Dvaatřicetiletá Kim Jo-čong, sestra Kim Čong-una, je považována za nejvlivnější ženu Severní Koreje. Má na starost vůdcovu propagandu, zastává důležitou funkci v politbyru, říká se také, že je Kimovou blízkou asistentkou a konfidentkou, a dokonce adresovala několik veřejných projevů. Kdo je nejsilnější žena za osmatřicátou rovnoběžkou, a je možné, že se stane Kimovou následovnicí?
Kim Jo-čong byla předurčena k vysoké stranické funkci již od dětství, které strávila spolu s o čtyři roky starším bratrem Kim Čong-unem ve Švýcarsku. Sourozenci zde od konce 90. let studovali – současný severokorejský vůdce střední a jeho setra základní školu. Oba zde vystupovali pod falešnou identitou, a ochranka je ostře střežila. Kim Jo-čong byla podle informací ze školy v Bernu jako dítě ještě pod větší ochranou než její bratr. Měla být převezena do nemocnice kvůli lehkému nachlazení. Traduje se, že byla oblíbenkyní svého otce pro svůj zájem o politiku, který projevovala od raného věku.
Častým zdrojem informací o severokorejském vládnoucím rodu je bývalý sushi mistr vystupující pod pseudonymem Kenji Fujimoto, který sloužil rodině Kimů mezi lety 1988 a 2001. Ten řekl deníku The Washington Post, že Kim Čong-il o své nejmladší dceři hovořil jako o „princezně Jo-čong“ nebo o „sladká Jo-čong“. Zda zvažoval, že by jej nahradila v čele země, se však nedozvíme.
Podle Youngshika Bonga z Institutu pro severokorejská studia na Univerzitě Jonse v Soulu pramení důvěrný vztah sourozenců právě z toho, že si byli blízcí už jako děti. „Prakticky spolu byli společně v exilu a oba věděli, jaká budoucnost na ně čeká. Museli mít dojem, že mají společný osud, proto má Kim Jo-čong bratrovu bezpodmínečnou důvěru,“ sdělil deníku The Guardian. Někteří experti na Severní Koreu se domnívají, že Kim Čong-il rozhodl o tom, že budou vyrůstat společně, záměrně.
O životě nejvlivnější ženy Severní Koreje mezi absolvováním oboru spojeného s IT na Univerzitě Kim Ir-sena v Pchjongjangu a rokem 2007, kdy získala nižší stranickou funkci, toho mnoho nevíme. Spekuluje se o tom, že se podílela na přípravě nástupnictví Kim Čong-una poté, co jejich otec prodělal v roce 2008 dva infarkty. Nástupnictví je přitom v Severní Koreji velmi důležité, tamější propaganda je založená na pokrevnosti slavného rodu, jehož velikost je zakotvena smyšlenkami o jejich statečném boji proti Japoncům již v 19. století. Na přechodu moci z jednoho vůdce na druhého musí severokorejské autority vždy pečlivě pracovat.
Kim Jo-čong stojí v čele propagandy, stejně jako její otec
Na veřejnosti se začala objevovat nejmladší dcera Kim Čong-ila, kterou počal s jednou ze svých milenek, od roku 2010, kdy ji fotografové zachytili na recepci Strany. Z roku 2011 existují fotografie, na nichž Kim Jo-čong truchlí na pohřbu svého otce Kim Čong-ila. Státní média ji poprvé zmínila v roce 2014, kdy doprovodila svého bratra k volbám do Nejvyššího lidového shromáždění. V témže roce jí režim svěřil jednu z klíčových rolí v řízení severokorejské propagandy.
VIDEO: Kim Čong-un se objevil na veřejnosti a otevřel továrnu
Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek poprvé po třech týdnech objevil na veřejnosti, informovaly jihokorejská agentura Jonhap a japonská Kjódó. Severokorejská agentura KCNA uvedla, že se Kim osobně zúčastnil otevření továrny na hnojiva severně od metropole Pchjongjangu. Společně s ním byla na místě i jeho mladší sestra Kim Jo-čong.
V roce 2018 na bilaterálním setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-una stála po boku svého bratra, aby mu podala pero k podpisu vzájemné dohody. Mezinárodně známou se stala v témže roce. Jako první členka dynastie Kimů navštívila Jižní Koreu a byla součástí olympijské delegace zimních her v Pchjongčchangu, kde obě Koreje tvořily jediný tým.
Dnes Kim Jo-čong nadále zastává úřad viceprezidentky severokorejské propagandy, stará se o veřejný obraz svého bratra i celé dynastie. Podobnou pozici zastával také její otec Kim Čong-il předtím, než se stal v pořadí druhým severokorejským vůdcem. Propagandě šéfoval od konce 60. let a byl strůjcem rodinného kultu.
Nejvlivnější žena Severní Koreje zastává od roku 2017 také vysokou funkci v politbyru, doprovodila Kim Čong-una na obou summitech s Donaldem Trumpem, a hlavně má být jeho blízkou osobou, konfidentkou a informátorkou.
