reklama

Kim Čong-un je v kómatu, tvrdí diplomat. Experti před spekulacemi varují

Jihokorejský diplomat Čang Song-min se v pátek nechal slyšet, že severokorejský vůdce Kim Čong-un je v kómatu. Spekulace o jeho zdravotním stavu podpořil fakt, že nedávno posílil pravomoci své sestry Kim Jo-čong, aktuálně druhé nejmocnější osoby v KLDR. Experti na Severní Koreu však před těmito domněnkami varují.

reklama

Čang Song-min tvrdí, že informace o vůdcově zdravotním stavu získal z Číny. Zdůraznil, že má dobré konexe a připomněl, že sloužil jako tajemník někdejšího jihokorejského prezidenta Kima Te-džunga. Podle něj leží Kim Čong-un v kómatu, jeho sestra však zvolena nástupkyní není, navzdory posílení jejích pravomocí.

K tématu

Song-min se Severní Koreou zabývá dlouhodobě, je autorem knihy After the Collapse of North Korea, Who Will Gain It Between China and America? (Až padne Severní Korea, bude mít vliv Čína či Amerika?). Podle něj by Kim Čong-un převedl své pravomoci na někoho jiného jen v případě vážné nemoci či převratu.

Veškeré fotografie zveřejněné v posledních měsících severokorejskou tiskovou agenturou KCNA označil diplomat za falešné. „Hodnotím to tak, že je v kómatu. Konečná struktura převzetí moci ale zatím nevznikla, Kim Jo-čong převzala část moci, aby netrvalo mocenské vakuum,“ uvedl.

Představitelé Jižní Koreje i tamní zpravodajská agentura se však ve svých tvrzeních ohledně svého severního souseda často pletou, upozornila britská BBC. Naposledy mylné tvrzení o zdraví Kim Čong-una zdiskreditovalo severokorejského uprchlíka, který byl zvolen do jihokorejského parlamentu.

Kimova sestra dostala na starost vztahy s USA

Severokorejský vůdce rozšířil působnost své sestry minulý čtvrtek, když jí svěřil vztahy se Spojenými státy a Jižní Koreou. Změnou mocenského uspořádání se v pátek zabývala jihokorejská zpravodajská služba spolu se zákonodárci.

Dospěli k závěru, že to nenaznačuje vážné onemocnění Kim Čong-una. Odhadují, že se tak má spíše snížit zátěž, které vůdce čelí, a zprostit jej viny z případných politických nezdarů. Část diktátorových kompetencí byla převedena nejen na jeho sestru, ale i na jeho další blízké spolupracovníky, řekla zpravodajská služba zákonodárcům.

Spekulace zpochybnili také někteří analytici i web NK News, který monitoruje dění na severu Korejského poloostrova. John Delury z jihokorejské Univerzity Jonse podotknul, že se jedná o „náhodné spekulace bez důvěryhodného zdroje“. Americký akademik Jeffrey Lewis, který se zabývá Severní Koreu, zase na Twitteru upozornil, že Kim Čong-un v posledních 30 dnech vykonával své běžné státnické aktivity.

První letošní dohady o diktátorově zdravotním stavu rozvířila Kimova absence na oslavě narození jeho děda 15. dubna, severokorejském největším svátku. Web NK Daily, který provozují z velké části severokorejští uprchlíci, tehdy uvedl, že vůdce je ve vážném stavu po operaci srdce. Informaci opřenou o pouhý jeden zdroj pak rychle převzala světová média. Potom, co se 1. května objevil na veřejnosti, se zase spekulovalo, že jej nahradil dvojník.

Tagy: Severní Korea Kim Čong-un Kim Jo-čong Jižní Korea Čang Song-min

Další hlavní zprávy

Ekologie

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Prezident USA Joe Biden ve středu jen několik hodin po vstupu do funkce nařídil návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Biden přijal první den ve funkci také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy.

Byznys

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Velké obchody budou zřejmě muset povinně prodávat české potraviny. Už příští rok by měly tvořit 55 procent jejich zboží. V roce 2028 by pak mělo být na pultech až 73 procent domácích potravin. Ve středu o tom rozhodli poslanci. Zákon ale budí řadu nesouhlasných reakcí. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy některé potraviny výrazně podraží. Kvóty navíc nejde reálně splnit.

Vystoupí ABBA na italském festivalu? Šlo by o návrat skoro po 40 letech
Lidé se vyhýbají karanténě. Dejte jim jednorázový peněžní příspěvek, radí státu vědci
reklama
reklama
Greta si nenechala ujít poslední Trumpův den ve funkci. Měj se staříku, vzkázala mu

Donald Trump

Domácí zpravodajství

Roušku, která se sama sterilizuje, pomohla vyvinout česká laborantka Lucie Filipová
Zabarikádoval se v bytě a držel rukojmí. Chtěl mluvit s reportérem CNN Prima NEWS
Respirátory místo roušek? Nemáme je pro všechny, varuje Prymula před Babišovým nápadem
KOMENTÁŘ: Česko na talíři. Když národní socialisté diktují, čím smíme plnit žaludky
Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí
Další články
reklama
reklama