reklama

Mazda před 30 lety představila auto schované v kufru. Mohlo jet až 30 km/h

Tříkolové vozítko se spalovacím motorem bylo schované ve standardním kolečkovém kufru Samsonite. Mělo dvoutaktní motor. Navazovalo na tradici tříkolek Mazdy a posloužilo jako účinná dobová reklama.

reklama

Je to 30 let, co Mazda šokovala svět bizarním nápadem jednoho ze svých inženýrů. Ten zvítězil v interní soutěži s prototypem vozítka, které jednoduše nazval „auto v kufru“. Mazda mu dokonce poskytla peníze, aby ho přivedl k životu. Samozřejmě se pak do produkce nedostalo, ale japonské automobilce výrazně pomohlo s propagací.

Vozítko bylo schované ve standardním cestovním kufru Samsonite o rozměrech 57 × 75 centimetrů. Jediným problémem byla poměrně vysoká hmotnost na to, aby ho člověk bral s sebou jen tak na procházku. Vážilo 32 kilogramů. Ke složení do použitelné polohy ale stačilo jen otevřít kufr, vzpřímit řídítka a nastartovat.

Dvoutakní jako moped

K pohonu sloužil dvoutaktní motor s miniaturním objemem 34 kubických centimetrů. Měl výkon 1,7 koně a dokázal člověka rozpohybovat až na rychlost 30 km/h. O váhovém limitu automobilka nehovořila, ale dá se očekávat, že byl dimenzován zejména na subtilnější postavy japonských řidičů.

Tříkolka v kufru připomínala motokáru. Podle autora mohla posloužit třeba pro přepravu na letištích. To ale bylo poměrně nedomyšlené, protože člověk by s sebou obvykle musel vzít ještě další kufr s osobními věcmi. Nehledě na to, že by v letištní hale nebyli nadšení z modrého dýmu, který se z dvoutaktního kufru hrnul. Dnes by navíc kufr nesplňoval ani základní váhový limit pro zavazadlo poslané „spodem“.

To ale vůbec nevadilo. Mazda využila motorizovaný kufr k tomu, aby propagovala i svou novinku v podobě sportovního modelu MX-5. Tvrdila, že kufr je zábavné řídit i proto, že má nízké těžiště podobně jako otevřený sportovní vůz pro dva. Vznikla také další verze vozítka pro Evropu, která se představila na podzim 1991 na autosalonu ve Frankfurtu. Dnes je „auto v kufru“ bizarním kouskem historie automobilky z Hirošimy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Pandemie aktuálně: Laboratoře v neděli odhalily 182 případů, covid dál sílí

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí COVID-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží stabilně od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Cenám Emmy kralovala Koruna. Bodovaly také seriály Dámský gambit a Ted Lasso

Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládly produkce streamovacích služeb, které si poprvé odnesly ocenění ve všech třech hlavních kategoriích. V kategorii nejlepší drama si pro vítězství po třech neproměněných nominacích došel seriál společnosti Netflix – Koruna. Cenu za nejlepší minisérii si taktéž vysloužil netflixovský seriál Dámský gambit. Nejlepším komediálním seriálem se stal Ted Lasso z prostředí amerického fotbalu z platformy Apple TV+.

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama