Konec nadějí. Fotbalisté Plzně v Římě sahali po senzaci, remíza však na postup nestačí

Fotbalisté Plzně v odvetě osmifinále Evropské ligy remizovali v Římě s favorizovaným Laziem 1:1 a do dalšího kola neprošli. Úvodní zápas Viktoria doma prohrála 1:2. Západočeši na Olympijském stadionu vedli od 52. minuty po brance Pavla Šulce, ale v 77. minutě po rohu za vítěze ligové fáze soutěže šťastně srovnal Alessio Romagnoli.

Plzeň v Evropské lize z osmifinále nepostoupila ani na čtvrtý pokus. Viktoria tak nevyrovnala své pohárové maximum, jímž je loňská čtvrtfinálová účast v Konferenční lize. Západočeši vypadli na evropské scéně jako poslední český zástupce v této sezoně, ve vyřazovací fázi se letos vedle nich už žádný tuzemský klub nepředstavil.

ČTĚTE TAKÉ: Začal ostře sledovaný soud po smrti Maradony. Expartnerka vulgárně urážela obžalované

„Cítím hrdost i zklamání. Já tomu říkám: jedno oko se směje a druhé pláče. Ten dvojzápas jsme prohráli už v Plzni. Tam jsme měli vyhrát, o tom nepochybuji, místo toho jsme nakonec prohráli,“ připomněl trenér Plzně Miroslav Koubek porážku po gólu inkasovaném v osmé minutě nastavení v době, kdy jeho tým hrál dvojnásobnou přesilovku.

Koubek nasadil podle očekávání stejnou sestavu jako v úvodním vzájemném duelu. Naopak kouč Lazia udělal několik změn. Oproti prvnímu utkání se vrátili do sestavy uzdravení kapitán Zaccagni s nejlepším střelcem Castellanosem. Gigota s Rovellou, potrestané za vyloučení na západě Čech, nahradili Patric a Vecino.

Viktoria navázala na výkon z úvodního duelu a aktivně začala i odvetu. Hned v páté minutě měli hosté na Olympijském stadionu první velkou šanci, Kalvachův volej ale vytáhl brankář Provedel. Za dalších sedm minut domácí gólman špatně rozehrál a Vydra napálil břevno.

Západočeši dál drželi s pátým celkem italské Serie A a velkým favoritem krok a dlouho ho nepouštěli do velkých šancí. Naopak už v nastavení první půle měli hosté další možnost, Červ ale trefil jen prostředek branky a Provedel v klidu zasáhl.

Sedm minut po přestávce už třetí celek české ligy nečekaně vedl. Kalvachův centr sklepl ve vápně Durosinmi pro Šulce a reprezentační záložník otevřel technickou střelou na zadní tyč skóre. Provedel si na míč sáhl, ale v cestě do sítě mu nezabránil.

Míč překročil čáru jen o pár centimetrů

Lazio po inkasovaném gólu výrazně přidalo, hosté ale zpočátku dobře bránili a nedovolili soupeři velké šance. V 77. minutě nicméně favorit přece jen srovnal. Na rohový kop kapitána Zaccagniho si naskočil stoper Romagnoli a hlavičkou s lehkou tečí od Vydry překonal Jedličku. Balon se dostal za brankovou čáru jen o pár centimetrů.

Západočeši už srovnat nedokázali a nepovedlo se jim poprvé v klubové historii obrátit v pohárech dvojzápas, v němž v úvodním duelu prohráli doma. Italského soupeře nezdolali v soutěžích UEFA pošesté za sebou. Lazio doma na evropské scéně podeváté po sobě nenašlo přemožitele.

„V první půli jsme měli řadu šancí, byli jsme nebezpeční. Mužstvo uspělo. Máme lidsky výborné charaktery, kluci na hřišti chtěli vývoj zvrátit, byli nezlomní. Vypadli jsme s grácií, udělali jsme to soupeři složitější,“ zhodnotil Koubek.

Bolí to, ale jsem hrdý, řekl Vydra

„První půlka byla lepší. Měli jsme více šancí, já jsem trefil břevno. Pokukovali jsme po postupu, pak nás zatlačili. Na konci jsme tahali za kratší konec. Rozhodly standardní situace, to je zbraň. Zatlačili nás, bylo těžké se vymanit. Ubývaly nám síly, už jsme trošku tahali nohy. Bolí to, ale jsem na Viktorku hrdý,“ pronesl po utkání útočník Matěj Vydra.

„Po vedoucím gólu tady jsem věřil, že vyhrajeme, ale soupeř pak hrál líp. Měli plno rohů, ten jeden tam asi spadnout musel,“ smutnil autor jediné branky Šulc.

Lazio Řím - Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)

Branky: 77. Romagnoli - 52. Šulc. Rozhodčí: Makkelie - Steegstra, De Vries - Dieperink (video, všichni Niz.). ŽK: Marušič, Vecino - Dweh, Durosinmi. Diváci: 39 547. První zápas: 2:1, postoupilo Lazio.

Lazio: Provedel - Marušič, Patric (79. Gila), Romagnoli, Tavares (67. Lazzari) - Vecino, Guendouzi - Isaksen, Pedro (79. Dele-Bashiru), Zaccagni - Castellanos (67. Dia). Trenér: Baroni.

Plzeň: Jedlička - Memič (86. Kopic), Dweh, Markovič, Jemelka, Cadu (78. Doski) - Červ, Kalvach (86. Panoš), Šulc - Vydra (78. Sojka), Durosinmi (72. Adu). Trenér: Koubek.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Buffonův syn pobláznil Písek, láká davy zvědavců. V reprezentaci není kvůli jménu, ujistil kouč

Tagy:
FC Viktoria Plzeň fotbal sport SS Lazio sportovní disciplína