reklama

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu stane před soudem za podplácení

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vinu popírá.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vinu popírá.
Foto: Profimedia.cz

Jeruzalémský soud v neděli zahájí soudní proces, v němž je premiér Benjamin Netanjahu obviněn z podvodu zneužití důvěry a podplácení ve třech oddělených kauzách. Soudní řízení se povede proti izraelskému premiérovi v době, kdy stále zastává funkci. Žádný izraelský zákon tomu však nebrání. Očekává se, že proces bude dlouhý a v případě usvědčení mu hrozí až desetileté vězení. Podvod a zneužití důvěry se trestá v Izraeli vězením do pěti let.

reklama

Premiér i jeho političtí spojenci dělali vše pro to, aby na proces nedošlo. Považují ho za politické vyřizování účtů a premiér vinu popírá. Generální prokurátor Avichaj Mandelblit Netanjahua obvinil loni v listopadu ve třech kauzách. V první jde o poskytnutí výhod v přepočtu 12,5 miliardy korun telekomunikační společnosti Bezeq, k níž patří zpravodajský web Walla, výměnou za pozitivní zpravodajství o premiérovi a jeho manželce. Vlastníkem Wally je akcionář Bezequ Šaul Elovič, který je spolu se ženou Iris obviněn z podplácení a bránění justici a jsou dalšími obviněnými v procesu.

K tématu

Druhá kauza se týká rovněž ovlivňování médií, v tomto případě vydavatele listu Jediot Achronot Arnona Mozese, výměnou za právní úpravu poškozující jiná média. Mozes je obviněn z nabídnutí úplatku a bude čtvrtým na obviněným. V poslední kauze čelí premiér obvinění z přijetí úplatků v přepočtu pěti milionů korun od hollywoodského producenta Arnona Milchana, který je občanem Izraele, a australského miliardáře Jamese Packera. Ani jeden z nich obviněn není.

Žádný z těchto činů Netanjahu nepřiznal, cítí se být obětí „honby na čarodějnice“ a argumentuje tím, že přijímání darů od přátel není trestné. První den procesu přečtou tři soudci Rivka Friedmanová-Feldmanová, Moše Bar-Am a Oded Šaham oficiální obžalobu proti všem čtyřem obviněným.

Zahájení procesu se nechtěl účastnit osobně

Premiér do poslední chvíle usiloval o odklady a nakonec i o povolení neúčastnit se prvního stání osobně. Na začátku ledna podal parlamentu žádost o imunitu před trestním stíháním, ale koncem ledna ji stáhl, protože v parlamentu tehdy neměl dostatek hlasů. Termín zahájení řízení 17. března byl odložen kvůli koronaviru.

Tento týden vznesl Netanjahu další žádost, tentokrát o povolení neúčastnit se zahájení procesu osobně. Podle něj přítomnost jeho ochranky bude v rozporu s instrukcemi ministerstva zdravotnictví o dodržování odstupu. Prokuratura žádost ale zamítla s tím, že osobní přítomnost podezřelého při vlastním procesu je nezbytným znakem rovnosti všech před zákonem. Premiérův obhájce Amit Hadad je toho názoru, že prokuratura se řídí přáním médií vidět za každou cenu Netanjahua na lavici obžalovaných.

K tématu

Izraelský list Haarec před procesem rovněž upozornil na to, že se lidé kolem Netanjahua snažili poškodit pověst generálního prokurátora Mandelblita a učinit z něj nikoli toho, který obviňuje, ale obviněného. Objevily se informace o aféře staré deset let, v níž Mandelblit, který tehdy působil jako armádní právník, bránil údajně vyšetřování armádní kauzy. Tehdejší generální prokurátor se ale rozhodl případ uzavřít. Mandelblit nyní čelí v souvislosti s Netanjahuovým procesem výhrůžkám a podal kvůli tomu na policii trestní oznámení.

Státní zástupci mají ochranku

Ministerstvo spravedlnosti muselo na doporučení policie zajistit ochranku zástupkyni státního prokurátora Liat ben Ariové, která bude hlavním žalobcem v Netanjahuově procesu. Premiérovi příznivci proti procesu organizují demonstrace. Podle izraelských médií se ve čtvrti, kde bydlí prokurátorka Ariová, snažili neznámí lidé získat informace o jejím manželovi a synovi.

Proces má být zahájen v neděli v 15:00 místního času u jeruzalémského obvodního soudu. Tento první den se v Izraeli označuje jako čtení a většinou se při něm obhajoba vyslovuje k tomu, zda mandanti četli a porozuměli obvinění a jaká je jejich reakce na ně. Pak obě strany jednají o formě a zahájení důkazového řízení. Očekává se přítomnost místních i zahraničních novinářů a dění v soudní síni se bude televizí přenášet do několika místností v soudní budově.

reklama
reklama

Byznys

Česká hospodářská idylka brzy skončí. Tvrdý náraz přijde nejpozději na podzim

Další hlavní zprávy

USA

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Napětí v USA eskaluje: U Bílého domu hořelo, Trump se schovával v bunkru

Účastníci protestu proti policejní brutalitě u Bílého domu zapálili krátce před začátkem nočního zákazu vycházení ve Washingtonu vícero ohňů a v plamenech se podle přítomných novinářů ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. CNN uvedla, že během páteční noci využil prezident Donald Trump dokonce podzemní bunkr.

reklama
VIDEO: Cisterna vjela do protestujících na dálnici u Minneapolisu, dav řidiče napadnul
reklama
reklama
Astronauti z Crew Dragon už jsou na ISS, dostalo se jim vřelého uvítání

USA

Domácí zpravodajství

Tresty za týrání zvířat budou přísnější. Viníkovi hrozí až deset let za mřížemi
Colloredo-Mansfeldová ke sporu o Opočno: Když nevyhraji já, vyhrají moje děti
Další články
reklama
reklama