
Sever Čech pod ledovou palbou. Video zachytilo náhlé krupobití, u hranic řádila supercela
Ruský prezident Vladimir Putin stojí před nejtěžší zkouškou svého režimu za posledních 25 let. Válka na Ukrajině se protahuje, ekonomika stagnuje a jeho pečlivě vybudovaný klid mezi obyvateli se může začít otřásat. Pokud by se problémy rozšířily, může být Putin ochoten obětovat vnitřní stabilitu a posunout Rusko k plnohodnotné diktatuře, uvádí analýza webu Foreign Affairs.
Americký prezident Donald Trump je z ruského prezidenta Vladimira Putina zklamaný, ale ještě s ním neskončil. Řekl to v telefonickém rozhovoru s BBC. Už čtyřikrát si myslel, že se s Ruskem podaří uzavřít dohodu o míru na Ukrajině, ale vždy, když se zdála blízko, zbořil Putin v Kyjevě nějakou budovu, poznamenal Trump. Vyjádřil přesvědčení, že Británie by přišla Spojeným státům v případě války na pomoc, což prý nemůže říct o zemích EU. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil mimo jiné Trumpova vyjádření o možných protiruských sankcích za vážná.
Na pondělním brífinku v Bílém domě se americký prezident Donald Trump tvrdě opřel do šéfa Kremlu Vladimira Putina. „Hezky jsme si popovídali, ale žena mi pak řekla, že zasáhl další město,“ popsal telefonát se svým protějškem. Putin podle Trumpa obalamutil spoustu lidí, včetně jeho samotného.
Jsem velmi nespokojený s Ruskem, prohlásil na svém pondělním brífinku v Bílém domě americký prezident Donald Trump. Ruskému prezidentovi Putinovi dal zároveň padesátidenní ultimátum na dosažení dohody o konci války na Ukrajině, jinak pohrozil cly.
Americký prezident Donald Trump tento týden prohlásil, že od ruského autoritáře Vladimira Putina dostává pouze „sra*ky“ a ačkoliv je na něj prý „milý, tak jsou jeho slova bezvýznamná“. Po řadě měsíců, kdy Trump vládce Kremlu obhajoval, se tak zdá, že mu definitivně došla trpělivost. Zjevně i proto oznámil dodávky dalších zbraní pro Ukrajinu, která se čtvrtým rokem brání ruské agresi. Je však otázka, zda se Trump konečně přiklonil na ukrajinskou stranu, nebo jde z jeho strany o složitější hru, do níž zahrnul Putina.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho armáda dobyla první obec v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti, informuje agentura TASS. Tvrzení nelze nezávisle ověřit. Ukrajina se k němu v pondělí nevyjádřila. Vesnice leží na východě regionu u administrativní hranice s Doněckou oblastí, jejíž převážnou část Rusko kontroluje.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dnes s Radou Evropy dohodu o vytvoření zvláštního tribunálu pro zločin agrese proti Ukrajině. Informovala o tom agentura AFP. K zodpovědnosti by měl být podle iniciátorů dohody pohnán ruský prezident Vladimir Putin i další ruští lídři. „Tento podpis je rozhodujícím krokem ke zřízení zvláštního tribunálu pro zločin agrese proti Ukrajině,“ prohlásil Alain Berset, předseda Rady Evropy, která dohlíží na dodržování lidských práv na kontinentu a sdružuje 46 členských zemí, včetně Ukrajiny.
Pokud nejde o informační krytí pro plnohodnotnou ofenzivu, je nápad ruského prezidenta Vladimira Putina na vytvoření nárazníkové zóny na Ukrajině „idiotský“, řekl bývalý ruský velitel Igor Girkin. Ten si v současné době odpykává trest odnětí svobody za kritiku Kremlu. Nárazníkové zóny ale podle něj nepřibližují Rusko k jeho strategickému cíli – zničení ukrajinského státu, ale naopak ho od něj dále vzdalují.
Ruský prezident Vladimir Putin měl v sobotu přibližně padesátiminutový telefonický hovor s americkým protějškem Donaldem Trumpem. Odsoudil v něm izraelské útoky na Írán a potvrdil připravenost pokračovat v jednáních s Ukrajinou. Vyplývá to z informací ruských tiskových agentur a poradce Kremlu pro mezinárodní otázky Jurije Ušakova.
Mám obavy, že se projeví naše malost a Evropa přestane Ukrajinu podporovat, protože poškozuje náš vlastní domácí průmysl a naše zájmy. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásil místopředseda hnutí STAN a europoslanec Jan Farský. Dodal, že kdyby ruský autoritářský prezident Vladimir Putin neměl jaderné zbraně, nikdo by ho nebral vážně. Farský rovněž zmiňuje nástroj šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, který má za kladivo na šéfa Kremlu, ale americká hlava státu jej stále nevyužila.
Otec nejbohatšího muže světa Elona Muska, Errol Musk, při červnové návštěvě Ruska označil tamního autoritářského vládce Vladimira Putina za „příjemného muže“ a ocenil fungování Moskvy. „Falešná média“ na Západě podle jeho slov prezentují zemi naprosto nesmyslně. Magnátův otec zároveň popsal výchovu svého syna a také jeho napjaté vztahy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Šéf Kremlu Vladimir Putin zahazuje jakékoliv myšlenky na uzavření příměří s Ukrajinou či vůbec osobní setkání s tamním prezidentem Volodymyrem Zelenským, napsal ruský opoziční server Meduza s odkazem na Putinova slova zaznamenaná na nahrávaném setkání s vládou. Ruský mocnář měl mimo jiné označit Ukrajinu za teroristický stát. A to kvůli dronovým útokům, kterými Kyjev pronikl daleko na území Ruska, kde zničil desítky letadel.
Komunikace mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským autoritářem Vladimirem Putinem má k ideálu velmi daleko. Ačkoliv se šéf Bílého domu pokouší dostat vládce Kremlu k jednacímu stolu kvůli míru na Ukrajině, pořád se mu to nedaří. Nyní dává Putinovi „dva týdny“ času, aby konečně ukázal, že chce mír. Problémem však je, že podobných dvoutýdenních lhůt už Trump na Putina vyzkoušel několik a k ničemu to nevedlo.
Vladimir Putin je ruský prezident. V letech 1985–1990 byl příslušníkem sovětské tajné služby KGB a působil v Německé demokratické republice. Mezi roky 1998 a 1999 působil jako ředitel Federální služby bezpečnosti, poté dva roky zastával funkci premiéra, následně byl do roku 2008 prezidentem. Pak se vrátil do křesla premiéra a od roku 2012 je opět prezidentem. S Ljudmilou Alexandrovnou Očeretnou má dcery Marii a Jekatěrinu. Roku 2014 se rozvedl. V únoru 2022 rozpoutal válku na Ukrajině.