Vladimir Putin

Nejnovější příspěvky k tématu

USA

Rozvášněný Biden označil Putina za „šíleného hajzla“. Hulvátství, ohradil se Kreml

Americký prezident Joe Biden ve středu označil ruskou hlavu státu Vladimira Putina za „šíleného hajzla“. Výraz, který použil, by se ovšem dal přeložit také jako zku***syn. O Bidenově výroku, který padl v San Francisku při setkání s podporovateli jeho kampaně, informovala agentura Reuters. Urážlivá slova jsou ostudou USA, šéf Bílého domu předvádí chování ve stylu „hollywoodského kovboje“ kvůli domácím politickým zájmům, reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Úřady nevydaly Navalného tělo: Jeho matku nepustili do márnice. Zabil ho Putin, řekla vdova

Aktualizováno

Matku Alexeje Navalného a jeho advokáty v pondělí nepustili do márnice v Salechardu na severu Ruska, kde patrně je tělo tohoto opozičního představitele. Podle webu Meduza to uvedla Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Ruské úřady kromě toho podle mluvčí matce i právním zástupcům sdělily, že příčina smrti Navalného se dál vyšetřuje. Vdova po ruském opozičním vůdci Alexeji Navalném v pondělí obvinila z manželovy smrti ruského prezidenta Vladimira Putina. Přislíbila také, že brzy společně s manželovými spolupracovníky promluví o konkrétní příčině, proč se ho šéf Kremlu rozhodl odstranit.

Votápek: Smrt Navalného Putina neoslabí. Potrestat ho můžeme leda pomocí Ukrajině

Smrt ruského opozičníka Alexeje Navalného zřejmě režim prezidenta Vladimira Putina bezprostředně neoslabí, domnívá se bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek. Dopady na ruský systém však tato událost mít bude, zhodnotil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Pokud chce Západ Rusko skutečně potrestat, měl by více podporovat Ukrajinu, bránící se invazi sousedního státu, dodal.

Putinův postrach, nekonečný vězeň a bojovník za lidská práva. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Zesnulý Alexej Navalnyj byl nejvýraznějším odpůrcem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, opozičním vůdcem a bojovníkem proti korupci. Po návratu z Německa, kde se léčil z otravy, kterou připisoval Kremlu, byl v Rusku uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, devět let a nakonec 19 let vězení. Vinu odmítal a hovořil o snaze režimu umlčet kritiku. Navalnyj zemřel v pátek 16. února, příčina se zjišťuje.

Policejní brutalita v Rusku. Záběry ukazují tvrdé zákroky proti příznivcům Navalného

Ruská policie zadržela při pietách za Alexeje Navalného přes sto lidí, některé již propustila, informovala tamní média. „Za smrt opozičníka je zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin a jde o další důkaz jeho brutality,“ prohlásil americký prezident Joe Biden. Před ruským velvyslanectvím v Praze se v pátek večer sešlo asi 200 lidí k uctění památky Navalného.

Biden je pro Rusko lepší než Trump, překvapil Putin. Měl jednoduché vysvětlení

Současný americký prezident Joe Biden je zkušenější a předvídatelnější než jeho předchůdce Donald Trump, řekl v rozhovoru šéf Kremlu Vladimir Putin podle agentury TASS. Na dotaz, kdo by byl v čele Spojených států pro Rusko lepší, Putin odvětil, že Biden. Moskva je podle slov ruské hlavy státu připravena spolupracovat s kýmkoliv, koho si Američané letos na podzim do Bílého domu zvolí.

Vladimir Putin je ruský prezident. V letech 1985–1990 byl příslušníkem sovětské tajné služby KGB a působil v Německé demokratické republice. Mezi roky 1998 a 1999 působil jako ředitel Federální služby bezpečnosti, poté dva roky zastával funkci premiéra, následně byl do roku 2008 prezidentem. Pak se vrátil do křesla premiéra a od roku 2012 je opět prezidentem. S Ljudmilou Alexandrovnou Očeretnou má dcery Marii a Jekatěrinu. Roku 2014 se rozvedl. V únoru 2022 rozpoutal válku na Ukrajině.