reklama

Velký přehled: Kdy a kam bude možné vyrazit na dovolenou

Dovolené se blíží. Vlády většiny evropských států umožňují svým obyvatelům cestovat. Snímek je z pláže v německé spolekové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko.
Foto: AP

Pandemie koronaviru končí, turistický ruch se rozjíždí. Nejen země Evropské unie uvolňují dřívější vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Češi již mohou omezeně cestovat do některých okolních států. Pokud mají zaplacené ubytování, smějí vyrazit už i na chorvatské pláže.

reklama

Česká vláda na doporučení ministerstev zdravotnictví a zahraničí zveřejnila v pondělí rozdělení evropských zemí podle míry rizik nebezpečí pandemie koronaviru. Stanovila tak pravidla, kam budou moci čeští turisté od 15. června bez obav jezdit. A odkud se také budou moci vrátit bez povinných testů na onemocnění COVID-19, případně bez nutnosti následné karantény.

Přinášíme přehled o aktuální „cestovatelské“ situaci nejen v Česku a okolních státech, ale také ve vybraných evropských destinacích, které bývají nejčastějšími cíli českých turistů.

Česká republika

Vláda na pondělním zasedání schválila rozdělení evropských států do tří kategorií značících nízké, střední a vysoké riziko nákazy koronavirem. Češi mohou bez omezení cestovat do států v prvních dvou kategoriích. Mezi bezpečné země patří všechny sousední země včetně Polska i turistických destinací, jako jsou Řecko, Chorvatsko či Bulharsko. Dále k bezpečným zemím patří Maďarsko, Norsko, Finsko, Švýcarsko nebo pobaltské země. Do středně rizikových států náleží Dánsko, Belgie, Nizozemsko či Irsko. Negativními testy na onemocnění COVID-19 se budou muset Češi prokazovat při návratu z Velké Británie a Švédska. Cizinci přijíždějící do ČR se budou muset nadále prokazovat testem i při cestě ze středně rizikových zemí, do nichž patří Itálie, Španělsko či Francie.

SOUSEDNÍ STÁTY ČESKA

Německo

Od 16. května zrušilo nebo uvolnilo kontroly na svých hranicích. Hraniční přechody s ČR a Polskem Němci kvůli pandemii nestřežili, protože byly zavřené z jejich strany. Česká vláda s platností od 26. května schválila otevření všech silničních a železničních přechodů s Německem (i Rakouskem) a pouze namátkové kontroly na hranicích. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) už dříve řekl, že hranice s Německem by se podle něj mohly otevřít k 15. červnu. Německo chce za podmínek příznivé pandemické situace k tomuto datu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně Česka.

K tématu

Polsko

Země 13. května prodloužila uzavření hranic o další měsíc, tedy do 12. června. Vstup na polské území je aktuálně zakázán všem cizincům, tedy i občanům ČR, existují však výjimky. Polsko patří mezi bezpečné země, do kterých budou moci Češi od 15. června cestovat bez omezení.

Rakousko

Otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem 16. května pro vzájemné cestování mezi těmito čtyřmi zeměmi. Kontroly kvůli nemoci COVID-19 jsou jen namátkové. Rakousko chce v půlce června plně otevřít hranice s Německem a Švýcarskem, ale také s Českem, Slovenskem a Maďarskem. O termínu pro otevření hranic s Itálií a Slovinskem rakouští představitelé zatím nehovoří.

Slovensko

Zatím nerozhodlo o úplném otevření svých hranic se sousedy, řekl v pondělí premiér Igor Matovič, který oznámil rušení jiných karanténních omezení. Od 27. května mohou Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění COVID-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin.

VYBRANÉ EVROPSKÉ STÁTY

Chorvatsko

Země neoficiálně otevřela hranice pro turisty už 9. května. Příchozí museli prokázat, že země má na jejich příjezdu „hospodářský zájem“. Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović 16. května potvrdil, že rezervace ubytování v Chorvatsku opravňuje cizince ke vstupu do země a chorvatské hranice jsou tak prakticky pro turisty otevřené. Chorvatský premiér Andrej Plenković oznámil 28. května plné otevření hranic pro občany deseti zemí Evropské unie včetně Česka.

Itálie

Vláda 16. května oznámila, že ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch otevře hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru 3. června. Nebude povinná dvoutýdenní karanténa.

K tématu

Kypr

Kyperské ministerstvo dopravy povolilo od června komerční lety z některých zemí s nízkým výskytem koronavirové nákazy. Od 20. června budou moci do řecké části tohoto středomořského ostrova i turisté z ČR, budou ale muset mít maximálně tři dny staré potvrzení o tom, že nejsou nakaženi koronavirem.

Řecko

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis koncem května oznámil, že Řecko zahájí letošní turistickou sezonu 15. června a od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací v zemi. Deník Kathimerini uvedl, že zdravotníci budou provádět testy na koronavirus na letištích.

Slovinsko

Slovinská vláda 15. května oznámila konec pandemie COVID-19 a otevření hranic se všemi sousedy, poté ale určitá omezení vrátila.

Španělsko

Španělsko s ohledem na klesající počty nově nakažených koronavirem i zemřelých postupně ruší opatření, která zavedlo v polovině března. Premiér Pedro Sánchez 23. května oznámil, že jedna z nejvíce zasažených zemí otevře od července hranice turistům ze zahraničí. Vláda v Madridu poté oznámila, že turisté, kteří do země přijedou od 1. července, nebudou muset do karantény.

Turecko

Ankara plánuje zahájit turistickou sezonu pro zahraniční turisty v polovině června. Podle šéfa asociace cestovních kanceláří (TÜRSAB) ale začnou zahraniční návštěvníci přijíždět ve větší míře až v září. Vláda jedná se 70 zeměmi o obnovení letů, které by do Turecka dopravily opět co nejdříve turisty.

Tagy: Evropa turismus Evropská unie vláda ČR COVID-19 cestování okolní státy
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Byznys

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová plánuje založit státní banku po vzoru německého KfW. O záměru šéfky státní kasy informoval Deník N. Schillerovou k tomu vede zkušenost se zpracováním žádostí firem o státní finanční pomoc v průběhu koronavirové krize. Nebyl by to přitom první bankovní dům, který ve svých rukou drží český stát.

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama