reklama

Manželský pár tasil zbraně na protestující z BLM. Šli prý blízko jejich pozemku

Hodně rozruchu vyvolala především na sociálních sítích videa, která zachycují, jak manželský pár míří zbraněmi na účastníky protestu Black Lives Matter. Ti pochodovali vedle sídla manželů v honosné čtvrti města St. Louis. Incident, který se odehrál v neděli, se nakonec obešel bez střelby i zranění.

reklama

Ze záznamů pořízených demonstranty je patrné, jak velká skupina lidí, podle stanice CBS News okolo 500 osob, prochází kolem sídla ve čtvrti Forest Park v St. Louis. Z domu následně vyšel ozbrojený manželský pár. Muž držel v rukou útočnou pušku, žena pistoli. Oba  křičeli na demonstranty, aby odešli z jejich pozemku a několikrát na dav namířili své zbraně. Žádný ze záznamů ale podle amerických médií neprokazuje, že by někdo na jejich pozemek vstoupil. Několik protestujících se pohybovalo na jeho hranici.

Podle některých se ale demonstranti pohybovali na soukromé cestě poté, co prošli branou oddělující veřejné prostranství a soukromou rezidenční čtvrť.

Ačkoliv na místě panovala napjatá atmosféra, vše se nakonec obešlo bez větších komplikací a dav demonstrantů pokračoval k domu starostky Lydy Krewsonové, kam měl původně namířeno. Příznivci Black Lives Matter totiž požadují její rezignaci. Vadí jim, že Krewsonová v pátek během živého vysílání na Facebooku přečetla jména a adresy několika občanů, kteří ji poslali dopisy ohledně návrhů na zrušení policie.

„Rezignuj, Lydo, a policajty vezmi s sebou!“ skandoval dav před jejím domem. Krewsonová se už během pátku omluvila s tím, že neměla v úmyslu nikomu působit problémy nebo někomu ublížit. Její mluvčí pak stanici KMOV řekl, že starostka rozhodně rezignovat nehodlá.

K tématu

Policii v St. Louis tak evidentně v nejbližší době zánik nečeká. Co bude s manželi McCloskeyovými, kteří na demonstranty mířili zbraněmi, zatím jasné není. Na otázku agentury AP, zda se policie incidentem zabývá, zatím novináři odpověď nedostali.

Jeden z manželů zastupuje černocha zbitého policií

Podle zákonů státu Missouri, ve kterém St. Louis leží, je viditelné nošení zbraně povolené, pokud není použita „výhrůžným způsobem“. Ve státě Missouri se také uplatňuje doktrína Stand Your Ground. Ta říká, že pokud se člověk nachází na nějakém místě legálně, má právo během sebeobrany použít sílu, včetně té smrtící, pokud má důvod věřit, že je v nebezpečí. Stejným způsobem pak může za stejných podmínek postupovat i v případě obrany jiné osoby.

Jak to bylo v tomto případě, musí posoudit příslušné orgány. Pokud by však manželé McCloskeyovi čelili trestnímu stíhání, mají jednu nespornou výhodu – oba jsou úspěšní právníci. Paradoxní na celé situaci je, že Mark McCloskey zastupuje oběť policejního násilí. Podle serveru Daily Mail se má jednat o případ Isaiha Formana, černocha, kterého měl při zatýkání zbít bělošský policista David Maas. Letos v březnu byl policista obviněn z nezákonného zbavení práv jiné osoby.

Tagy: zbraně Black Lives Matter St. Louis

Další hlavní zprávy

Cestování

Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?

Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?

Chorvatsko či Bulharsko už dávno nejsou jedinou krajinou zaslíbenou českým turistům. Mnoho našinců čím dál častěji cestují do zemí na severu Afriky. Jedná se zejména o Egypt, Tunisko či Maroko. Jaké podmínky musí nyní Češi splnit, aby se do těchto destinací mohli vydat na dovolenou? A jaké kroky musí učinit po návratu do Česka? Připravili jsme pro vás přehledné informace o vycestování právě do těchto dovolenkových rájů.

Sport

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po šesti letech zpět ztracené zlato

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po šesti letech zpět ztracené zlato

Zlatá olympijská medaile Romana Šebrleho je opět na světě. Ztracený artefakt, který získal v roce 2004, poslal zatím neznámý nálezce v obálce na obecní úřad v Nosislavi na Brněnsku. Šebrle o ni přišel v roce 2016 během dětského golfového turnaje. Za její nalezení dokonce vypsal odměnu. Ve čtvrtek si ji v malé obci 20 km jižně od Brna osobně vyzvedl. Vypsanou odměnu 100 tisíc korun zatím nikdo nechce.

Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
Noční bouře strhla stožáry u Temelína. Část elektrárny stojí, lidé jsou bez elektřiny
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Pirátský kandidát na ministra považuje vyšší zdanění za řešení bytové krize
Tachezy: Indická mutace delta může v Česku převládnout koncem léta
Další články
reklama
reklama