Svůj významný post v politbyru stranická funkcionářka na rok údajně ztratila kvůli tomu, že loňská vyjednávání Kim Čong-una a Donalda Trumpa v Hanoji neměla kýžený výsledek. Do funkce se však měla podle Severokorejské státní zpravodajské agentury během dubna tohoto roku vrátit. V březnu tohoto roku dokonce adresovala první veřejné prohlášení, v němž odsoudila Jižní Koreu jako „vyděšeného štěkajícího psa“ v reakci na kritiku severokorejských vojenských cvičení. V březnu dále ocenila Donalda Trumpa za to, že zaslal severokorejskému vůdci dopis, v němž vyjádřil přání zachovat mezi oběma zeměmi dobré vztahy a nabídl pomoc v boji s koronavirem.
„Je průkazné, že Kim Čong-un své sestře dovolil napsat a pronést projev směrem k Jižní Koreji v takto osobním tónu. Očividně je připraven, aby se Kim Jo-čong stala jeho alter egem,“ tvrdí Youngshika Bong. Podle Leifa-Erica Easleyho, vyučujícího mezinárodních studií na soukromé univerzitě Ewha v Soulu, severokorejský vůdce své sestře velmi důvěřuje. „Prokázala schopnosti v modernizaci značky režimu a má vliv na státní propagandu. Pozice bratrovy konfidentky je ale možná její nejdůležitější role,“ řekl pro The Guardian.
Emancipace severokorejských žen?
V souvislosti se spekulacemi o Kimově operaci a vážném zdravotním stavu potom, co letos v dubnu na čas zmizel z veřejného života, a zejména se nezúčastnil oslav narození jeho děda Kim Ir-sena, se začalo hovořit o tom, že by jej mohla nahradit právě jeho nejmladší sestra Kim Jo-čong. „Kim Jo-čong ví, jak zklidnit bratrovy iniciativy a posílit jeho jemnou sílu…ale vůdce nenahradí. Severní Korea je konfuciánská země, respekt zde má stáří a mužství. Je Kimovým spojencem, kterému vůdce věří nejvíce, ale to je vše,“ myslí si specialista na Severní Koreu Leonid Petrov.
Americká CNN však připouští možnost, že by nejuzavřenější zemi světa mohla vést žena. „Experti tvrdí, že cokoliv by se Kim Čong-unovi stalo, než budou jeho děti dostatečně staré, Kim Jo-čong by byla nejjistější a nejpravděpodobnější nástupkyně. Pokud by jej nahradila, ocitla by se v centru jednoho z nejrepresivnějších režimů světa žena,“ uvádí server.
Dříve nebylo v Severní Koreji zvykem ani to, aby byly ženy u moci. Kim Čong-il nebral na veřejnost ani svou ženu. Kim Čong-un v tomto učinil revoluci, svou manželku Ri Sol-ču sebou bere do společnosti často, nezřídka ho doprovází také na inspekcích nejrůznějších podniků. Vliv jako Kim Jo-čong však jeho manželka nemá.
Je Kim Čong-un po operaci srdce? Jak severokorejští diktátoři (ne)informují o svém zdraví
„Nic necharakterizuje Kima lépe než to, jak málo o něm ve skutečnosti víme,“ napsal koreanista Mark Bowden v článku pro americké vydání časopisu Vanity Fair o záhadném vůdci KLDR. V posledních dnech se objevily domněnky, že je Kim Čong-un ve vážném stavu po operaci srdce. Představitelé sousední Jížní Koreje prohlásili, že informaci nemohou ze svých zdrojů potvrdit. Diktátor si střeží vše mimo svůj opečovávaný oficiální obraz, ve skutečnosti se o jeho zdravotním stavu vždy vedou pouze dohady.
Být ženou není jednoduché ani v jedné Koreji, píše CNN. Jižní Korea je však napřed v tom, že již měla ženskou prezidentku Pa Kun-hje, která stála v čele země mezi lety 2013-2017. Podle dat zemí OECD o gendrové propasti se však Jižní Korea umístila na poslední příčce co se nezaměstnanosti žen týče.
„Všichni experti, s nimiž CNN hovořila, se shodli na tom, že pohlaví Kim Jo-čong nezastaví. Má to ale spíš co dočinění s jejím statutem než s tím, že by se v Severní Koreji měnila genderová dynamika,“ uvádí server. Psoatvení Kim Jo-čong vychází z toho, že jejích v žilách koluje krev posvátného rodu a, a také z toho, jak blízko má k nejmocnějšímu muži země.
Kim Čong-un a Kim Jo-čong pochází celkem z pěti sourozenců, z nichž jeden, nejstarší Kim Čong-nam je již po smrti. Byl disidentem a Kim Čong-un jej nechal zavraždit jedem v roce 2017 v Malajsii. Nejpozději od roku 2003 žil Kim Čong-nam v emigraci na území Macau, zvláštní správní oblasti čínské lidové republiky.