CNN Prima News Karviná

Karviná

Výpis příspěvků ke štítku „Karviná“

Extrémně teplý březen v Česku. Deset let starý rekord byl překonán téměř o stupeň

Aktualizováno

Letošní březen byl nejteplejší na území ČR od roku 1961. Průměrná teplota dosáhla sedmi stupňů Celsia a byla o 3,8 stupně vyšší než normál let 1991 až 2020. Po extrémně teplém únoru se tak jedná o další rekordně teplý měsíc v řadě. Předběžná data v úterý zveřejnil na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Doposud nejteplejší březen evidovali meteorologové v roce 2014, ten letošní byl oproti němu o 0,8 stupně Celsia teplejší.

Mocná zbraň, která může změnit vývoj států. Deepfake je nejnebezpečnější věc, děsí se Trump

Ovlivňování voleb, nadávky oponentům a třeba také návody na „geniální metodu“ jak zbohatnout. Vystupují v nich politici či celebrity. V drtivé většině jsou to deepfake, tedy falešně vytvořená videa, která mohou působit velmi věrohodně. Obětí se stal už třeba ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), ale i američtí exprezidenti Barack Obama s Donaldem Trumpem a současná hlava USA Joe Biden. A lídr slovenské opozice Michal Šimečka (PS) tvrdí, že na něj namířený deepfake mohl výrazně ovlivnit poslední slovenské parlamentní volby.

Piráti, nebo STAN? Na rozdíl od Starostů jsme autentičtí liberálové, říká Klusová

Hnutí STAN je pro nás pořád partnerem první volby. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla zastupitelka Moravskoslezského kraje Zuzana Klusová (Piráti). Kandidátka na europoslankyni nicméně bývalé spojence ze sněmovních voleb 2021 podrobila i kritice. Podle Klusové Starostové – na rozdíl od Pirátů – nejsou konzistentní v prosazování liberálních hodnot. Cesty Víta Rakušana (STAN) po regionech pak karvinská rodačka považuje spíše za marketingové divadlo než skutečný zájem vicepremiéra o životy místních obyvatel.

Klusová: Rakušanova cesta do Karviné mě naštvala. Image o městě plném lůzy nám škodí

Cesta Víta Rakušana do Karviné možná pomohla marketingu STAN, našemu regionu zcela jistě ne. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla zastupitelka Moravskoslezského kraje a karvinská rodačka Zuzana Klusová (Piráti). Kandidátka na europoslankyni se kromě jiného rozpovídala o kampani Pirátů do evropských voleb, rozporech s hnutím STAN i o konkrétních krocích, jejichž prostřednictvím by mohlo dojít ke zlepšení životní úrovně lidí v méně rozvinutých regionech.

Zdechovský: Další faul od STAN. O zmocněnci pro euro se vláda dozvěděla přes internet

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) rozvířil jmenováním Petra Zahradníka jako zmocněnce pro euro další vládní spor. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský upozornil, že jmenování zmocněnce pro přijetí eura nebylo koalicí předjednáno a vláda se o tom dozvěděla na sociální síti X. Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) zase hovoří o předvádění svalů v koalici. Podle mluvčí Dvořáka Veroniky Lukášové však není pravda, že by se členové vlády o jmenování dozvěděli na internetu.

Jurečka chce zatočit s nezaměstnanými na dávkách. Chystá spojení čtyř příspěvků

Konec zneužívání systému sociálních dávek či méně papírování s žádostmi. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pondělí představil základní parametry revize systému sociálních dávek. Slibuje, že budou směřovat k těm skutečně potřebným a stát také zajistí lepší poradenství. Prezentované návrhy ve vysílání CNN Prima NEWS následně kritizoval exministr práce Zdeněk Škromach (SOCDEM). „Plyne mi z toho akorát lidovecký systém nízkých dávek,“ uvedl.

Rakušan: V Karviné jsem si musel dát panáka slivovice. Fialu bych vzal na debaty klidně s sebou

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rozvířil vody svým videem, kterým de facto útočí na vládní koalici. Následně vyrazil na značně emotivní debaty s veřejností do Karviné a Sokolova, další města budou následovat. Čeho chce těmito kroky dosáhnout? Nebojí se, že rozklíží pětikoalici, a jaké má z debat pocity? O tom ministr hovořil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.