CNN Prima News letoun

letoun

Výpis příspěvků ke štítku „letoun“

Babiš hřímal o Ukrajině: V EU by znamenala katastrofu. Vyzval k mírovému summitu v Praze

Prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala (ODS) by měli podle předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše v Praze zorganizovat mírovou konferenci o Ukrajině, která více než dva roky čelí ruské agresi. Babiš svou výzvu v úterý navrhl k projednání na letošní poslední únorové schůzi Sněmovny. Dolní parlamentní komora ale jeho požadavek nevyslyšela. Šéf opozičního hnutí mimo jiné prohlásil, že doufá, že se Ukrajina nikdy nestane členem Evropské unie, informoval web iDnes.cz.

Špionážní poklad Rusů sestřelen. Tvrzení Ukrajinců ale nesedí, experti mají převratnou teorii

Ruské letectvo zažívá dramatické chvíle. Během pouhých šesti týdnů přišlo o dva ze svých deseti průzkumných strojů A-50 AWACS. A není jasné, zda zbývajících osm letounů, předělaných Il-76, je v současnosti schopných letu, píše deník Bild. Kreml navíc přišel o vysoce specializované posádky, které jeho armáda jen těžko nahradí. Ukrajina tvrdí, že letouny sestřelila upravenými raketami, experti však hovoří o daleko pokročilejší metodě boje.

Lidový žvanil, nevyjednal nic. Babišova slova o letounech F-35 rozzlobila nejen Fialu

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš nehájí zájmy České republiky, a to dlouhodobě. V Evropě nedokázal absolutně nic vyjednat. Těmito slovy se pustil premiér Petr Fiala (ODS) do svého předchůdce ve Strakově akademii. Reagoval tak na slova opozičního lídra, že pokud se opozdí dodávky amerických letounů F-35 a bude zrovna u moci, odstoupí od smlouvy. Jeho tvrzení podráždilo také ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Ta připomněla půlmiliardovou pokutu, kterou muselo Česko kvůli chybě předchozí vlády zaplatit. Podle europoslankyně Veroniky Vrecionové (ODS) je Babiš „lidový žvanil“.

Ani nejmodernější tanky a letouny F-35 nestačí. Izraelce čeká brutální boj v Pásmu Gazy

Špičkové tanky Merkava? Máme. Vysoce efektivní letouny F-35? Také. Osvědčené obrněné vozy a bojové vrtulníky? I ty jsou součástí izraelského arzenálu, který patří k nejničivějším na světě. A přesto židovský stát čeká mimořádně obtížný boj. Hamásu hraje do karet nejen prostředí, ve kterém se vede válka, ale také partyzánský způsob boje a v neposlední řadě má desítky rukojmích. Izrael tak při pozemní ofenzivě čeká náročné čištění jednoho domu za druhým nebo v nejhorších scénářích úplná likvidace infrastruktury v Pásmu Gazy.

Není komunista jako komunista. Vietnam se vyzbrojí americkými letouny, chce i české zbraně

Ještě před několika dekádami byli nepřáteli na život a na smrt. Nyní Vietnam a Spojené státy navazují nejužší spolupráci od dob studené války. Jihoasijská země se nechá Američany vyzbrojit upravenými víceúčelovými stíhačkami F-16 a jedná o nákupu dalších zbraní včetně českých. Důvod? Posilující vliv Číny, který znervózňuje nejen Vietnamce a Američany, ale všechny státy v tichomořském regionu. Pro USA je to impuls, aby se pokusily o vytvoření strategické aliance, jež by odradila Peking od „unáhlených kroků“, informují vietnamská média i agentura Reuters.

Gripeny zdarma nelákají ani Pavla. Radši americké F-35, řekl prezident a vysvětlil proč

Prezident Petr Pavel se pro CNN Prima NEWS exkluzivně vyjádřil k otázce budoucnosti obrany českého vzdušného prostoru. V diskuzi, jestli by naši piloti měli dál létat na gripenech, včetně těch nejmodernějších, nebo raději na F-35, se přiklonil na stranu amerických strojů. Švédská vládní agentura spolu s výrobcem letounů SAAB přitom nechápou, proč s nimi ministerstvo obrany nejedná, a nemůžou proto předložit podrobnou oficiální nabídku nových gripenů. Napsal o tom portál iDnes.cz. Podle Švédů jsou přitom gripeny v mnohém s americkými stroji srovnatelné.

Černochová: Žili jsme v iluzi věčného míru. Nemůžeme šetřit na platech, obrana něco stojí

Více než 30 let od sametové revoluce jsme žili v iluzi věčného míru. Z armády byla ohlodaná kost, obrana státu něco stojí a v dnešní době nejde o samozřejmost, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve velkém rozhovoru pro web CNN Prima NEWS. Namítla, že i přes snahu o konsolidaci veřejných financí je potřeba investovat do nákupu vojenské techniky v zájmu naší vlastní bezpečnosti, nevyloučila ani možné rozšíření arzenálu o drony či raketomety.

PŘEHLEDNĚ: Klíčové zbraně, které mají posílit armádu. Česko chystá nákupy za desítky miliard

Špičkové německé tanky, moderní švédská obrněná vozidla pěchoty i francouzské houfnice. Česká republika dohání dluh vůči své armádě a modernizuje, kde se dá. Starou sovětskou techniku chce postupně nahradit tím nejlepším, co je na trhu s vojenskou bojovou technikou k mání. To však také znamená nemalou investici. Do armádních nákupů potečou desítky miliard korun. Podívejte se, co všechno rozšíří tuzemský arzenál.

Hádka ve studiu: SPD kašle na obranu ČR, řekl Bureš. Kdo nás chce napadnout? opáčila Maříková

Nakoupit, nebo nenakoupit americké bojové letouny? Na toto téma nedokázali najít shodu poslanec Jan Bureš (ODS) a poslankyně Karla Maříková (SPD). V nedělním vysílání Partie Terezie Tománkové mezi nimi došlo ke slovní přestřelce. „Jako kdyby chudá rodina šla koupit Ferrari,“ prohlásila opoziční politička na konto vysokých pořizovacích nákladů bojové techniky, zatímco Čechy sužuje inflace. „Absurdní. SPD se nechce starat o obranu naší země,“ vrátil jí Bureš ve vysílání CNN Prima NEWS a připomněl, že nedaleko českých hranic zuří válka.

Při střelbě na turecký evakuační letoun byl zraněn člen posádky. Súdánská armáda viní milice

Súdánské polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) v pátek střílely na turecký evakuační letoun, když přistával na letišti Vádí Sajidna severně od Chartúmu, a poškodily jeho palivový systém, uvedla súdánská armáda. Turecké ministerstvo obrany potvrdilo, že se letadlo stalo terčem útoku, a sdělilo, že nikdo nebyl zraněn. RSF střelbu popřely, píše agentura Reuters.