CNN Prima News Kyrgyzstán

Kyrgyzstán

Výpis příspěvků ke štítku „Kyrgyzstán“

Putin jako Pán prstenů. Prezident obdaroval své spojence „šperky moci“, lidé se mu smějí

Ruský prezident Vladimir Putin obdaroval účastníky neformálního summitu Společenství nezávislých států zajímavým darem. Osmi vůdcům nechal vyrobit speciální prsteny, které zdobí logo společenství a přání šťastného roku 2023. Na sociálních sítích se poté strhla lavina výsměchu, lidem totiž tento Putinův krok připomíná výjev z knihy Pán prstenů.

Jako když se hroutil Sovětský svaz. Rusko už nezvládá hasit potyčky ve svém regionu

V posledních týdnech se z území, kde se po dekády rozkládal Sovětský svaz, stal sud s prachem. Rusko vyčerpané válkou na Ukrajině už totiž podle zahraničních pozorovatelů nezvládá udržovat v regionu stabilitu, a v oblasti proto narůstá napětí i počet lokálních půtek. Třaskavá může být situace v sousedních státech, v Arménii, Tádžikistánu, Gruzii nebo Čečensku.

Ponížený Putin? Po prezidentovi Kyrgyzstánu musel potupně čekat i na Erdogana

Dvoudenní summit zástupců Ruska, Číny a dalších zemí v uzbeckém Samarkandu se nesl v duchu bizarních událostí. Už ve čtvrtek ruského prezidenta Vladimira Putina uvedl do rozpaků jeho kyrgyzský protějšek Sadyr Žaparov, když na něj šéf Kremlu musel při setkání několik desítek vteřin potupně čekat. Totéž o den později udělali i představitelé Indie, Ázerbájdžánu a Turecka. Chodit na mezinárodní schůzky pozdě paradoxně bývalo Putinovým oblíbeným gestem.

Putina potupili i jeho spojenci. Šéf Kremlu trapně čekal na prezidenta Kyrgyzstánu

Čtvrteční summit zástupců Ruska, Číny a dalších zemí v uzbeckém Samarkandu provázelo hned několik bizarních momentů. Ruského prezidenta Vladimira Putina zesměšnil jeho kyrgyzský protějšek Sadyr Žaparov, když na něj šéf Kremlu musel při setkání potupně čekat. To přitom bývá oblíbené gesto nadřazenosti právě ruského vládce. K podivné situaci došlo také ve chvíli, kdy Putin dorazil do Uzbekistánu. S tamním premiérem Abdullou Aripovem, který ruského prezidenta přivítal na letišti, si Putin nepodal ruku.

Ztrácí Rusko vliv? Napětí v postsovětském prostoru roste, hrozí tři ozbrojené konflikty

Rusko v posledních dnech čelí drtivému ukrajinskému protiútoku na východní i jižní frontě. Mezitím roste ale také napětí v jižní části postsovětského prostoru, kde se otevírají staré historické rány. Gruzie debatuje o referendu, zda má vstoupit do války proti Rusku. Opět se rozhořely spory mezi Ázerbájdžánem a Arménií. Naposledy vypukly také přestřelky na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. Logicky se tak nabízí otázka, do jaké míry ztratila Ruská federace kvůli vojenských neúspěchům na Ukrajině svůj vliv v okolních zemích.

Střet na hranicích mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem, střílejí po sobě pohraničníci

Aktualizováno

Nejméně jednoho mrtvého a 15 raněných si podle úřadů a médií vyžádaly čtvrteční přestřelky mezi pohraničníky a vojáky na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem. O zabití obyvatele tádžické vsi Chodžaj-Aalo informovala novináře radnice v pohraničním městě Isfara, podle které v místní nemocnici ošetřují 11 zraněných Tádžiků: tři civilisty a osm vojáků. V Kyrgyzstánu museli hospitalizovat čtyři zraněné, tvrdí místní úřady.

Krása i absurdno jak z jiné planety. Jaké to bylo v Kazachstánu, než vypukly nepokoje

Do Kazachstánu jsme se vydali z několika důvodů. Nejvíc nás lákaly krásné hory a příroda. Zároveň jsme se chtěli podívat do hlavního města Astany (dnes už Nur-Sultan), o kterém jsme slyšeli, že svojí bizarností fakt stojí za to. A Kazachstán, i když to nevyznívá, se ukázal jako skvělé místo pro nevšední dovolenou. Jenže teď už je to jinak.