CNN Prima News Black Lives Matter

Black Lives Matter

Výpis příspěvků ke štítku „Black Lives Matter“

Význam diskutovaného gesta? Poklekávám jen proto, že mi bylo řečeno, abych poklekával

11. srpna 2022 16:15

O víkendu odstartoval nový ročník Premier League. Na první pohled nic nového. Všechny týmy před začátkem zápasů obligátně poklekly, aby vyslaly signál, že rasismus by na světě neměl mít místo. Ale dál už bude propírané gesto v nejlepší fotbalové soutěži světa značně omezené. I podle hráčů tmavé pleti je to jedině dobře.

Poklekávání odzvonilo, v Anglii se objeví už jen výjimečně. Podle hráčů ztrácelo význam

3. srpna 2022 20:40

Řada zápasů ve fotbalové Premier League v posledních letech nenabídla žádné góly. Co ale při žádném utkání nechybělo, bylo pokleknutí týmů a rozhodčích na důkaz souznění s inciativou Black Lives Matter. Postupně ale sílil názorový proud, podle něhož jde o prázdné gesto, které život menšin nijak nezlepší. A i hvězdy anglické soutěže nyní tvrdí: Pokládat koleno na trávník před startem duelu je zbytečné.

Eminem na Super Bowlu poklekl, i když to NFL prý nechtěla. Kde se gesto vzalo?

14. února 2022 11:49

Vystupovat v poločase Super Bowlu, tedy finále nejslavnější ligy amerického fotbalu NFL, je obrovskou prestiží. Každý rok jen v USA sleduje vyvrcholení sezony přes 100 milionů lidí v televizi, další desetitisíce na stadionu. Letos se tohoto masivního publika dočkaly legendy hip hopu a rapu – Dr. Dre, Kendrick Lamar, 50 Cent, Snoop Dogg nebo také Eminem. Právě on způsobil největší pozdvižení, když při jednom ze svých největších hitů – Lose Yourself – poklekl.

Střelba před školou v Minnesotě si vyžádala dva životy. Policie zadržela podezřelého

1. února 2022 22:10
Aktualizováno

Při útoku na univerzitu v americkém státě Virginia v pondělí odpoledne místního času zemřeli dva lidé. Policie později ohlásila, že se jí podařilo zadržet jednoho podezřelého, napsala ve středu agentura AP. V rozmezí několika málo hodin se jedná o druhý smrtelný útok ve školském zařízení v USA. V Minnesotě při střelbě zemřel jeden student a další je vážně zraněn. I v tomto případě policie tvrdí, že zadržela údajné pachatele.

Běloši pronásledovali černocha, pak ho zastřelili. Vinen je i muž, který vraždu natáčel

25. listopadu 2021 08:12

Porota soudu v americkém státě Georgie ve středu uznala tři bílé muže vinnými z vraždy 25letého černocha Ahmauda Arberyho. Porotci k verdiktu nad Gregem McMichaelem, jeho synem Travisem McMichaelem a sousedem Williamem Bryanem dospěli po zhruba desetihodinovém rozhodování. Trojici hrozí doživotní vězení, poznamenala agentura AP. Muži obvinění odmítli a tvrdí, že jednali v sebeobraně.

Expert: Osvobození střelce z Kenoshy? Nebezpečí vzroste, lidé usoudí, že mohou vše

20. listopadu 2021 11:59

Panují obavy, že se ve Spojených státech na základě zproštění viny 18letého Kyla Rittenhouse budou množit násilné případy. Verdikt poroty nepřímo říká, že je v pořádku brát věci do vlastních rukou, řekl v pořadu 360° amerikanista Jakub Lepš s tím, že řada Američanů se domnívá, že jde o průlomový verdikt. Mladík čelil obvinění z vraždy a dalších zločinů kvůli loňské střelbě na demonstracích ve městě Kenosha, v pátek však soud rozhodl, že je Rittenhouse nevinen.

Manželé mířili na dav demonstrantů zbraněmi. Dostali milost a teď chtějí do politiky

5. srpna 2021 07:10

Republikánský guvernér amerického státu Missouri Mike Parson omilostnil manželský pár ze St. Louis, který minulý rok mířil střelnými zbraněmi na účastníky protestu Black Lives Matter (BLM) procházející kolem jejich domu. Informoval o tom server listu The New York Times. Šlo o demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě, a to v souvislosti s úmrtím George Floyda.