Na generálním štábu české armády zasahovala policie. Stíhá deset lidí kvůli zakázkám

  • Téma: Krimi
  • ČTK
  • CNN Prima NEWS
  • Aktualizováno 19. září 2023 18:20

Policie stíhá devět lidí z armády kvůli zakázkám

Policie v úterý zadržela deset lidí v kauze veřejných zakázek ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě. O podání případných návrhů na vzetí obviněných do vazby rozhodne státní zástupce ve středu. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli případu zasahovala v několika armádních objektech. Policejní zásah podle armády nesouvisí s akvizičními projekty modernizace a přezbrojení a vyšetřované skutky se vztahují na období před nástupem současného vedení ministerstva obrany i armády.

Interní mikrovlnná síť ministerstva obrany pokrývá celé Česko a armádě umožňuje komunikaci nezávislou na telekomunikačních operátorech.

Státní zástupce Adam Borgula dopoledne sdělil, že obvinění čelí devět lidí. Před polednem pak doplnil informaci o tom, že zadržených je deset. „Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti devíti osobám, souvisí s veřejnými zakázkami ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě, napsal. Bez dalších podrobností uvedl, že aktuální úkony trestního řízení provádí NCOZ a že kauzu dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství.

ČTĚTE TAKĚ: Pavlova administrativa je nejhorší v historii země. Kolář není transparentní, míní experti

Borgula prozatím neuvedl právní kvalifikaci trestných činů, pro něž se trestní stíhání vede. Pokud u některých obviněných navrhne vazbu, bude o ní rozhodovat soud, a to nejpozději do 24 hodin od obdržení spisu.

Podle webu iROZHLAS.cz bylo v případu obviněno šest lidí a tři firmy. Kriminalisté je viní z pletichy při zadání veřejné zakázky velkého rozsahu, korupce a úplatkářství. Nikdo z obviněných není z armády ani ministerstva obrany, uvedl server. O případném uvalení vazby na obviněné bude podle Českého rozhlasu – Radiožurnálu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 9.

Ministerstvo obrany dopoledne zveřejnilo, že policie zasahuje v armádních objektech. „Můžeme potvrdit, že v některých objektech Armády ČR provádí Policie ČR úkony související s trestním řízením. Resort ministerstva obrany, včetně AČR, poskytuje policii maximální součinnost. Podrobnější informace v tuto chvíli nemůžeme poskytovat,“ vyjádřil se resort pro CNN Prima NEWS.

Armáda později odpoledne informovala, že policejní zásah nesouvisí s akvizičními projekty modernizace a přezbrojení české armády. „Šetřené skutky se vztahují k období před nástupem současného vedení ministerstva obrany a velení Armády ČR, sdělila.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej neupřesnil místa, kde kriminalisté zasahují. Podle České televize přijeli mimo jiné do generálního štábu. Mluvčí instituce Magdalena Dvořáková další vyjádření odmítla.

Spojitost s kauzou Dozimetr

Podle Deníku N se zásah na generálním štábu týká desetimilionové zakázky, kterou získal v roce 2018 podnikatel Jindřich Špringl, kterého policie stíhá v kauze Dozimetr. Z usnesení o zahájení trestního stíhání vyplývá, že je i mezi šesti obviněnými lidmi i v aktuální kauze, uvedl web Seznam Zprávy. Stíhaná je podle něj rovněž Špringlova firma Analogia a společnosti Tesla, TTC Telekomunikace. Z lidí čelí obvinění kromě Špringla ještě výkonný ředitel Tesly Pavel Birner, člen představenstva této společnosti Michal Nováček a prezident společnosti František Hála. Dále je podle webu obviněn ještě Josef Šelepa, šéf holdingu, do nějž spadá firma TTC Telekomunikace, a advokát Ján Pajer.

Web Seznam Zprávy uvedl, že podle policejního spisu se Špringl dohodl se společností Tesla, že se jeho firma Analogie o servis mikrovlnné sítě nebude ucházet výměnou za podíl ze zakázky. Zároveň se tajně domluvil se zástupci firmy Jimi, aby do tendru podali vlastní nabídku. Když zakázku firma Jimi vyhrála, nabídl Špringl Tesle, že zajistí odstoupení vítěze výměnou za subdodávku pro svoji firmu Analogia, uvádí Seznam Zprávy.

Kauzu Dozimetr, jež zahrnuje ovlivňování zakázek v Dopravním podniku hl. m. Prahy (DPP), rovněž dozoruje státní zástupce Borgula. Policie v ní Špringla konkrétně viní z podplácení u zakázek na rádiový systém DPP a na kamerový systém v metru.

PŘIPOMEŇME SI: Policisté zasahovali v centrále ŘSD. Kvůli zadávání veřejných zakázek bylo obviněno přes 30 osob

Tagy:
armáda policie Česká televize generální štáb Policie České republiky Armáda České republiky