reklama

Senátní volby 2022

Nejnovější příspěvky k tématu

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně
Volby

Koho volíte, když nevolíte? Příklad ukazuje, jak pomáháte nejsilnější straně

Už víš, koho budeš volit? To je v současnosti zřejmě nejčastější otázka v Německu. V neděli se v sousední zemi uskuteční volby do Spolkového sněmu, jejich výsledek rozhodne o budoucí vládnoucí koalici. Nejčtenější německý deník Bild v této souvislosti poznamenal, že žádná z kandidujících stran nemá v současnosti vysoký podíl hlasů a kdyby existoval seznam nevoličů, byl by nejsilnější politickou silou v Německu. Ale i nevoliči ve skutečnosti rozhodují o vítězi.

PŘEHLEDNĚ: Jak se stát členem volební komise a jak vysoká je finanční odměna
Volby

PŘEHLEDNĚ: Jak se stát členem volební komise a jak vysoká je finanční odměna

V následujících dvou letech budou Češi svými hlasy rozhodovat ve třech volbách – v roce 2022 v senátních a komunálních, v roce 2023 v prezidentských. Mimo kandidátů a voličů mají důležitou roli i členové volebních komisí. Kromě sčítání hlasů mohou dostat volno v práci a finanční odměnu. Jak se do volební komise dostat a jak vysokou částku můžete získat? Redakce CNN Prima NEWS vám přináší přehled základních povinností.

Nejen vliv, ale i velké peníze. Strany hrají ve volbách o 800 milionů korun

2. října 2020 05:11

Peníze nejsou všechno, ale bez peněz není nic. Platí to i v nadcházejících volbách do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu. Státní příspěvek za získané krajské a senátorské mandáty činí přes 200 milionů ročně. Největší balík peněz obhajuje hnutí ANO, následují sociální demokraté a komunisté. Nejvíce si mohou polepšit Piráti, kteří neobhajují žádného senátora a jen pět krajských zastupitelů.

Drive-in volby pro lidi v karanténě skončily. Kolony se netvořily, zájem byl malý

30. září 2020 07:43
Aktualizováno

Pro lidi, kteří jsou v karanténě kvůli nemoci COVID-19, se v 15:00 uzavřela místa, kde mohli přímo z auta volit do krajských a senátních voleb. Tzv. drive-in stanoviště byla otevřena od 7:00 a byla zřízena v každém okrese a v Praze na Letné a na Proseku. Standardní volební místnosti se lidem otevřou v pátek a sobotu.

Konečně řešení, pindík a pipinka Trikolóry. Politici opět lákají bizarními slogany

27. září 2020 21:04

Během předvolebních kampaní přichází čas stranických plakátů a billboardů. Jednotliví kandidáti se obvykle snaží potenciální voliče nalákat na co nejlepší slogany, které jsou však mnohdy dvojsmyslné, či přímo nevkusné. Stejné je to i letos. Velkou pozornost si získal například plakát Trikolory s textem „holky mají pipinku, kluci pindíka“. Nepovedeně působí také slogan bývalého boxera Lukáše Konečného „Konečně řešení“, který připomíná nacistický plán na vyhlazení Židů.

Hlavní zprávy

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem
K věci

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény
Domácí

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama

Senátní volby

Volby do Senátu se v České republice odehrají začátkem podzimu 2022, pravděpodobně v říjnu. Přesný termín vyhlásí prezident republiky. Jako vždy se bude volit do třetiny Senátu, tedy v 27 volebních obvodech.

Nejvíce senátorů bude obhajovat KDU-ČSL, která ve volbách v roce 2016 získala sedm senátorských křesel. Volba je dvoukolová, druhé kolo se koná vždy týden po kole prvním.

CNN Prima NEWS přináší kompletní zpravodajství z předvolební kampaně, informace o volebních programech a přehled průběžných i celkových výsledků senátních voleb.