Noční poplach a útěk do krytů: Nálety hlásila ukrajinská metropole Kyjev i ruský Kursk

V Kyjevě byly v noci opět slyšet výbuchy a palba protivzdušné obrany, která podle náčelníka vojenské správy sestřelila více než tři desítky vzdušných cílů, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. Letecký poplach na Ukrajině byl podle BBC vyhlášen poté, co ruské bombardéry nad Kaspickým mořem vypustily střely s plochou dráhou letu mířící na ukrajinská města. Ruská protivzdušná obrana během noci sestřelila nad Kurskem několik ukrajinských dronů, uvedl v pátek na sociální síti Roman Starovojt, gubernátor Kurské oblasti, která hraničí s Ukrajinou.

„Prosím obyvatele Kursku, aby zachovali klid, město spolehlivě chrání naši vojáci,“ napsal. Oběti a raněné tentokráte nehlásí ani jedna strana. Ruské příhraniční regiony hlásí od začátku ruské invaze na Ukrajinu poměrně často ostřelování nebo útoky bezpilotních letounů na svá území. Viní z nich Kyjev, který ale tyto zprávy ponechává bez komentáře, anebo odmítá, že by útočil na ruské území.

Kyjevské úřady vyzvaly obyvatele ukrajinského hlavního města, aby zůstali v krytech až do odvolání leteckého poplachu a aby nesdíleli na sociálních sítích záběry pořízené během náletu. „V oblasti je zvýšené nebezpečí vzdušného útoku. Protivzdušná obrana zasahuje proti nepřátelským cílům“ uvedla oblastní vojenská správa podle listu Ukrajinska pravda. „Ve městě jsou výbuchy, zasahuje protivzdušná obrana. Další vlna bezpilotních letounů útočí na Kyjev“ uvedl starosta Vitalij Kličko.

ČTĚTE TAKÉ: Útoky dronů na Rusko? Logický krok, může ale vyvolat jadernou odvetu Kremlu, obává se expert

„Terorizování Kyjeva vzdušnými útoky pokračuje,“ napsal na sociální síti šéf vojenské správy Serhij Popko, podle kterého šílení teroristé prakticky bez přestávky útočí na hlavní město – za šest dní podnikli už šestý vzdušný útok. Konstatoval, že nepřítel pokaždé mění zbraně, a tak po balistických raketách z předchozího dne tentokráte zaútočil současně drony Šáhid íránské výroby a střelami s plochou dráhou letu, vypuštěnými ze strategických bombardérů Tu-95MS z oblasti Kaspického moře. „Ale naše síly protivzdušné obrany jsou prostě úžasné! Podle předběžných informací nad Kyjevem a v okolí odhalily a zničily více než 30 vzdušných cílů různého typu,“ napsal Popko s tím, že přesnější údaje již brzy oznámí letectvo.

Žádné oběti nebyly dosud hlášeny. Starosta Kličko, který dříve ohlásil dvě vlny útoků, uvedl, že během leteckého poplachu nebyli přivoláni záchranáři a zdravotníci k zásahu, a později dodal, že na dvou místech zasahují hasiči kvůli doutnajícím troskám střel. O den dříve při ruském náletu na ukrajinskou metropoli zemřeli tři lidé, včetně devítileté dívky. Rusko od začátku května podniklo okolo dvou desítek vzdušných útoků střelami a drony na ukrajinská města, napsala agentura Reuters.

Tagy:
dron Kaspické moře Ukrajina sociální síť Kursk Kyjev protivzdušná obrana Vitalij Kličko Ukrajinska pravda Roman Vladimirovič Starovojt