CNN Prima News ministr zahraničí

ministr zahraničí

Výpis příspěvků ke štítku „ministr zahraničí“

Spolupráce V4 je trnem v oku Bruselu. Nesoulad kvůli Ukrajině ji nenaruší, říká Szijjártó

Síla Visegrádské skupiny spočívala v zaměření se na společné zájmy, nikoliv na zdůrazňování neshod. Odlišný názor na válku na Ukrajině nyní na vzájemnou spolupráci vrhá stín. Z toho důvodu je důležité, aby témata, na nichž se státy neshodnou, byla oddělena od těch, u nichž existuje soulad, řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, který byl hostem pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Šéf resortu také připomněl české představitele, s nimiž má Maďarsko na mezinárodní scéně dobré vztahy.

Hasiči ruší pohotovost, do Maroka USAR tým neodletí. Ve hře je stále humanitární pomoc

Čeští hasiči už nepočítají s vysláním speciálního USAR (Urban Search and Rescue) týmu do zemětřesením zasaženého Maroka. Zrušili jeho pohotovost. Do úterního poledne nedostali z Maroka oficiální souhlas s nasazením týmu. Informovala o tom mluvčí hasičů Martina Götzová. Ničivé zemětřesení postihlo Maroko v pátek večer. Český USAR tým, který se specializuje na vyhledávání v sutinách, byl v pohotovosti od soboty.

Záhada v nejvyšších kruzích čínské politiky. Ministr zahraničí zmizel, zmínky o něm režim maže

V čínské vládě došlo za podivuhodných okolností k politickým škatulatům – ministra zahraničí Čchin Kanga nahradil vrchní diplomat v zemi Wang I. Proč? To nikdo neví. Nikdo oficiálně netuší, co tak strašného provedl ani kde se nachází. Americká CNN upozornila, že Peking jakékoli spekulace o Kangovi na internetu úzkostlivě maže.

JAR marně hledá důvod, aby nemusela Putina zatknout. Ve hře je i vnitřní politika, řekl Svoboda

Ruský prezident Vladimir Putin by v srpnu měl zamířit na summit do Jihoafrické republiky. Zároveň je ale na něj vydaný zatykač. Jihoafrický prezident se proto obrátil na Mezinárodní trestní soud, aby nemusel Putina zatknout. Marně se hledá nějaký důvod, proč by měl Mezinárodní trestní soud udělit výjimku, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Neuvěřitelný Henry Kissinger. Ve sto letech vyrazil do Číny jednat o míru světových velmocí

Spojené státy a Čína musí ve svých vztazích odstranit nedorozumění a vyhnout se konfrontaci. Při pondělním jednání v Pekingu to řekl bývalý americký ministr zahraničí a respektovaný odborník na světovou diplomacii Henry Kissinger, který v květnu oslavil 100. narozeniny. Kissinger, který v 70. letech výrazně přispěl k normalizaci vztahů mezi Čínou a USA, v Pekingu jednal s čínským ministrem obrany Li Šang-fuem, jehož úřad o jednání informoval.

Trnitá cesta do Evropy. Makedonci bojují s Bulhary, opozicí či vlastní nadějí

Severní Makedonie je jedna ze řady zemí na Balkáně, které nejsou členy Evropské unie. Místní představitelé to však už léta chtějí změnit, zatím jim však jsou brány do Evropy zavřené. Nyní se blíží hlasování o změně ústavy, které by mohlo Makedonce posunout k přístupovým jednáním do EU. Do Skopje tak vyrazilo trio ministrů zahraničí zemí Slavkovského formátu (S3), jehož členem byl i tuzemský šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Jakým překážkám Makedonci čelí?

Rusko bude hrozbou po desítky let. Celá jeho společnost se musí změnit, říká Lipavský

Rusko bude pro Česko a Evropu představovat hrozbu po dalších několik desítek let. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Vysvětlil, jak nahlíží na víkendovou vzpouru žoldáků z Vagnerovy skupiny, popsal plánovanou bezpečnostní strategii ČR a okomentoval situaci na Slovensku, kde v září proběhnou předčasné parlamentní volby a prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že již nebude usilovat o druhý mandát.

Prigožinova jízda na Moskvu ukázala rozhádanost Ruska, míní Lipavský. Co jeho tweet o Krymu?

Ministři zahraničí členských států Evropské unie na pondělním setkání v Lucembursku schválili navýšení fondu Evropského mírového nástroje (EPF) o dalších 3,5 miliardy eur (zhruba 82 miliard korun). Ty jsou svým způsobem výdaji na evropskou a potažmo českou obranu. Na radě ministrů to prohlásil šéf tuzemské diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Ten zde mimo jiné komentoval víkendovou situaci v Rusku, kdy šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a jeho žoldáci vyrazili na Moskvu, nebo svůj tweet o dovolené na ukrajinském poloostrovu Krym, který už léta okupují Rusové.

Rusko válčí s Ruskem? Gratulujeme, rýpla si Černochová. Lipavský mluví o dovolené na Krymu

Konečně víme, čemu se v Rusku říká speciální operace. Gratulujeme, napsala ironicky ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na konto rebelie vagnerovců proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Podotkla, že vlastně nejde o nic překvapivého. Do chaotické situace na ruské půdě si rýpnul také ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), který napsal, že se „přibližuje jeho dovolená na Krymu“.