CNN Prima News Karel Řehka

Karel Řehka

Výpis příspěvků ke štítku „Karel Řehka“

Šándor: Zelenského požadavky jsou nereálné, pokračování bojů má smysl pouze v jednom případě

Česko není ve válce, jak občas tvrdí vláda, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS bezpečnostní a vojenský expert, generál v záloze Andor Šándor. Aktuální situace Ukrajinců bránících se ruské agresi je podle něj kritická, NATO by ale své vojáky do válkou zmítané země posílat nemělo. Bývalý šéf vojenského zpravodajství se také vyjádřil k hrozbě vypuknutí třetí světové války nebo tomu, jestli Andrej Babiš (ANO) představuje bezpečnostní riziko pro Českou republiku.

Babiš hřímal o Ukrajině: V EU by znamenala katastrofu. Vyzval k mírovému summitu v Praze

Prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala (ODS) by měli podle předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše v Praze zorganizovat mírovou konferenci o Ukrajině, která více než dva roky čelí ruské agresi. Babiš svou výzvu v úterý navrhl k projednání na letošní poslední únorové schůzi Sněmovny. Dolní parlamentní komora ale jeho požadavek nevyslyšela. Šéf opozičního hnutí mimo jiné prohlásil, že doufá, že se Ukrajina nikdy nestane členem Evropské unie, informoval web iDnes.cz.

Zdechovský: Češi žijí v iluzi, armáda musí odstrašovat. Šedivý chce nový systém mobilizace

Řada lidí v Česku žije v iluzi, že máme skvělou profesionální armádu, ale my jsme do ní třicet let neinvestovali, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). S ohledem na současnou bezpečnostní situaci zdůraznil, že je potřeba vytvořit funkční systém, ve kterém bude armáda schopna odstrašit potenciálního nepřítele. Že je třeba se připravit na možné nebezpečí, zmínil i bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý, který volá po novém systému mobilizace.

PŘEHLEDNĚ: Co znamenají „Pavlovy odvody“ a kdy by museli jít bránit Česko civilisté?

V české společnosti se vášnivě probírá víkendový výrok prezidenta Petra Pavla o podpoře možnosti zavedení administrativních odvodů do armády, aby stát získal přehled o tom, s kým může počítat pro obranu země. Co vlastně takzvané odvody znamenají v praxi? A jak v Česku funguje mobilizační plán či branný zákon? CNN Prima NEWS nabízí přehledné vysvětlení všech klíčových pojmů.

Generál Řehka: Armáda byla ohlodaná na kost. V případě vstupu do války máme 28 tisíc vojáků

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ocenil zvýšení výdajů na obranu. Armáda podle něj byla „ohlodaná na kost“ a kdyby se s investicemi začalo dříve, nemuseli bychom nyní honit staré resty. V případě vstupu do války má Česká republika k dispozici zhruba 28 tisíc vojáků. Pokud by došlo k aktivaci kolektivní obrany NATO, bylo by na Česku podle Řehky zejména zajištění bezpečného teritoria.

Na Ukrajinu jsme neposlali nic, co by nám chybělo, tvrdí Černochová. Rýpla si i do Babiše

Vedení státu by si nedovolilo posílat na Ukrajinu vybavení, které by mohlo scházet. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podle ní resort „vyprázdnil sklady zastaralé techniky a nahradil ji tou modernější“. V souvislosti s diskutovaným nákupem protivzdušné obrany prohlásila o předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, že není odborníkem na oblast obrany.

Bývalý americký prezident Clinton dorazí do Prahy. Vystoupí na bezpečnostní konferenci

Do Prahy v březnu přijede bývalý americký prezident Bill Clinton. Bude hlavním vystupujícím na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost, která mimo jiné připomene 25. výročí vstupu Česka do NATO. Potvrdil to spolek Jagello 2000, který akci organizuje. Ta se uskuteční 12. března ve Španělském sále Pražského hradu. Vedle Clintona na ní vystoupí také nejvyšší čeští ústavní činitelé nebo bývalý generální tajemník NATO George Robertson.

Budeme dělat opak toho, co chce Putin, slíbil Řehka. Není jasné, že na nás Rusko nezaútočí

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu úterního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ruský prezident Vladimir Putin má podle něj za cíl snížení západní podpory napadené zemi, Česko však bude dělat pravý opak. Jen před několika dny dodalo další materiál z vojenských zásob. Není podle něj jasné, že Rusko na Českou republiku a její spojence nezaútočí. Za svou hlavní prioritu označil bojeschopnost armády. Zdůraznil, že členství v NATO z jednotlivých zemí nesejmulo odpovědnost budovat vlastní silnou armádu.

GLOSA: Schillerové vadí strašení válkou. Kde byla, když Babiš kandidoval na prezidenta?

Nezavleču Česko do války, jsem diplomat, ne voják. Vzpomínáte si na tyto nápisy na billboardech? Před rokem visely po celé republice. Měly kromě jiného zařídit, aby se Andrej Babiš stal prezidentem. Místo toho u mnoha lidí vyvolaly strach, že nás Petr Pavel zatáhne do konfliktu. Pokud si nyní členové ANO stěžují na to, že někdo straší společnost před válkou, zní to mimořádně úsměvně. Když představitelé armády či vlády upozorňují na bezpečnostní rizika, je to zásluha především masového vraha Putina.

Hlásná trouba Ruska. Pekarová odsoudila Schillerovou za slova o válce, ostře se pohádaly

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová čelí na sociálních sítích ostré kritice kvůli svému prohlášení, že se na rozdíl od náčelníka generálního štábu Karla Řehky nechce připravovat na válku. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) výrok opoziční političky přirovnala k Viktoru Orbánovi. „Je hlásnou troubou ruské propagandy,“ dodala. Schillerová si kritiku nenechala líbit.

Řehka: Musíme se připravit na válku s Ruskem. Moskva se upíná k volbám v USA, tvrdí Pavel

Je nutné se připravit na válku s technologicky vyspělým nepřítelem, konkrétně s Ruskem. Na konferenci Diplomacie a bezpečnost, která se odehrála v Praze pod záštitou ministerstva zahraničí, to prohlásil náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka. Dodal, že budování obrany může v ideálním případě vést k tomu, že ke konfliktu nedojde. Prezident Petr Pavel řekl, že v případě války na Ukrajině aktuálně hraje čas ve prospěch Ruska.