reklama

Manželský pár tasil zbraně na protestující z BLM. Šli prý blízko jejich pozemku

Hodně rozruchu vyvolala především na sociálních sítích videa, která zachycují, jak manželský pár míří zbraněmi na účastníky protestu Black Lives Matter. Ti pochodovali vedle sídla manželů v honosné čtvrti města St. Louis. Incident, který se odehrál v neděli, se nakonec obešel bez střelby i zranění.

reklama

Ze záznamů pořízených demonstranty je patrné, jak velká skupina lidí, podle stanice CBS News okolo 500 osob, prochází kolem sídla ve čtvrti Forest Park v St. Louis. Z domu následně vyšel ozbrojený manželský pár. Muž držel v rukou útočnou pušku, žena pistoli. Oba  křičeli na demonstranty, aby odešli z jejich pozemku a několikrát na dav namířili své zbraně. Žádný ze záznamů ale podle amerických médií neprokazuje, že by někdo na jejich pozemek vstoupil. Několik protestujících se pohybovalo na jeho hranici.

Podle některých se ale demonstranti pohybovali na soukromé cestě poté, co prošli branou oddělující veřejné prostranství a soukromou rezidenční čtvrť.

Ačkoliv na místě panovala napjatá atmosféra, vše se nakonec obešlo bez větších komplikací a dav demonstrantů pokračoval k domu starostky Lydy Krewsonové, kam měl původně namířeno. Příznivci Black Lives Matter totiž požadují její rezignaci. Vadí jim, že Krewsonová v pátek během živého vysílání na Facebooku přečetla jména a adresy několika občanů, kteří ji poslali dopisy ohledně návrhů na zrušení policie.

„Rezignuj, Lydo, a policajty vezmi s sebou!“ skandoval dav před jejím domem. Krewsonová se už během pátku omluvila s tím, že neměla v úmyslu nikomu působit problémy nebo někomu ublížit. Její mluvčí pak stanici KMOV řekl, že starostka rozhodně rezignovat nehodlá.

K tématu

Policii v St. Louis tak evidentně v nejbližší době zánik nečeká. Co bude s manželi McCloskeyovými, kteří na demonstranty mířili zbraněmi, zatím jasné není. Na otázku agentury AP, zda se policie incidentem zabývá, zatím novináři odpověď nedostali.

Jeden z manželů zastupuje černocha zbitého policií

Podle zákonů státu Missouri, ve kterém St. Louis leží, je viditelné nošení zbraně povolené, pokud není použita „výhrůžným způsobem“. Ve státě Missouri se také uplatňuje doktrína Stand Your Ground. Ta říká, že pokud se člověk nachází na nějakém místě legálně, má právo během sebeobrany použít sílu, včetně té smrtící, pokud má důvod věřit, že je v nebezpečí. Stejným způsobem pak může za stejných podmínek postupovat i v případě obrany jiné osoby.

Jak to bylo v tomto případě, musí posoudit příslušné orgány. Pokud by však manželé McCloskeyovi čelili trestnímu stíhání, mají jednu nespornou výhodu – oba jsou úspěšní právníci. Paradoxní na celé situaci je, že Mark McCloskey zastupuje oběť policejního násilí. Podle serveru Daily Mail se má jednat o případ Isaiha Formana, černocha, kterého měl při zatýkání zbít bělošský policista David Maas. Letos v březnu byl policista obviněn z nezákonného zbavení práv jiné osoby.

Tagy: zbraně Black Lives Matter St. Louis

Další hlavní zprávy

Finance

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Státe, zaplať. Kvůli zajišťovacím příkazům podnikatelé vyžadují stamilionové odškodné

Firmy žádají náhradu škody kvůli zajišťovacím příkazům, kterými Finanční správa blokovala majetek společností podezřelých z nezaplacení daně. Jde o celkovou sumu ve výši téměř 900 milionů korun. Ta zahrnuje finanční nároky za škodu, ušlý zisk či jiné formy újmy. Zajišťovací příkazy jsou kontroverzním tématem – jedná se o mimořádný nástroj berních úřadů, jehož využívání v minulých letech značně stouplo. Řada případů skončila u soudu, který v některých kauzách rozhodl ve prospěch firem.

Partie

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Nedělní Partie: Jak Praha ustála boj s pandemií? Promluví Hřib, Pospíšil a Nacher

Hlavní město se pomalu zotavuje z následků koronavirové pandemie. Kde se budou shánět finance, které Prahu znovu vzkřísí? Poradí si s následky nákazy často rozhádaná pražská koalice? A jak zastupitelé řeší problémy s prostitucí? V pořadu Partie moderátorky Terezie Tománkové o tom budou debatovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a zastupitelé Jiří Pospíšil (TOP 09) a Patrik Nacher (ANO).

reklama
Dva Skoti si večer zašli na jedno pivo. Ráno se probudili na španělské Ibize
Do obchodu jen s rouškou. Chorvatsko zpřísňuje opatření, v zemi je půl milionu turistů
Hlasy z noční Karviné: Strach nemáme. Pražáci, přijeďte, nejsme malomocní
reklama
reklama
Vědecké objevy v obrazech: Kokosový olej je nebezpečnější než palmový

Věda a technologie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama