CNN Prima News ministr zahraničí

ministr zahraničí

Výpis příspěvků ke štítku „ministr zahraničí“

Vyvedli by je ven za límec? Jděte na Hrad, radí Svoboda nepozvané Pekarové s Vystrčilem

28. října 2022 06:58

Pokud předsedkyně Poslanecké sněmovny a předseda Senátu nejsou pozváni, stejně by na předávání státních vyznamenání jít měli, domnívá se bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Podle něj by takto vysoké ústavní činitele Pražský hrad „za límec ven nevyvedl“. Bývalý šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář v pořadu 360° na CNN Prima NEWS naopak řekl, že si vyhození předsedy horní komory představit umí.

Zaorálkův výrok o jaderných zbraních? Plácnutí, ze kterého jde mráz po zádech, říká Kolář

11. října 2022 23:56

Pokud Rusko použije jadrné zbraně, Evropa neudělá vůbec nic, uvedl exministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle bývalého velvyslance v Rusku a USA Petra Koláře jde jen „o plácnutí, za které se naštěstí nemusí stydět, neboť Zaorálek již není ministr zahraničí“. Evropa podle něj musí dát jasně najevo, že pokud Rusko jaderné zbraně použije, přijde odveta. K jadernému odstrašení má pomoct i cvičení NATO, kterého se v minulosti účastnili i čeští piloti. Podle bezpečnostního analytika Jiřího Vojáčka tomu tak bude i letos.

OSN potvrdila válečné zločiny na Ukrajině. Znásilňovány a mučeny byly i děti

23. září 2022 07:38

Při částečné mobilizaci bude povoláno 300 tisíc rezervistů, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Částečnou mobilizaci oznámil v projevu Vladimir Putin. Proti rozhodnutí se zvedla vlna protestů, ruská policie zadržela přes tisíc odpůrců. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pak vyzval Rusy, aby se postavili proti mobilizaci v zemi. V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny začala referenda o připojení k Rusku. A OSN potvrdila, že jsou na Ukrajině páchány válečné zločiny.

Ukrajinci zahájili ofenzivu na jihu. Podle Rusů zasáhli budovu s jaderným palivem

29. srpna 2022 06:09

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell nepovažuje zastavení vydávání víz do zemí EU všem ruským občanům za dobré řešení. Ministři zahraničí unijních států přitom mají v plánu o zpřísnění vydávání víz brzy jednat v Praze. Ruské ostřelování Nikopolu si vyžádalo život jedné ženy, další lidé byli zraněni. Ukrajinci a Rusové se opět obviňují z ostřelování okolí Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinská armáda oznámila, že zahájila v mnoha směrech ofenzivu na jihu země. Podle médií se podařilo prorazit první linii ruské obrany.

Další čínská provokace? Pět jejích balistických raket dopadlo do japonské ekonomické zóny

4. srpna 2022 14:08
Aktualizováno

Pět čínských balistických raket dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny, napsala agentura Kjódó s odkazem na japonskou vládu, která incident odsoudila. Něco takového se stalo poprvé, uvedl podle agentury Reuters japonský ministr obrany Nobuo Kiši. Ministr dodal, že Japonsko již podalo stížnost diplomatickou cestou. Výlučná ekonomická zóna se rozkládá do 200 námořních mil, tedy 370 kilometrů od pobřeží.

Už nám nejde jen o Doněcko a Luhansko, ale i o další ukrajinská území, prohlásil Lavrov

20. července 2022 16:13

Geografické cíle Ruska na Ukrajině se změnily, uvedl ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Moskvě podle něj nejde jen o Doněckou a Luhanskou oblast, ale také o další území včetně jihu Ukrajiny, napsal list Kommersant s odkazem na rozhovor šéfa ruské diplomacie pro agenturu RIA Novosti. Lavrov v něm také uvedl, že další mírové rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou za současné situace nedávají smysl.

Česko, Německo, Maďarsko, Norsko, Indie. Zelenskyj hromadně odvolává velvyslance

9. července 2022 07:35

Rusko přesouvá své záložní síly z celé země a shromažďuje je poblíž Ukrajiny, aby je bylo možné použít pro budoucí ofenzivu, informovalo britské ministerstvo obrany. Mezitím se Rusové směrem od Izjumu snaží proniknout ke Slovjansku a Kramatorsku. Na ostrově Bali se během summitu G20 poprvé od ruské invaze na Ukrajinu sešli americký a čínský ministr zahraničí. Prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal z funkcí několik svých velvyslanců, včetně ambasadora v České republice Jevhena Perebyjnise.

Fiala ve Štrasburku nezaujal. V médiích jsem nenašel jedinou citaci, kritizuje Svoboda

7. července 2022 07:15

Projev premiéra Petra Fialy na plénu Evropského parlamentu (EP) byl velmi obsáhlý, což byla největší slabost. Tak zkritizoval předsedu ODS bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Podle něj v zahraničních médiích nezazněla žádná zajímavá citace. S tím v pořadu souhlasil i exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Politologové by ale v kritice byli mírnější.

Sledujte Partii plus: Pomáhá vláda dostatečně lidem v nouzi a jak moc má řešit Ukrajinu?

10. června 2022 12:24

Co je dnes cílem Ruska na Ukrajině a vydrží jednota Západu? V Partii budou diskutovat ministr zahraničních věcí Jan Lipavský z Pirátské strany a poslanec hnutí ANO Jaroslav Bžoch. Následuje velká politická diskuze na téma manželství pro všechny. Dorazí pirátská poslankyně Olga Richterová, senátor za STAN Zdeněk Hraba, poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher a sociální demokrat Tomáš Petříček. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Kokainoví intelektuálové zralí na psychiatra, komentoval Zelenského poradce požadavky Ruska

20. května 2022 20:31

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak navrhl Světové zdravotnické organizaci (WHO) uspořádat kolektivní psychiatrické vyšetření diplomatů ruského ministerstva zahraničí. Reagoval tak na slova ruského šéfa diplomacie Sergeje Lavrova, který WHO vyzval, aby přesvědčila Ukrajinu, že se nemá bránit „speciální vojenské operaci“, kterou Rusové provádí na jejich území.