
Kroupy prorazily do indického letadla velkou díru. Úřady pilotovi zakázaly, aby se bouři vyhnul
Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Kurskou oblast na západě Ruska. Setkal se tam s místními dobrovolnickými organizacemi a navštívil stavbu jaderné elektrárny Kursk II, oznámil ve středu Kreml. Putinova návštěva se uskutečnila v úterý 20. května, napsal list Kommersant na svém webu.
Po pondělním telefonátu ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem se ukazuje, jak málo Moskva potřebuje lídra USA. Rusko chce dál válčit a zdá se, že Trump ustupuje z role mírotvůrce a přenechává iniciativu jiným, uvádí analýza CNN.
Diskuse o ruské invazi na Ukrajinu vyvolala v europoslaneckém speciálu na CNN Prima NEWS v Bruselu spor mezi Markétou Gregorovou (Piráti) a Kateřinou Konečnou (KSČM). Ta během vysílání mimo jiné prohlásila, že konflikt na Ukrajině je proxy válkou Spojených států a Ruska. Gregorová se podivovala nad tím, že Konečná vychvalovala iniciativy amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Rusko začíná prohrávat válku na Ukrajině, napsal ve svém komentáři na webu Foreign Policy uznávaný expert na mezinárodní vztahy Michael Kimmage. Svou roli v tom podle něj hraje mimo jiné vývoj na frontě nebo dění na ruské domácí politické scéně. Pro Putina tak podle něj z války už nevede jiná cesta, než je přiznání porážky.
Kyjev a jeho partneři ve snaze ukončit válku s Moskvou zvažují uspořádání schůzky lídrů Ukrajiny, Ruska, USA, Evropské unie a Británie. Po pondělním telefonátu mezi šéfy Bílého domu a Kremlu, Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem, to podle agentury Reuters prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň uvedl, že takové jednání by se mohlo uskutečnit co nejdříve a že hostit by ho mohlo Turecko, Švýcarsko či Vatikán, který se už nabídl. Trump se dohodl i s dalšími světovými lídry.
Americký prezident Donald Trump ještě před pondělním telefonátem s hlavou ruského státu Vladimirem Putinem hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Informoval o tom server deníku Ukrajinska pravda s odvoláním na zdroje v úřadu ukrajinského prezidenta. Podrobnosti o Trumpově rozhovoru se Zelenským nejsou známé. Trump se snaží zprostředkovat zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou.
Ve válce na Ukrajině nyní nejde ani tak o situaci na frontě jako spíš o přízeň amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve své analýze pro CNN to uvedl hlavní zpravodaj pro globální záležitosti Matthew Chance. Před očekávaným pondělním telefonátem amerického lídra s jeho protějškem Vladimirem Putinem panovaly obavy, že spolu domluví mírový plán a Ukrajině se budou snažit vnutit ruské podmínky.
Americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social uvedl, že bude v pondělí telefonicky hovořit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války. Šéf Bílého domu dále sdělil, že poté bude mluvit s ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským a s představiteli různých zemí Severoatlantické aliance (NATO). Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov později podle ruských tiskových agentur uvedl, že se telefonát mezi vůdci dvou zemí chystá.
Vladimir Putin si myslí, že čas je na jeho straně, řekl o vývoji konfliktu na Ukrajině šéfredaktor webu Aktuálně.cz Matyáš Zrno ve vysílání CNN Prima NEWS. Poznamenal také, že osobní setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Istanbulu by pro ruského autoritáře znamenalo ponížení a ránu pro propagandu. Kreml ve středu večer oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij, informovala agentura TASS. Zrno ve vysílání dále popsal i to, proč se Rusové nyní ženou do armády.
Chystané jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Istanbulu je ze strany Rusů evidentním divadlem. V pořadu Zprávy Plus to na CNN Prima NEWS řekl bývalý náčelník Generálního štábu Armády České republiky Jiří Šedivý. Podle něj na něm budou chtít Rusové pouze prezentovat své požadavky a Vladimir Putin se tam nedostaví.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti uvedl, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělí začne platit bezpodmínečné příměří, představující nezbytný základ pro diplomacii.
Ruský prezident Vladimir Putin v noci na neděli navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jde o první krok, který však nestačí. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.
Na ukrajinském území se má nalézat až pět procent celosvětového množství vzácných nerostů v surové formě. Není divu, že o ně USA v čele s prezidentem Donaldem Trumpem projevily takový zájem, který přes všechny možné peripetie a roztržky vedl k podpisu dohody o těžbě. Co konkrétně Američané na Ukrajině mohou těžit? A co naopak získal Kyjev?
Vladimir Putin je ruský prezident. V letech 1985–1990 byl příslušníkem sovětské tajné služby KGB a působil v Německé demokratické republice. Mezi roky 1998 a 1999 působil jako ředitel Federální služby bezpečnosti, poté dva roky zastával funkci premiéra, následně byl do roku 2008 prezidentem. Pak se vrátil do křesla premiéra a od roku 2012 je opět prezidentem. S Ljudmilou Alexandrovnou Očeretnou má dcery Marii a Jekatěrinu. Roku 2014 se rozvedl. V únoru 2022 rozpoutal válku na Ukrajině.