reklama

Manželský pár tasil zbraně na protestující z BLM. Šli prý blízko jejich pozemku

Hodně rozruchu vyvolala především na sociálních sítích videa, která zachycují, jak manželský pár míří zbraněmi na účastníky protestu Black Lives Matter. Ti pochodovali vedle sídla manželů v honosné čtvrti města St. Louis. Incident, který se odehrál v neděli, se nakonec obešel bez střelby i zranění.

reklama

Ze záznamů pořízených demonstranty je patrné, jak velká skupina lidí, podle stanice CBS News okolo 500 osob, prochází kolem sídla ve čtvrti Forest Park v St. Louis. Z domu následně vyšel ozbrojený manželský pár. Muž držel v rukou útočnou pušku, žena pistoli. Oba  křičeli na demonstranty, aby odešli z jejich pozemku a několikrát na dav namířili své zbraně. Žádný ze záznamů ale podle amerických médií neprokazuje, že by někdo na jejich pozemek vstoupil. Několik protestujících se pohybovalo na jeho hranici.

Podle některých se ale demonstranti pohybovali na soukromé cestě poté, co prošli branou oddělující veřejné prostranství a soukromou rezidenční čtvrť.

Ačkoliv na místě panovala napjatá atmosféra, vše se nakonec obešlo bez větších komplikací a dav demonstrantů pokračoval k domu starostky Lydy Krewsonové, kam měl původně namířeno. Příznivci Black Lives Matter totiž požadují její rezignaci. Vadí jim, že Krewsonová v pátek během živého vysílání na Facebooku přečetla jména a adresy několika občanů, kteří ji poslali dopisy ohledně návrhů na zrušení policie.

„Rezignuj, Lydo, a policajty vezmi s sebou!“ skandoval dav před jejím domem. Krewsonová se už během pátku omluvila s tím, že neměla v úmyslu nikomu působit problémy nebo někomu ublížit. Její mluvčí pak stanici KMOV řekl, že starostka rozhodně rezignovat nehodlá.

Policii v St. Louis tak evidentně v nejbližší době zánik nečeká. Co bude s manželi McCloskeyovými, kteří na demonstranty mířili zbraněmi, zatím jasné není. Na otázku agentury AP, zda se policie incidentem zabývá, zatím novináři odpověď nedostali.

Jeden z manželů zastupuje černocha zbitého policií

Podle zákonů státu Missouri, ve kterém St. Louis leží, je viditelné nošení zbraně povolené, pokud není použita „výhrůžným způsobem“. Ve státě Missouri se také uplatňuje doktrína Stand Your Ground. Ta říká, že pokud se člověk nachází na nějakém místě legálně, má právo během sebeobrany použít sílu, včetně té smrtící, pokud má důvod věřit, že je v nebezpečí. Stejným způsobem pak může za stejných podmínek postupovat i v případě obrany jiné osoby.

Jak to bylo v tomto případě, musí posoudit příslušné orgány. Pokud by však manželé McCloskeyovi čelili trestnímu stíhání, mají jednu nespornou výhodu – oba jsou úspěšní právníci. Paradoxní na celé situaci je, že Mark McCloskey zastupuje oběť policejního násilí. Podle serveru Daily Mail se má jednat o případ Isaiha Formana, černocha, kterého měl při zatýkání zbít bělošský policista David Maas. Letos v březnu byl policista obviněn z nezákonného zbavení práv jiné osoby.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nakažených prudce přibývá. Česko hlásí za neděli 1823 případů covidu

V neděli přibylo v Česku dalších 1 823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve srovnání s předchozí nedělí a nejvíce za druhý víkendový den od začátku dubna. Dál roste i počet hospitalizovaných včetně pacientů ve vážném stavu. Nemocniční péči na konci víkendu potřebovalo 885 lidí s nemocí COVID-19, z toho těžký průběh má 131 z nich. Minulou neděli bylo v nemocnicích 526 nakažených a ve vážném stavu 91. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Převrat v Súdánu: Vojáci zadrželi ministry, premiér je v domácím vězení

Vojáci v Súdánu zadrželi většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků a premiéra Abdalláha Hamduka převezli na neznámé místo. S odvoláním na súdánskou televizi a ministerstvo informací to uvedla agentura Reuters, která dění v africké zemi označila za zjevný pokus o převrat. Agentura AFP informovala, že ulice hlavního města Chartúmu zablokovali demonstranti. Armáda události dosud nekomentovala. Hluboké znepokojení nad situací v Súdánu vyjádřily Spojené státy i Evropská unie.

Paralympionik Petráček: Svatbu chci bez restrikcí. V Paříži medaile, pak Disneyland

Díky stříbrné medaili z paralympiády v Tokiu ze znovu po pěti letech zapsal do povědomí Čechů. Plavec Arnošt Petráček, kterému od narození chybí pažní kosti, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prozradil, jak těžké bylo dvouměsíční odloučení od přítelkyně, proč měl před paralympiádou strach z nákazy koronavirem, jaké peprné otázky mu pokládají děti v debatách a proč musí jet na další paralympiádu.

POLEMIKA: Koronavirová pandemie v Česku sílí. Má být očkování proti covidu povinné?

Rostoucí počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem, počty hospitalizovaných i zvyšující se reprodukční číslo, to vše jsou neklamné znaky, že pandemie koronaviru v Česku opět sílí. Přitom jsme co do proočkovanosti alespoň jednou dávkou vakcíny proti SARS-CoV-2 až na 19. místě v Evropské unii. Zájem o očkování navíc stagnuje. Je čas nařídit jej jako povinné?

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

reklama

Domácí zpravodajství

Stačí pár hodin a můžete být v karanténě o týden méně. Jak je to možné?

Součástí vládního balíčku změn opatření proti šíření koronaviru bylo i možné zkrácení karantény po rizikovém kontaktu s nakaženou osobou na sedm dnů. Pravidlo začne platit od pondělí 25. října. Dojde tak k bizarní situaci, kdy člověk, který nastoupí do karantény v neděli, v ní bude téměř o týden déle než ti, na něž se budou vztahovat nové podmínky.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama