KVÍZ: Jak dobře si pamatujete motoristické hlášky? Populární české filmy jsou jich plné

V českých a československých filmech se to auty jenom hemží bez ohledu na to, zda vznikly za socialismu, nebo jsou už porevoluční. Jen obyčejné škodovky, trabanty a žigulíky a také zelinářské chryslery, vekslácké mercedesy, esenbácké bolhy a stranické tatrovky vystřídal po roce 1989 o poznání pestřejší vozový park. Ty nejlépe zapamatovatelné věty ale přesto pochází spíše z normalizačního období, ve kterém hrály soukromé dopravní prostředky mnohem významnější úlohu v souvislosti se společenským postavením jejich majitelů. Najdeme je ale i v novějších dílech českých režisérů. Víte třeba, v jakém francouzském autě jezdil hlavní hrdina Olda ve filmu Akumulátor I? Pokud vás baví auta a zároveň máte z domácí filmové tvorby něco nakoukáno, určitě nebudete mít s dnešním kvízem žádný problém.

Kvíz s motoristickými hláškami v českých filmech

1 13 Falešného vrchního Vránu (Josef Abrhám) ve známé scéně z kultovní klasiky Vrchní, prchni! snaží zastavit hlídka VB. Když se Vrána mužům kožešinových límcích po neúspěšné snaze předjet autobus sám vydá v očekávání želízek, překvapí jej, že příslušníci chtějí jen vidět doklady. I to je ale problém, protože zimní oblek do nevytápěné tříkolky má až příliš mnoho kapes. Esenbákům se Vrány zželí a nechají ho být. Jak jej při odchodu tiše pod vousy počastuje policista ?

2 13 Když Josef Dvořák coby Béda Hudeček pracující v prestižním pražském autoservisu uklouzne na oleji nevědomky vypuštěném povedeným kolegou Koudelkou (Luděk Sobota), přítomná zákaznice ocení jeho nehodu se smíchem a slovy:

3 13 Komedie Vrchní, prchni (1980) se povedenými hláškami jen hemží, proto se k ní ještě vrátíme. Když Vrána zaparkuje u vinárny v centru Prahy, ťukne jeho nebrzdící Velorex do zaparkovaného Chrysleru vrchního z podniku, do kterého se ten falešný chystá na lup. „Čoveče, vy ste do toho bouch!“ řekne v reakci na neškodnou nehodu k hlavnímu hrdinovi. Co odpoví Vrána?

4 13 Jistě jste poznali, že scénka z druhé otázky se odehrává v Lipského veselohře Jáchyme, hoď ho do stroje! Tak mu také dejme ještě jednou prostor. Ve scéně, kdy je závodník Volejník (P. Nárožný) neprávem připraven o vítězství náhodně projíždějícím poděsem Koudelkou, trvá na zjednání nápravy se slovy:

5 13 V úvodní scéně filmu Na samotě u lesa řídí Zdeněk Svěrák rodinnou škodovku a jeho děti ho několikrát upozorní na to, že je předjel Trabant. „Tati, ty jsi říkal, že tě Trabant v životě nepředjede!“ Jak na to Svěrák reaguje?

6 13 Když Ladislav Smoljak předvádí Josefu Abrhámovi ve filmu Kulový blesk svůj vynález bezpečnostních nafukovacích vaků, pošle auto z garáže rovnou proti zdi s matracemi. Po explozi polštářů zůstane nezraněnému Knotkovi (J. Abrhám) na tvářích bílý poprašek. Jak výsledek svérázného crash testu Smoljak komentuje?

7 13 Jak ve slavné scéně v Trabantu říká Iva Janžurová sytiči, který je podle Petra Nárožného „ovládací táhlo sytiče, kterým se obohacuje směs v karburaci?"

8 13 V Poledňákové hitu S tebou mě baví svět domnělý záletník Pepa (Pavel Nový) nakládá tchyni (Květa Fialová) do přivolaného taxíku. Co na Pepovu prosbu o bezpečném dovezení tchýně na nádraží odpoví taxikář (Jan Faltýnek)?

9 13 Ve filmu Obecná škola (1990) jedou žáci s učitelem Hnízdem (Jan Tříska) a tatínkem Edy Součka (Zdeněk Svěrák) autobusem Praga RN na prohlídku pohraniční pevnosti. Souček starší se s Hnízdem baví o politice a mimo jiné se ho zeptá, kdo podle něj zvítězí v nadcházejících volbách. Co Hnízdo odpoví?

10 13 Ve filmu Kolja (1996) překvapí Louka (Zdeněk Svěrák) Kláru (Libuše Šafránková) na tramvajové zastávce v novém Trabantu a ta si po chvilce váhání nastoupí. Jakými slovy Šafránková ocení jeho nové auto?

11 13 V Zelenkově Knoflíkářích si milenci vezmou taxíka, protože nikde jinde se nemohou milovat. Tentokrát se to ale nepovedlo ani na zadním sedadle. Taxikář jel prý moc pomalu. Žena ale najde jiný důvod. Co na nepovedený sex řekne?

12 13 V Samotářích (2001) jedou Labina Mitevska, Saša Rašilov a Jiří Macháček na výlet v maličkém stěhováku Subaru E12. Po cestě kouří marihuanu a hovoří o mimozemšťanech. Co přesvědčí Macháčka, aby opustil Zemi a letěl s nimi?

13 13 Pavel Liška coby Vladimír v hořké komedii Pupendo bratra s kamarádem ve svém embéčku a u toho vypráví poutavé historky z vojny. Když ho chce zastavit esenbák s plácačkou, Vladimír nezabrzdí a příslušníka nabere na kapotu a když auto konečně zastaví, ještě ho pokropí ostřikovačem. Co řekne pak?

Máte % správných odpovědí.

To není dobrý výsledek. Zkuste to znova.

To není dobrý výsledek. Zkuste to znova.

To není špatné, ale pořád je co zlepšovat.

Gratulujeme, máte velmi dobré znalosti.

Výborně, vaše znalosti jsou skvělé.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na dovolenou autem? Experti radí, co před cestou do Chorvatska či Itálie nepodcenit

Tagy: