reklama

Kim Čong-un je v kómatu, tvrdí diplomat. Experti před spekulacemi varují

Jihokorejský diplomat Čang Song-min se v pátek nechal slyšet, že severokorejský vůdce Kim Čong-un je v kómatu. Spekulace o jeho zdravotním stavu podpořil fakt, že nedávno posílil pravomoci své sestry Kim Jo-čong, aktuálně druhé nejmocnější osoby v KLDR. Experti na Severní Koreu však před těmito domněnkami varují.

reklama

Čang Song-min tvrdí, že informace o vůdcově zdravotním stavu získal z Číny. Zdůraznil, že má dobré konexe a připomněl, že sloužil jako tajemník někdejšího jihokorejského prezidenta Kima Te-džunga. Podle něj leží Kim Čong-un v kómatu, jeho sestra však zvolena nástupkyní není, navzdory posílení jejích pravomocí.

K tématu

Song-min se Severní Koreou zabývá dlouhodobě, je autorem knihy After the Collapse of North Korea, Who Will Gain It Between China and America? (Až padne Severní Korea, bude mít vliv Čína či Amerika?). Podle něj by Kim Čong-un převedl své pravomoci na někoho jiného jen v případě vážné nemoci či převratu.

Veškeré fotografie zveřejněné v posledních měsících severokorejskou tiskovou agenturou KCNA označil diplomat za falešné. „Hodnotím to tak, že je v kómatu. Konečná struktura převzetí moci ale zatím nevznikla, Kim Jo-čong převzala část moci, aby netrvalo mocenské vakuum,“ uvedl.

Představitelé Jižní Koreje i tamní zpravodajská agentura se však ve svých tvrzeních ohledně svého severního souseda často pletou, upozornila britská BBC. Naposledy mylné tvrzení o zdraví Kim Čong-una zdiskreditovalo severokorejského uprchlíka, který byl zvolen do jihokorejského parlamentu.

Kimova sestra dostala na starost vztahy s USA

Severokorejský vůdce rozšířil působnost své sestry minulý čtvrtek, když jí svěřil vztahy se Spojenými státy a Jižní Koreou. Změnou mocenského uspořádání se v pátek zabývala jihokorejská zpravodajská služba spolu se zákonodárci.

Dospěli k závěru, že to nenaznačuje vážné onemocnění Kim Čong-una. Odhadují, že se tak má spíše snížit zátěž, které vůdce čelí, a zprostit jej viny z případných politických nezdarů. Část diktátorových kompetencí byla převedena nejen na jeho sestru, ale i na jeho další blízké spolupracovníky, řekla zpravodajská služba zákonodárcům.

Spekulace zpochybnili také někteří analytici i web NK News, který monitoruje dění na severu Korejského poloostrova. John Delury z jihokorejské Univerzity Jonse podotknul, že se jedná o „náhodné spekulace bez důvěryhodného zdroje“. Americký akademik Jeffrey Lewis, který se zabývá Severní Koreu, zase na Twitteru upozornil, že Kim Čong-un v posledních 30 dnech vykonával své běžné státnické aktivity.

První letošní dohady o diktátorově zdravotním stavu rozvířila Kimova absence na oslavě narození jeho děda 15. dubna, severokorejském největším svátku. Web NK Daily, který provozují z velké části severokorejští uprchlíci, tehdy uvedl, že vůdce je ve vážném stavu po operaci srdce. Informaci opřenou o pouhý jeden zdroj pak rychle převzala světová média. Potom, co se 1. května objevil na veřejnosti, se zase spekulovalo, že jej nahradil dvojník.

Tagy: Severní Korea Kim Čong-un Kim Jo-čong Jižní Korea Čang Song-min

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

Hokej

Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden

Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden

11. října se nejvyšší hokejová soutěž v České republice na základě vládních nařízení zastavila a stav „zmrazení“ měl trvat minimálně do 3. listopadu. I přes nepříznivé tuzemské koronavirové statistiky by se mohla extraliga znovu rozběhnout už příští týden. Podmínkou bude zrychlené testování, jak stojí ve zprávě směřované klubům, kterou přinesl web iSport.cz.

reklama
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama