V největších jezerech po celém světě drasticky ubývá vody. Vyplývá to z nejnovější studie, která mimo jiné porovnávala historické satelitní snímky. Podle výzkumníků zmizí každý rok 22 miliard tun vody. Kromě klimatické změny se na tom podílí i lidské drancování přírodních zdrojů.
Jezera pokrývají zhruba tři procenta zemské povrchu a zadržují zhruba 90 procent povrchové sladké vody v kapalném skupenství. Jsou zásadní nejen pro svou funkci zdroje pitné vody, zavlažování, energie, ale i jako místo výskytu pro řadu živočichů a rostlin.
Poslední studie publikovaná v časopisu Science ukazuje, že podstatná část největších jezer na světě se každý rok zmenšuje. Výrazný úbytek vody je patrný například v největší americké nádrži Mead na řece Colorado, stejně tak vysychá i Kaspické moře vklíněné mezi Evropu a Asii.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Komplikace pro české turisty? Chorvatsko čeká v létě hodně bouřek a deště, varuje meteorolog
Vědci zaznamenali drastický úbytek vody v jezerech, když porovnávali i několik dekád staré satelitní snímky. Zaměřili se na téměř dva tisíce největších jezer a nádrží po celém světě, uvedla americká CNN.
Změna je patrná i u nádrže Lake Powell, která je rovněž na řece Colorado:
Vysychání americké nádrže Lake Powell mezi lety 2017 a 2022 Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Odborníci prohlédli více než 250 tisíc satelitních snímků, některé byly datovány rokem 1992. Stejně tak se zaměřili i na klimatické modely, jejichž pomocí rekonstruovali, jak asi mohla jezera vypadat v minulosti.
Ze studie vyplynulo, že v 53 procentech zkoumaných jezer a rezervoárů významně ubývá vody, podle autorů výzkumu z nich v součtu mizí každý rok zhruba 22 miliard tun životadárné kapaliny. Úbytky vody se týkají tropických, ale i arktických oblastí. V některých menších jezerech vody naopak přibylo.
Suchu neuniklo ani Velké Solné jezero v americkém Utahu.
Plovoucí město budoucnosti. Před růstem hladiny oceánů má zachránit 50 tisíc lidí
Tým mezinárodních architektů představil návrh plovoucího města až pro 50 tisíc lidi žijících na propojených umělých ostrovech. Projekt má být reakcí na růst hladiny oceánů, který podle expertů do pár let vyžene z domovů miliony lidí.
Voda se ztrácí podle vědců primárně kvůli vypařování, které je způsobené klimatickou změnou. Vinu nese také člověk, který vodní zdroje nadměrně využívá, a to hlavně v oblasti Aralského jezera v Uzbekistánu a Saltonského moře v Kalifornii.
„O některých zásazích člověka a následných klimatických změnách, které ovlivňují úbytky vody v jezerech, jsme doposud vůbec nevěděli,“ říká Fangfang Jao, vedoucí autor studie.
Kombinace nejrůznějších faktorů podle odborníků způsobuje, že v kontextu jezer nejde jen o „pouhý“ úbytek vody. V souvislosti s tím se kvalita vody zhoršuje, přibývá v nich toxických řas a naopak ubývá vodních živočichů. Vinu také nese sedimentace, ta je podle vědců spojená mimo jiné s lesními požáry, které úbytek vody v jezerech akcelerují.
„Výsledkem sedimentace je, že nádrže budou schopné zadržovat menší objem vody,“ vysvětlil Jao.