Senátní volby

Nejnovější příspěvky k tématu

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

2. října 2022 12:23

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Havlíček ostře: Vláda nálepkuje všechny, kdo s ní nesouhlasí. Dělá z lidí proruské šváby

2. října 2022 11:44

Vláda nálepkuje všechny, kteří s ní nesouhlasí, pustil se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do kabinetu Petra Fialy (ODS). Vyčetl mu, že ministři „dělají z lidí proruské šváby“. Šéf resortu dopravy Martin Kupka (ODS) ale „zásadně“ odmítl, že by nálepkovali lidi.

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

2. října 2022 11:15

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Kde demokracie nedává smysl. Okrsek 8013, účast 1,57 %, volilo 12 voličů ze 764

2. října 2022 07:12

Všeobecné, rovné a přímé volební právo tajným hlasováním. Přesně tak zní ústavní zásady volebního práva. V ostravském volebním okrsku číslo 8013 tyhle zásady postrádají smysl, o demokratické hlasování tam skoro nikdo nestojí. Účast u druhého kola senátních voleb byla směšná, k urnám přišlo jen 1,57 % oprávněných voličů. „Já jsem vůbec nevěděla, že jsou nějaké volby. Nikde to tu nebylo vyvěšené,“ říká 27letá Markéta Žigová z Jílové ulice v Ostravě-Přívoze.

OBRAZEM: Současný šéf, bývalá ministryně spravedlnosti i herec. Kdo se dostal do Senátu?

1. října 2022 20:15

Senátní volby jsou u konce, do horní komory Parlamentu se dostalo několik nových i staronových tváří. Neúspěšnější byla ve volbách koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), která získala dohromady 18 mandátů. Hnutí ANO obsadilo tři místa, STAN i uskupení Senátor 21 po jednom. Neuspěli Piráti ani SPD. Kdo všechno se dostal do Senátu?

KOMENTÁŘ: Referendum o vládě se změnilo v referendum o Babišovi. Hrad zřejmě pustí k vodě

1. října 2022 19:07

Hnutí ANO volby do horní komory českého Parlamentu zkrátka neumí. Přestože ve druhém kole mělo nabito sedmnácti postupujícími, dokázalo v senátorský mandát proměnit pouze tři z nich na celkových pět. Volby do Senátu mají jasného vítěze, jímž je vládní koalice v čele s ODS. Kabinet Petra Fialy (ODS) by však neměl usnout na vavřínech.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

1. října 2022 18:33

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Volby do Senátu se v České republice odehrály na přelomu září a října 2022, první kolo proběhlo 23. a 24. září. Jako vždy se volilo do třetiny Senátu, tedy v 27 volebních obvodech. Suverénně nejvíce senátorů získala vládní koalice Spolu, naopak Pirátům a STAN se nedařilo. CNN Prima NEWS přináší kompletní zpravodajství z předvolební kampaně, návody na to, jak volit prezidenta, jak získat voličský průkaz a jak se stát členem volební komise. Příští volby se odehrají na podzim 2024 společně s volbami do krajských zastupitelstev.