CNN Prima News Kaspické moře

Kaspické moře

Výpis příspěvků ke štítku „Kaspické moře“

Rusové útočí řízenými střelami z bombardérů. Na celé Ukrajině byl vyhlášen letecký poplach

Aktualizováno

Ukrajinská protivzdušná obrana za poslední noc zlikvidovala 16 z nejméně 28 Ruskem vypálených raket. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinského letectva. Ukrajinská média zatím informují o pěti mrtvých. Při útocích na Volyňskou oblast na západě Ukrajiny zemřeli tři lidé, uvedl šéf oblastní správy Jurij Pohuljajko. Podle agentury Ukrinform ostřelovali Rusové v noci na dnešek i Kramatorsk, kde zahynuli dva lidé a jeden utrpěl zranění. Střely během letu ustavičně měnily směr, a tak byla v ohrožení celá země.

Noční poplach a útěk do krytů: Nálety hlásila ukrajinská metropole Kyjev i ruský Kursk

V Kyjevě byly v noci opět slyšet výbuchy a palba protivzdušné obrany, která podle náčelníka vojenské správy sestřelila více než tři desítky vzdušných cílů, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. Letecký poplach na Ukrajině byl podle BBC vyhlášen poté, co ruské bombardéry nad Kaspickým mořem vypustily střely s plochou dráhou letu mířící na ukrajinská města. Ruská protivzdušná obrana během noci sestřelila nad Kurskem několik ukrajinských dronů, uvedl v pátek na sociální síti Roman Starovojt, gubernátor Kurské oblasti, která hraničí s Ukrajinou.

Exploze ruských raket, pak křik dětí. Svědectví reportéra CNN ze sutin paneláku smrti v Umani

Jde o nejhorší ruský útok na civilisty od letošního ledna, kdy byl v Dnipru zasažen obytný panelák. Tak popsal reportér stanice CNN Nic Robertson spoušť v ukrajinském městě Umaň, kde rakety v pátek zlikvidovaly obytnou budovu. Oficiální informace zatím hovoří o 23 mrtvých, včetně pěti dětí. Počet obětí však může vzrůst, protože se pod troskami stále nacházejí lidé.

Postavte koridory a ropa i plyn jsou vaše. EU našla nečekaného spojence v boji s drahotou

Státy Evropské unie, Česka nevyjímaje, mají kvůli ruské invazi na Ukrajině velké problémy s nedostatkem plynu i ropy, což vede k čím dál citelnějším nárůstům cen. Pomocnou ruku EU nyní nabízí na první pohled nepravděpodobný hráč. Kazachstán byl doposud spojencem putinovského Ruska, ale nyní se od něj zjevně odvrací. Prezident Kasym-Žomart Tokajev napřed odmítl uznat nezávislost separatistů na Donbase a nyní EU nabídl zajímavý obchod – postavte nám koridory přes Kaspické moře a my k vám dostaneme ropu i plyn.