Senátní volby

Nejnovější příspěvky k tématu

Volby

Volby 2024: V ČR jich proběhne několik. Ve světě by měl hájit mandát Zelenskyj, Biden i Putin

Česko čeká během roku 2024 hned několik voleb – v červnu si zvolí 21 nových europoslanců. Na podzim budou následovat senátní a krajské volby. A na co se můžeme těšit v zahraničí? Američané si v listopadu zvolí prezidenta, dost možná půjde o odvetný souboj Joea Bidena s Donaldem Trumpem. V březnu by se měly uskutečnit také prezidentské volby v Rusku a zřejmě i na Ukrajině.

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Kde demokracie nedává smysl. Okrsek 8013, účast 1,57 %, volilo 12 voličů ze 764

Všeobecné, rovné a přímé volební právo tajným hlasováním. Přesně tak zní ústavní zásady volebního práva. V ostravském volebním okrsku číslo 8013 tyhle zásady postrádají smysl, o demokratické hlasování tam skoro nikdo nestojí. Účast u druhého kola senátních voleb byla směšná, k urnám přišlo jen 1,57 % oprávněných voličů. „Já jsem vůbec nevěděla, že jsou nějaké volby. Nikde to tu nebylo vyvěšené,“ říká 27letá Markéta Žigová z Jílové ulice v Ostravě-Přívoze.

Volby do Senátu se v České republice odehrály na přelomu září a října 2022, první kolo proběhlo 23. a 24. září. Jako vždy se volilo do třetiny Senátu, tedy v 27 volebních obvodech. Suverénně nejvíce senátorů získala vládní koalice Spolu, naopak Pirátům a STAN se nedařilo. CNN Prima NEWS přináší kompletní zpravodajství z předvolební kampaně, návody na to, jak volit prezidenta, jak získat voličský průkaz a jak se stát členem volební komise. Příští volby se odehrají na podzim 2024 společně s volbami do krajských zastupitelstev.