reklama

Mazda před 30 lety představila auto schované v kufru. Mohlo jet až 30 km/h

Tříkolové vozítko se spalovacím motorem bylo schované ve standardním kolečkovém kufru Samsonite. Mělo dvoutaktní motor. Navazovalo na tradici tříkolek Mazdy a posloužilo jako účinná dobová reklama.

reklama

Je to 30 let, co Mazda šokovala svět bizarním nápadem jednoho ze svých inženýrů. Ten zvítězil v interní soutěži s prototypem vozítka, které jednoduše nazval „auto v kufru“. Mazda mu dokonce poskytla peníze, aby ho přivedl k životu. Samozřejmě se pak do produkce nedostalo, ale japonské automobilce výrazně pomohlo s propagací.

Vozítko bylo schované ve standardním cestovním kufru Samsonite o rozměrech 57 × 75 centimetrů. Jediným problémem byla poměrně vysoká hmotnost na to, aby ho člověk bral s sebou jen tak na procházku. Vážilo 32 kilogramů. Ke složení do použitelné polohy ale stačilo jen otevřít kufr, vzpřímit řídítka a nastartovat.

Dvoutakní jako moped

K pohonu sloužil dvoutaktní motor s miniaturním objemem 34 kubických centimetrů. Měl výkon 1,7 koně a dokázal člověka rozpohybovat až na rychlost 30 km/h. O váhovém limitu automobilka nehovořila, ale dá se očekávat, že byl dimenzován zejména na subtilnější postavy japonských řidičů.

Tříkolka v kufru připomínala motokáru. Podle autora mohla posloužit třeba pro přepravu na letištích. To ale bylo poměrně nedomyšlené, protože člověk by s sebou obvykle musel vzít ještě další kufr s osobními věcmi. Nehledě na to, že by v letištní hale nebyli nadšení z modrého dýmu, který se z dvoutaktního kufru hrnul. Dnes by navíc kufr nesplňoval ani základní váhový limit pro zavazadlo poslané „spodem“.

To ale vůbec nevadilo. Mazda využila motorizovaný kufr k tomu, aby propagovala i svou novinku v podobě sportovního modelu MX-5. Tvrdila, že kufr je zábavné řídit i proto, že má nízké těžiště podobně jako otevřený sportovní vůz pro dva. Vznikla také další verze vozítka pro Evropu, která se představila na podzim 1991 na autosalonu ve Frankfurtu. Dnes je „auto v kufru“ bizarním kouskem historie automobilky z Hirošimy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Philipp: Rozvolňovat můžeme za tři až čtyři týdny. Možná dojde i na čtvrtou dávku

Téma rozvolňování opatření v těchto dnech není na stole kvůli šíření omikronu. Můžeme se o něm začít bavit za zhruba tři až čtyři týdny. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). Kromě toho zmínil, že časem dojde i na debatu nutnosti čtvrté očkovací dávky proti covidu. Poslankyně SPD Karla Maříková současná vládní opatření kritizovala.

Nejezděte na Ukrajinu, apeluje Lipavský na Čechy. Uznal, že se napětí nedaří hasit

Česko zatím nevydává pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině kvůli hrozící ruské invazi. Po úterním jednání krizového štábu resortu zahraničí to novinářům řekl ministr Jan Lipavský (Piráti). Apeloval na české občany, aby necestovali do příhraničních oblastí na východě a severu Ukrajiny. Ti, kteří se v zemi nacházejí, by se podle ministra měli registrovat v systému Drozd, který slouží k informování českých turistů o mimořádných událostech.

Blažek poslal Farskému analýzu jak se vzdát mandátu v cizině. Zveřejnit ji ale nechce

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zaslal poslanci Janu Farskému (STAN) analýzu, jak řešit rezignaci na mandát zákonodárce, když je v cizině. Sám dokument zveřejnit nechce. Farský před týdnem odletěl na stáž do Spojených států, po tlaku opozice a posléze i koalice se později rozhodl, že na poslanecký mandát rezignuje. Zákon to ale umožňuje udělat jen osobně, nebo formou notářského zápisu.

reklama

Domácí zpravodajství

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama