reklama

Auto výstředního vynálezce je na prodej. Má unikátní dveře i obří sochu na přídi

/ fotografií

Vypadá jako luxusní vůz pro úhlavního záporného hrdinu ze starého filmu s Jamesem Bondem. Ve skutečnosti jde o vzácný automobil Mohs SafariKar, který v roce 1973 stvořil výstřední vynálezce Bruce Baldwin Mohs. Téměř 50 let stará automobilová kreace se chlubí výsuvnými dveřmi, které mají chránit lovce divokých zvířat v Africe. Vzadu mají k dispozici pohodlné místo pro vyčkávání na kořist. Auto je aktuálně k mání v přepočtu za dva miliony korun.

reklama

Cílem Bruce Baldwina Mohse bylo postavit auto, které bude pohodlné pro lovce divé zvěře v Africe. Celkem vznikly tři prototypy a jeden z nich je nyní na prodej.

Američan Bruce Baldwin Mohs měl talent v mnoha směrech. Vynalezl například instantní mléčný nápoj, deflektory na dálnici, které měly chránit řidiče před smrtelnými nehodami, nebo speciální lak pro televizní lampy, jenž měl bránit jejich explozi. Vzhledem ke svému záběru se rozhodl zapojit také do automobilové branže.

Aby vás nesežral lev

Jako základ pro svůj vůz použil v té době poměrně rozšířený International Harvester Travelall. Na jeho rám nasadil výstřední karoserii vyrobenou hlavně z hliníku a wolframu. Hranatý design završila mohutná příď s masivní maskou chladiče a světla schovaná za zlatou mříží. Vpředu se tyčila velká socha ptáka, která měla vozu dodat majestát.

V kabině bylo místo hned pro tři lovce.
V kabině bylo místo hned pro tři lovce.
Zdroj: Bring a Trailer

Unikátní systém měly dveře vozu. Ty se neotvíraly pomocí pantů, ale výsuvným systémem, což mělo usnadnit přechod lovců z třímístné kabiny vpředu na zadní plochu, aniž by byli ohroženi tím, že je během toho napadne divoká zvěř. Dveře tak vlastně fungovaly jako štít. Šlo přes ně i ve stoje střílet. Vzadu pak bylo také místo na to, aby se lovci postavili a počkali si na kořist.

Pod kapotou prodávaného vozu trůní výkonný benzinový osmiválec. Je vybaven rádiem pro příjem AM i FM a další CB jednotkou pro komunikaci v divočině. Auto má najeto pouhých 100 kilometrů, takže je i po 48 letech ve stavu nového vozu. K mání je na webu Bring A Trailer a aktuální cena je v přepočtu dva miliony korun. Dá se ale počítat s tím, že nadšení sběratelé budou ještě přihazovat.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme

Kdy bude představen plán rozvolňování, jaká opatření budou následovat, začne se sportovat a budeme moct na koncert s PCR testem? Na žádnou z těchto otázek ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na očekávané páteční tiskové konferenci konkrétně neodpověděl. Tvrdil, že zatím neví, vše řeší a na plánu se pracuje. Lidé by podle něj měli být vděční za to, že se otevřely školy.

Fotbal

Toto je pro tebe, Glene. Fanoušky těšilo, že debakl Slavie zařídili černošští hráči

Toto je pro tebe, Glene. Fanoušky těšilo, že debakl Slavie zařídili černošští hráči

Arsenal Londýn ukončil čtyřgólovou lekcí skvělé putování Slavie Praha touto sezonou Evropské ligy. Na Britských ostrovech pochopitelně zavládla skrze postup do semifinále radost. V tomto případě s extra příchutí. Mnozí lidé za Lamanšským průlivem brali jednoznačné vyřazení českého mistra jako zadostiučinění po tom, co se odehrálo 18. března, kdy fotbalisté z Vršovic hráli s glasgowskými Rangers na stadionu Ibrox.

Stát nám hází klacky pod nohy, tvrdí praktici. Tisíce pacientů čekají na očkování marně
Dánsko se zbavuje vakcín AstraZeneca. Hamáček je chce, Prymula před nimi varuje
Policista v USA zastřelil chlapce s rukama nad hlavou, ukazuje video. Měl mít zbraň
reklama
reklama
Švédsko přebralo štafetu „best in covid“. Denním přírůstkem nakažených válcuje Evropu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velký kormidelník z Hradu posouvá figurky na šachovnici, říká Topolánek o vládě
Hrad je veřejné prostranství, rozhodl soud. Kverulant může v areálu pořádat shromáždění
Další články
reklama
reklama