reklama

Konec plastů. #NEPLASTUJ

Ilustrační foto
Foto:

Plast je past, každý to víme, plastové tašky, brčka, láhve a podobně. Ale proč s tím nic neděláme? Jsem líní. Je jednodušší koupit si igelitku v obchodu, než už doma myslet na to, že z práce půjdu na nákup a tašku si vzít s sebou. Ale pokud nezačne každý jedinec sám u sebe, nic nezměníme.

reklama

Plast je past, každý to víme, plastové tašky, brčka, láhve a podobně.
Ale proč s tím nic neděláme? Jsem líní. Je jednodušší koupit si igelitku v obchodu, než už doma myslet na to, že z práce půjdu na nákup a tašku si vzít s sebou. Ale pokud nezačne každý jedinec sám u sebe, nic nezměníme.

Naše babičky už asi nepřesvědčíme, ale když začneme my, pro naše děti už to bude samozřejmost.

91% veškerého platu je nerecyklovatelná. Vědci tvrdí, že do roku 2025 při stejném používání plastů budeme mít oceány s více plasty než živočichy.

Většina z nich už dnes vymírá kvůli rapidnímu pojídání mikro plastů, které se v oceánech nachází.
Že se vás to netýká? Že je to daleko? A jíte ryby? Nedali jste si třeba nedávno sushi z tuňáka? Tak už v sobě možná nějaký ten mikro plast máte i vy. 
Ptáci u nás umírají ze stejných důvodů, mají bříška plné plastů. 
Jsou země, kde neteče pitná voda z kohoutku a tam je to složitější, ale u nás to jde

Navíc u nás, kde je vše tak dostupné, je daleko snažší změnit pár každodenních stereotypů pro čistší planetu a hlavně pro živočichy, kteří ji s námi obývají.

A my? Stačí si koupit látkovou tašku na nákup, třeba i víc a dejte si ji do každé kabelky. A když už ji zapomenete, investujte o pár korun víc do papírové. Dnes vyrábějí i sáčky na ovoce a zeleninu, na které můžete lepit nálepku z váhy donekonečna. 


Stačí si na internetu najít eko sáčky nebo sáčky z kompostovatelného materiálu, vyjede jich na vás, až se sami budete divit. Vyrábějí se i odpadkové pytle. To samé najdete i pro pejsky. 


Na party si dejte drink bez brčka, a pokud bez něho nemůžete žít. Stačí do vyhledávače zadat skleněné brčko a vyberete si i z různých barev. Navíc v baru budete za hvězdu s vlastním brčkem. Vyrábějí se i z bambusu.

Kartáčky na zuby, hřebeny, to už vše dnes seženeme ze dřeva.

A láhve?  Kupce si nějakou pěknou s hezkým sloganem. Jednu na vodu a druhou na kafe.

Dokonce i některé potravinové řetězce dokonce potvrdily, že do konce roku přestanou prodávat jednorázová brčka, talíře, příbory, kelímky, místo nich budou vyrábět předměty z alternativních a recyklovatelných materiálů.

Do roku 2025 o pětinu sníží množství plastů u svých privátních produktů.

Spojme se je to jednoduché. Pojďme do toho společně!

Barbara Vávrová ❤️

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, sdělil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Prymula: Máme signály, že jsme na dobré cestě. Klíčová budou čtvrteční data
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama