CNN Prima News jízdní pruh

jízdní pruh

Výpis příspěvků ke štítku „jízdní pruh“

Česko má dvě unikátní dopravní kamery. Odhalí přestupky, na něž jsou jiná zařízení krátká

Na tuzemských silnicích je nespočet kamer, s jejichž pomocí je možné pokutovat řidiče za nedodržování maximální povolené rychlosti nebo jízdu na červenou. Na většinu ostatních přestupků jsou však krátké – tedy až na výjimky. Řeč je o dvou unikátních kamerách, z nichž jedna zaznamenává průjezd přes železniční přejezd při rozsvícených výstražných světlech, zatímco ta druhá neoprávněnou jízdu ve vyhrazeném pruhu.

Peklo u nákupních center. Parkování komplikuje dekády stará norma, pomohl by jednoduchý trik

Moderní auta jsou čím dál prostornější, o parkovacích místech to ale bohužel neplatí. Každé auto větší než malé se proto dnes na namalované parkovací místo vejde jen s minimální rezervou, což s sebou přináší nejen nutnou akrobacii při nastupování a vystupování, ale také otlučené plechy. Provozovatelé přitom při malování čar vyznačujících místa ke stání žádný předpis neporušují.

Zbytečná jízda vlevo vytváří zácpy. Autobusové pruhy nejsou pro auta tabu

Mezi řadu důmyslných překážek, které jsou v posledních letech kladeny motoristům do cesty ze strany vedení větších měst, patří k těm alespoň trochu smysluplným vyhrazené jízdní pruhy pro MHD, taxislužbu a složky Integrovaného záchranného systému. Problém je v tom, že kapacitu hojně využívaných komunikací snižují na polovinu, což bývá s ohledem na tvorbu kolon kritické. Nemusí být ale vždycky tak zle.