CNN Prima News kašel

kašel

Výpis příspěvků ke štítku „kašel“

Následky černého kašle mohou trvat týdny. Filip utrpěl kvůli záchvatům zlomeninu žebra

Řada lidí, kteří prodělali černý kašel, si stěžuje na přetrvávající problémy, a to i několik týdnů po dobrání antibiotik. Silný dráždivý kašel je totiž trápí i nadále. Lékaři jim předepisují hlavně léky tlumící příznaky, potíže však odeznívají jen velmi pozvolna. S podobnými zdravotními komplikacemi se potýká také Filip, kterému záchvaty přivodily i další zranění.

Velikonoce černý kašel nezpomalily, děti ho nosí ze školy dál. Lékaři chystají očkovací mapu

Hygienici předpokládali, že by velikonoční svátky mohly zpomalit šíření černého kašle. To se ale nestalo a naopak za poslední týden přibylo 1100 nových případů, tedy ještě více než v tom předešlém. Od začátku roku už se tak nemocí nakazilo skoro šest a půl tisíce lidí. Vakcíny přitom lékařům stále chybí. Praktičtí lékaři pod záštitou ministerstva zdravotnictví nyní připravují pro zájemce mapu s ordinacemi, kde je dostatek očkovací látky i pro neregistrované.

Tuberkulóza nešetří ani děti. Počet pacientů v Česku narostl, léčba může vyjít i na milion

Počet lidí s tuberkulózou (TBC) v České republice meziročně vzrostl. Dle předběžných dat se v tuzemsku léčilo 447 pacientů – o 64 více než v roce 2022. Rapidně narostl také počet nemocných dětí, poprvé mělo jedno z nich diagnostikovanou také odolnou verzi TBC. Za nárůstem stojí zejména lidé, kteří se narodili mimo Česko: polovinu případů tvořili cizinci. Pneumologové doporučují zavést pravidelné testy u lidí z rizikových zemí, budou také rozšiřovat kapacity tam, kde se nemocní léčí. O situaci experti informovali na tiskové konferenci u příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března.

PŘEHLEDNĚ: Česko v zajetí černého kašle. Kdy se nechat očkovat a pro koho je nemoc smrtící?

Černý kašel je na vzestupu po celé Evropě a výjimkou není ani Česká republika. Nemoc postihující dýchací cesty nalomila zdraví několika tisícům Čechů, jde tak o největší počet nakažených za posledních několik desítek let. Neunikl jí ani pražský primátor. Co přesně způsobuje černý kašel? Které skupiny obyvatel jsou nejohroženější? Jak je to s vakcínou proti nemoci? A kdo by se měl především nechat přeočkovat? Podívejte se na přehled informací o této nemoci.

PŘEHLEDNĚ: Česko v sevření chřipkové epidemie. Jak rozeznat příznaky od covidu?

Hygienici napříč Českou republikou hlásí významný nárůst chřipkových a respiračních onemocnění. Počet nakažených již překročil hranici epidemie, některé nemocnice proto omezují návštěvy na lůžkových odděleních. Kromě zmiňované chřipky by se však lidé měli mít na pozoru i před covidem. Jak od sebe jednotlivá onemocnění rozeznat a co pro ochranu svého zdraví můžete udělat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila jednoduchý přehled všeho důležitého.