CNN Prima News kašel

kašel

Výpis příspěvků ke štítku „kašel“

Astma trápí stále více lidí, nejčastěji děti. Může jít o problém na celý život

3. května 2023 18:27

Pacientů s astmatem neustále přibývá. Toto chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest se nejčastěji objevuje v dětství. Neléčené astma může být nebezpečné, protože při záchvatech dochází k zúžení dýchacích cest a dotyčný se dusí. Záchvaty jsou také často doprovázeny úzkostnými stavy. Jak se astma diagnostikuje, jaké jsou možnosti léčby a prevence, na to při příležitosti Světového dne astmatu a alergie odpověděl CNN Prima NEWS pneumolog Milana Sova.

Měla kašel, lékaři u ní našli rakovinu v posledním stadiu. Ivana popsala bolestný příběh matky

16. dubna 2023 09:42

Paní Daniela z Plzně se těšila dobrému zdraví až do roku 2014, kdy se objevily první příznaky vážného onkologického onemocnění. K návštěvě lékaře ji přiměla tehdy osmadvacetiletá dcera Ivana, která měla o maminčino zdraví obavy. „Začala divně pokašlávat, trvalo to dlouho, tak jsem ji poslala k lékaři, aby něco nezanedbala,“ vzpomíná Ivana. Verdikt byl neúprosný – rakovina plic v pokročilém stadiu. Lékaři jí dávali pouhý rok života. Bohužel po třech letech svůj nerovný boj prohrála. Příběh velkého odhodlání i neúprosného konce popsala CNN Prima NEWS Danielina dcera Ivana.

V ČR přibývá lidí s odolnou formou tuberkulózy. Ukrajinští uprchlíci za to nemohou, říká lékař

24. března 2023 16:26

V Česku přibývá lidí, kteří onemocněli odolnou formou tuberkulózy, na kterou běžné léky nezabírají a léčba se tak může protáhnout až na dva roky. Problém je také nedostatek specializovaných center, ve kterých se nakažení mohou léčit. V současné době existuje pouze jediné v Thomayerově nemocnici v Praze. K příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března, CNN Prima NEWS oslovila plicního lékaře Milana Sovu, aby popsal největší nebezpečí této infekční nemoci.

Jak se žije s cystickou fibrózou. Devítiletá Natálka bojuje se zákeřnou nemocí plic každý den

21. listopadu 2022 13:56

Devítiletá Natálka Neumannová z Liberce trpí cystickou fibrózou, což je vážné a dosud nevyléčitelné genetické onemocněn postihující dýchací a trávicí systém. Musí kvůli němu například až pětkrát denně inhalovat. Jak vypadá běžný život člověka s cystickou fibrózou, jaká je dostupná léčba a na co si nemocní musejí dávat pozor? Příběh malé Natálky vypráví tatínek Kamil (40 let). Evropský den pro cystickou fibrózu připadá na 21. listopadu.

Když nádech připomíná chůzi po zmrzlém sněhu. Idiopatická plicní fibróza ohrožuje život

21. září 2022 10:26

Potíže s dýcháním nezpůsobuje pouze postcovidový syndrom. Lékaři upozorňují na možnost vážné plicní choroby – takzvané idiopatické plicní fibrózy (IPF), která se může zaměnit za postcovidový syndrom. Přitom včasná diagnóza a cílená léčba je pro život pacienta naprosto zásadní. Docentka Martina Šterclová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, koho IPF postihuje nejčastěji a jakou naději na přežití pacienti mají. Onemocnění připomíná Světový týden idiopatické plicní fibrózy, který letos začal 19. září

Svědek o úniku látky v Jablonci: Nemohl jsem dýchat, syn je na JIP. Policie má podezření

8. června 2022 13:16
Aktualizováno

Jaká látka v úterý večer unikla v domě ve Skelné ulici v Jablonci nad Nisou, stále není jasné. V nemocnicích skončilo se zdravotními potížemi 37 lidí, upřesnili ve středu ráno hasiči. Podle informací CNN Prima NEWS vyšetřují případ i policisté. Pracují s možností, že se v domě nacházela varna pervitinu. Do domu se ve středu začali vracet jeho obyvatelé, asistují jim při tom policisté i specialisté hasičů, kteří prověřují, zda v bytě není nebezpečná koncentrace nějakých látek.

Máte omikron? 20 příznaků, které určí nákazu. Jeden přijde ještě před pozitivním testem

25. ledna 2022 07:14

Koronavirová varianta omikron se čím dál více šíří českou populací. Experti vesměs uvádí, že oproti předešlým mutacím sice tolik nezpůsobuje vážná onemocnění, ale je mnohem infekčnější. Jak poznáte, že ho máte? Existuje celá řada příznaků, experti jich zmiňují rovných dvacet. Mezi nimi i ty, které se objeví už zkraje nákazy, dokonce ještě před tím, než vám nákazu potvrdí test.