CNN Prima News Jan Hrušovský
Jan Hrušovský

Jan Hrušovský

redaktor FTV Prima, CNN Prima NEWS

Honza působí v médiích od roku 2017. Začínal jako editor sociálních sítí na Aktuálně.cz, později zde moderoval on-line pořad Asociál, který se věnoval digitálním technologiím, gamingu a sociálním sítím. Pro Hospodářské noviny připravoval byznysové podcasty Ranní brífink a Poprvé. Od dubna 2022 působí na CNN Prima News, kde píše o videohrách nebo technologiích a také moderuje a připravuje televizní pořad Enter.

Nejnovější příspěvky autora

Gaming

Bývalý vývojář Kingdom Come chystá vlastní hru. Na pixelartovém skvostu pracuje s bratrem

Pracoval na slavných českých titulech a inspiroval se u legendárních her. Mikuláš Podprocký s bratrem Tomášem založil studio Rawmeat, v němž pracují na pixelartové videohře Scribe. Momentálně jim běží crowdfundingová kampaň, jejímž cílem je vybrat více než jeden a čtvrt milionu korun. Hlavním tématem příběhové hry, která připomíná slavné tituly Prince of Persia nebo Return to Monkey Island, je přepisování historie. „Nápad vznikl tři a půl roku zpět, ale přijde mi, že je tohle téma aktuální a důležité,“ říká Mikuláš Podprocký v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Gaming

Legendární hra Kingdom Come: Deliverance dostane pokračování. Vyjde dříve, než všichni čekali

Kovářův syn Jindřich se po šestileté pauze vrací. Drsnější a mužnější než kdy dřív. České studio Warhorse oznámilo, že během letošního roku vyjde pokračování úspěšné videohry Kingdom Come: Deliverance. Prvního dílu se prodalo přes 6 milionů kopií, na dvojce se podílí obrovský tým 250 lidí. „Roky tvrdě pracoval, aby přinesl skvělé středověké RPG,“ řekl při představení kreativní ředitel Warhorse Studios Daniel Vávra.

Další příspěvky autora

Umělá inteligence ničí překlady videoher od nadšenců. Je rychlá, má však jednu zásadní chybu

S rozvojem nástrojů generativní umělé inteligence sílí spekulace, kdo všechno přijde o práci. Nejčernější scénáře označují filmaře, grafiky, novináře nebo spisovatele jako ty, kdo jsou první na ráně. Platí to i pro překladatele. Moderní nástroje zvládají svou práci mnohem rychleji než lidé. Jenže strojům chybí cit a neumí pracovat s kontextem nebo hantýrkou. Přesto si tato technologie hledá cestu i v překladech videoher. V rozhovoru s překladatelem Vojtěchem Schubertem, který se podílel na vývoji her v českém studiu Bohemia Interactive a nyní pomáhá s lokalizací videoher i softwaru, hledáme odpovědi na otázky, jak umělá inteligence ovlivňuje překlady, kdo se nemusí bát o práci a jaké nové příležitosti přináší nástroje generativní AI.

Selhání umělé inteligence. Podnikatele v USA místo pomoci nabádá ke krádežím a diskriminaci

Podnikatelé v New Yorku mají chytrého pomocníka. Obyvatelé amerického města, kteří se vrhli do podnikání nebo teprve chtějí rozjet vlastní živnost, se od loňského října mohou obrátit na umělou inteligenci. Specializovaný chatbot jim má pomoci zorientovat se v předpisech a pravidlech. Jenže moderní technologie, kterou město spustilo v říjnu minulého roku, dává dost neobvyklé rady. Chatbot radí podnikům, aby porušovaly zákony, a majitele nemovitostí navádí k diskriminaci nájemníků, zjistil investigativní web The Markup.

Tajný plán Trumpa na příměří. Ukrajinu chce přimět vzdát se dvou území, odhalili novináři

Bývalý americký prezident Donald Trump chce, aby se Ukrajina vzdala části svého území. V tom spočívá jeho tajný plán na vyjednání příměří mezi Ruskem a napadenou zemí. O Trumpových záměrech informoval deník The Washington Post. Jedná se o diametrálně odlišný přístup, než který razí současný americký prezident Joe Biden. Ten naopak volá po finanční a vojenské podpoře pro Kyjev.

Výbuch elektrokola na londýnském nádraží. Cestující utekli na poslední chvíli, ukazuje video

Nebezpečné chvíle zažili cestující čekající na příjezd vlaku v Londýně. Hasiči zveřejnili záznam, jak přímo na nástupišti železniční stanice v anglickém městě Sutton explodovalo elektrické kolo. Ke vzplanutí a výbuchu došlo během odpolední dopravní špičky. „Štěstí, že jsem unikl a nikomu se nic nestalo. Bylo to děsivé,” popsal majitel kola Sahab Singh incident.

Evropské úřady varují: V Česku je nebezpečná kosmetika. Může ovlivnit plodnost

Evropský systém Safety Gate varuje mimo jiné před nebezpečnou kosmetikou. Závadné kusy do něj nahlásily kontrolní orgány v Česku, Estonsku, Francii, Německu a Rumunsku. Podle březnových hlášení se v České republice vyskytují produkty, které obsahují látky, jež mohou způsobit neplodnost. Jedná se o toaletní vody, sprchové gely, tělová mléka nebo barvy na vlasy.