reklama

Japonci ukázali svého konkurenta Octavie. Evropané ho dostanou jen jako hybrid

Honda Civic se ve své už jedenácté generaci představuje ve formě hatchbacku. Od srpna příštího roku bude vůz nabízen i v Evropě. Místní zákazníky má zaujmout praktičností. Pod kapotou ale bude k mání jen hybridní pohon.

reklama

Honda Civic se chlubí dlouhou tradicí, která sahá až do roku 1972. Letos v dubnu se představila už ve své jedenácté generaci, ale jen jako sedan zaměřený hlavně na americký trh. Nyní se předvádí i ve verzi hatchback, která míří spíše na evropské zákazníky. Ti budou ale mít oproti těm americkým menší výběr. Zejména kvůli evropské emisní politice.

Nová Honda Civic se totiž bude v USA nabízet s benzinovými čtyřválci o objemu 1,5 a 2,0 litru. Pro Evropu, kam přijde v srpnu příštího roku, si ale Japonci připravili pouze hybridní pohon e:HEV. Jejich strategií je totiž na místních trzích nabízet jen ekologické varianty, což pomůže s dodržením evropské emisní normy. Parametry hybridního motoru pro Hondu Civic zatím nejsou známé.

Auto má lákat hlavně na praktičnost a to i proto, že už v plánu není klasická varianta kombi. Civic hatchback ale dostal protaženou záď, která se bude otvírat do výšky podobně jako v případě Škody Octavia nebo Hyundai i30 Fastback. Auto může díky tomu nabídnou o čtyři centimetry širší otvor pro náklad. Objem kufru zatím známý není.

Honda slibuje, že zadní cestující budou mít o 35 mm více místa na nohy než v současné generaci. Šasi vozu by zase mělo být tužší o 19 procent, což pomůže se zlepšením jízdních vlastností. Další detaily si zatím Honda nechává pro sebe. Auto ale zřejmě přijde na evropský trh později než v USA a Japonsku. Bude tedy možné některé parametry vysledovat i u těchto variant.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama