
Jeho duší jsme prokleli město: Mladíci v Děčíně umučili chlapce, umírajícímu nutili cigaretu
Přesně před patnácti lety podepsal někdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv se svým americkým protějškem Barackem Obamou v Praze dohodu START III o snižování počtu jaderných zbraní. Tehdy veselý a usměvavý muž vystupoval jako umírněný a o poznání racionálnější politik než Vladimir Putin. V posledních letech se Medveděv naopak profiluje spíš jako zuřivý pes a blouznící fanatik, který je mnoha západním představitelům i médiím pro smích.
Rusko udržuje napětí ve vztazích s USA na přijatelné úrovni i díky službám svého klíčového diplomata Kirilla Dmitrijeva. Právě on měl minulý týden v Bílém domě jednat s americkými představiteli. Podle deníku The Guardian jde o člověka, který je předurčen k tomu, aby mistrně uklidňoval staronového amerického prezidenta a tišil jeho případný hněv na Rusko za to, že porušuje Trumpem vyjednanou dohodu neútočit na energetickou infrastrukturu.
Ukrajinská armáda se sice musela do značné míry stáhnout z ruské Kurské oblasti, ale to neznamená, že končí s nájezdy na území Ruské federace. Nově podniká výpady v sousední Belgorodské oblasti, a to ve větší míře než dříve. Má to svůj smysl: Rusko podle Kyjeva plánuje otevřít novou frontu právě v sousedící ukrajinské Sumské oblasti.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v pondělí výnos, podle kterého má být během jarních odvodů – od 1. dubna do 15. července – povoláno do armády k povinné vojenské službě 160 000 mužů ve věku od 18 do 30 let. Jde o největší odvod do armády za posledních 14 let, napsal server The Moscow Times. Loni na podzim úřady povolaly do služby 133 000 lidí, na jaře to bylo 150 000 mužů.
Šéf americké administrativy Donald Trump ztrácí s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem trpělivost a je viditelně frustrovaný. Z politikových slov to vyčetl finský prezident Alexander Stubb, který si s ním zahrál golf. V rozhovoru pro web Sky News Stubb zároveň sdělil, že Trump je jediný politik, jehož se Putin bojí.
Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
Putinovi bychom měli navrhnout, aby OSN převzala vládu v Rusku. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý generální konzul v Rusku Vladimír Votápek (Piráti). Podle spolupracovníka CNN Prima NEWS v Moskvě Jiřího Justa Putin jen chce zahltit mírová vyjednávání, aby mohl prodlužovat válku.
Expremiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO udělali hrubou politickou chybu, když opustili neveřejné jednání Poslanecké sněmovny k obraně. To jsou slova ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Šéf tuzemské diplomacie rovněž prozradil, zda má v plánu v budoucnu vstoupit do ODS, na jejíž kandidátce jde do sněmovních voleb v rámci koalice Spolu. Vyjádřil se také k pokračující válce na Ukrajině a stavu jednání o míru a rovněž popsal, jak by Česko mělo posílit svoji bezpečnost.
Šéf ANO Andrej Babiš je proti české muniční iniciativě a proti výdajům na obranu, uvedl v rozhovoru pro list Financial Times (FT) premiér Petr Fiala (ODS). Rovněž připomněl, že díky iniciativě by se mělo na Ukrajinu dostat podobné množství nábojů ráže 155 milimetrů jako loni (bylo jich 520 tisíc). Podle Babišova následného vyjádření premiér lživými výroky potvrdil, že mu nikdy nešlo o téma bezpečnosti a shodu s opozicí, ale jen o konfrontaci. Místopředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) k tomu uvedl, že Putin by měl vládě zaslat „blahopřejný telegram“.
Ukrajinská armáda znovu proniká na území Ruské federace, ovšem Kurskou oblast vyměnila za Belgorodskou. Informují o tom zdroje jak z ukrajinských, tak z ruských ozbrojených sil. Ukrajincům se podle všeho daří dobývat obce na hranicích se zmíněnou Kurskou oblastí, ze které se čerstvě stáhli. Rusové kvůli tomu údajně přesouvají vojáky, které původně chtěli poslat na ukrajinský Donbas.
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který vyjádřil přesvědčení, že Moskvě se daří prostřednictvím informací ovlivňovat některé lidi v týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Článek se vrací také k nedávné roztržce v Bílém domě. Na té měl mít výrazný podíl také jeden z darů, které Zelenskyj Trumpovi přivezl.
Americký prezident Donald Trump má aktuálně u Rusů velmi dobré renomé. Alespoň tedy navenek. Po jeho telefonátu s ruským autoritářským vládcem Vladimirem Putinem, během něhož mu podle expertů věnoval plno ústupků ohledně války na Ukrajině, Rusové šéfa Bílého domu velebí jako svého přítele. Pro CNN to potvrdil i ruský filozof Alexandr Dugin přezdívaný „Putinův mozek“, změny jsou patrné už i u amerického velvyslanectví v Moskvě.
Rozčarování a hluboká nedůvěra. Takové pocity panují v řadách ukrajinské armády poté, co americký prezident Donald Trump vyjednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem částečné příměří. Po nočních útocích nejen na energetické cíle si vojáci myslí, že k porušování vyjednaných podmínek bude docházet i nadále. „Čucháme velký průšvih. Rusko se bude chystat na plnohodnotné obnovení útoku a mezitím se bude vymlouvat, že útočí na vojenské cíle. Trump nás mohl Putinovi prodat za jiné záruky, nevěříme mu,“ uvedli Ukrajinci ve zbrani redakci CNN Prima NEWS.
Vladimir Putin je ruský prezident. V letech 1985–1990 byl příslušníkem sovětské tajné služby KGB a působil v Německé demokratické republice. Mezi roky 1998 a 1999 působil jako ředitel Federální služby bezpečnosti, poté dva roky zastával funkci premiéra, následně byl do roku 2008 prezidentem. Pak se vrátil do křesla premiéra a od roku 2012 je opět prezidentem. S Ljudmilou Alexandrovnou Očeretnou má dcery Marii a Jekatěrinu. Roku 2014 se rozvedl. V únoru 2022 rozpoutal válku na Ukrajině.