reklama

Na Aljašce natočili supervzácnou bílou kosatku. Na světě jich je jen pár

U břehů Aljašky byla poprvé spatřena supervzácná bílá kosatka. Na světě jich je totiž jen okolo pěti a ani vědci nedoufají, že by jednu z nich za jejich kariéru mohli doopravdy v přírodě potkat. Studentce z Aljašky se vzácná podívaná podařila dokonce zaznamenat na video.

reklama

Dvouletá vzácná bílá kosatka byla spatřena na jihovýchodě Aljašky a hned si vysloužila jméno. Vědci ji začali říkat Tl´uk, což v jazyku Pobřežních Sališů, kanadských indiánů, znamená měsíc. Oproti standardně zabarveným kosatkám jde ale tato bílá ve vodě dobře a déle pozorovat.

Tl´uk ale není albín jenom proto, že jí chybí černé zbarvení. Zvířata jako je tato kostka jsou označována jako leucistická. Ti trpí částečnou ztrátou pigmentace a většina jejich zabarvení je bílá. Leucistických velryb byla během posledních osmdesát let spatřena jen hrstka a v současné době je známo, že jich je na světě méně než deset.

Podle Stepahnie Heys, absolventky mořské biologie z Aljašské univerzity, je na světě pouze pět kosatek jako je Tl´uk. Právě ona poprvé tohoto vzácného predátora natočila v Aljašských vodách.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8162 pacientů a z toho 1661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Další články
reklama
reklama