reklama

Velký přehled: Kdy a kam bude možné vyrazit na dovolenou

Pandemie koronaviru končí, turistický ruch se rozjíždí. Nejen země Evropské unie uvolňují dřívější vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Češi již mohou omezeně cestovat do některých okolních států. Pokud mají zaplacené ubytování, smějí vyrazit už i na chorvatské pláže.

reklama

Česká vláda na doporučení ministerstev zdravotnictví a zahraničí zveřejnila v pondělí rozdělení evropských zemí podle míry rizik nebezpečí pandemie koronaviru. Stanovila tak pravidla, kam budou moci čeští turisté od 15. června bez obav jezdit. A odkud se také budou moci vrátit bez povinných testů na onemocnění COVID-19, případně bez nutnosti následné karantény.

Přinášíme přehled o aktuální „cestovatelské“ situaci nejen v Česku a okolních státech, ale také ve vybraných evropských destinacích, které bývají nejčastějšími cíli českých turistů.

Česká republika

Vláda na pondělním zasedání schválila rozdělení evropských států do tří kategorií značících nízké, střední a vysoké riziko nákazy koronavirem. Češi mohou bez omezení cestovat do států v prvních dvou kategoriích. Mezi bezpečné země patří všechny sousední země včetně Polska i turistických destinací, jako jsou Řecko, Chorvatsko či Bulharsko. Dále k bezpečným zemím patří Maďarsko, Norsko, Finsko, Švýcarsko nebo pobaltské země. Do středně rizikových států náleží Dánsko, Belgie, Nizozemsko či Irsko. Negativními testy na onemocnění COVID-19 se budou muset Češi prokazovat při návratu z Velké Británie a Švédska. Cizinci přijíždějící do ČR se budou muset nadále prokazovat testem i při cestě ze středně rizikových zemí, do nichž patří Itálie, Španělsko či Francie.

SOUSEDNÍ STÁTY ČESKA

Německo

Od 16. května zrušilo nebo uvolnilo kontroly na svých hranicích. Hraniční přechody s ČR a Polskem Němci kvůli pandemii nestřežili, protože byly zavřené z jejich strany. Česká vláda s platností od 26. května schválila otevření všech silničních a železničních přechodů s Německem (i Rakouskem) a pouze namátkové kontroly na hranicích. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) už dříve řekl, že hranice s Německem by se podle něj mohly otevřít k 15. červnu. Německo chce za podmínek příznivé pandemické situace k tomuto datu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně Česka.

Polsko

Země 13. května prodloužila uzavření hranic o další měsíc, tedy do 12. června. Vstup na polské území je aktuálně zakázán všem cizincům, tedy i občanům ČR, existují však výjimky. Polsko patří mezi bezpečné země, do kterých budou moci Češi od 15. června cestovat bez omezení.

Rakousko

Otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem 16. května pro vzájemné cestování mezi těmito čtyřmi zeměmi. Kontroly kvůli nemoci COVID-19 jsou jen namátkové. Rakousko chce v půlce června plně otevřít hranice s Německem a Švýcarskem, ale také s Českem, Slovenskem a Maďarskem. O termínu pro otevření hranic s Itálií a Slovinskem rakouští představitelé zatím nehovoří.

Slovensko

Zatím nerozhodlo o úplném otevření svých hranic se sousedy, řekl v pondělí premiér Igor Matovič, který oznámil rušení jiných karanténních omezení. Od 27. května mohou Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění COVID-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin.

VYBRANÉ EVROPSKÉ STÁTY

Chorvatsko

Země neoficiálně otevřela hranice pro turisty už 9. května. Příchozí museli prokázat, že země má na jejich příjezdu „hospodářský zájem“. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović 16. května potvrdil, že rezervace ubytování v Chorvatsku opravňuje cizince ke vstupu do země a chorvatské hranice jsou tak prakticky pro turisty otevřené. Chorvatský premiér Andrej Plenković oznámil 28. května plné otevření hranic pro občany deseti zemí Evropské unie včetně Česka.

Itálie

Vláda 16. května oznámila, že ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch otevře hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru 3. června. Nebude povinná dvoutýdenní karanténa.

Kypr

Kyperské ministerstvo dopravy povolilo od června komerční lety z některých zemí s nízkým výskytem koronavirové nákazy. Od 20. června budou moci do řecké části tohoto středomořského ostrova i turisté z ČR, budou ale muset mít maximálně tři dny staré potvrzení o tom, že nejsou nakaženi koronavirem.

Řecko

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis koncem května oznámil, že Řecko zahájí letošní turistickou sezonu 15. června a od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací v zemi. Deník Kathimerini uvedl, že zdravotníci budou provádět testy na koronavirus na letištích.

Slovinsko

Slovinská vláda 15. května oznámila konec pandemie COVID-19 a otevření hranic se všemi sousedy, poté ale určitá omezení vrátila.

Španělsko

Španělsko s ohledem na klesající počty nově nakažených koronavirem i zemřelých postupně ruší opatření, která zavedlo v polovině března. Premiér Pedro Sánchez 23. května oznámil, že jedna z nejvíce zasažených zemí otevře od července hranice turistům ze zahraničí. Vláda v Madridu poté oznámila, že turisté, kteří do země přijedou od 1. července, nebudou muset do karantény.

Turecko

Ankara plánuje zahájit turistickou sezonu pro zahraniční turisty v polovině června. Podle šéfa asociace cestovních kanceláří (TÜRSAB) ale začnou zahraniční návštěvníci přijíždět ve větší míře až v září. Vláda jedná se 70 zeměmi o obnovení letů, které by do Turecka dopravily opět co nejdříve turisty.

Tagy:
Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné
Koronavirus

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány
Požáry

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

Macrone, podej demisi! Přes 200 tisíc Francouzů protestovalo proti covidovým pasům

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 tisíc lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.

Vondroušová na zlato nedosáhla. S Bencicovou prohrála v třísetové bitvě

Čtvrtou zlatou medaili pro českou výpravu na olympijských hrách v Tokiu tenistka Markéta Vondroušová nezajistila. Po senzační jízdě turnajem ji až ve finále zastavila Švýcarka Belinda Bencicová po setech 5:7, 6:2 a 6:3. I tak jde o velký úspěch a Česká republika má sedmou medaili, třetí stříbrnou. 24letá Bencicová má šanci na zlatý double, protože v neděli hraje i vyvrcholení soutěže deblistek, a to proti Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

reklama

Domácí zpravodajství

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě byli zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

reklama