
Praha při letních vedrech láká na unikátní podzemní památky. Kam vyrazit?
Přihlášení k televizním a rozhlasovým poplatkům provázel v posledních červnových dnech chaos. Velká většina osob samostatně výdělečně činných se totiž o potřebě registrace dozvěděla na poslední chvíli, a navíc nebylo jasné, kdo všechno se musí přihlásit. Povinnost ze zákona platí dokonce i pro ty, kteří nemají žádné zaměstnance a poplatky tím pádem neplatí.
Překvapení, zmatek i nepochopení. Zástupci vietnamské komunity žijící v České republice zdvihají obočí nad vyššími koncesionářskými poplatky pro Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo). Někteří Vietnamci se díky svým „banánovým dětem“ (označení pro druhou generaci Vietnamců žijící v České republice) zaregistrovali včas, jiní až teď zjistili, že prošvihli termín. Několika z nich nefungoval registrační web. Nechybí ani údiv, že musí vůbec něco nahlašovat, když například ve večerce nemají televizi nebo sledují pouze zprávy z vietnamských kanálů. „Zákony samozřejmě respektujeme. Ale nerozumím tomu, proč bych měl platit za něco, co nesledujeme. Českým zprávám nerozumíme,“ řekl jeden z Vietnamců redakci CNN Prima NEWS.
S příchodem letních prázdnin si nejeden pozorovatel mohl znovu povšimnout, jak někteří představitelé ODS dělají vše pro to, aby své podporovatele přetransformovali na nevoliče. Velkou snahu v tomto ohledu očividně vyvíjí ministerstvo kultury v čele s Martinem Baxou (ODS), které prostřednictvím mediální novely máchá novými povinnostmi pro OSVČ jako rudým hadrem na býka.
Schodek státního rozpočtu bude v příštím roce vyšší než letos, mohl by se dostat až k 280 miliardám korun. Za prohloubením schodku budou mimo jiné zvýšené výdaje na obranu, řekl České televizi (ČT) ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Stínová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v reakci ČTK řekla, že zvýšení deficitu by bylo fiaskem vládní rozpočtové politiky. V letošním roce stát plánuje hospodařit se schodkem 241 miliard korun, na konci května deficit činil 170,5 miliardy korun.
Zbytečná byrokracie, výsměch, nesmysl. Tak kritici hovoří o povinnosti, kterou ukládá nedávno schválená novela mediálního zákona. Živnostníci se musí podle zákona do konce června zaregistrovat u veřejnoprávních médií jako poplatníci koncesionářských poplatků, a to i tehdy, když se na ně povinnost platit nevztahuje. Pokud to nestihnou, hrozí jim pokuta až 15 tisíc korun.
Novým generálním ředitelem České televize ve středu Rada ČT zvolila obchodního ředitele Hynka Chudárka. Po odstoupení programového ředitele Milana Fridricha dostal od 16 přítomných radních 13 hlasů. O výsledku volby informoval radní Ladislav Mrklas. Fridrich bude po dohodě s Chudárkem jeho statutárním zástupcem a zůstane v nejvyšším vedení ČT, jež chce Chudárek podle svých slov výrazně zredukovat.
Rada České televize bude ve středu znovu volit generálního ředitele ČT. Ve finále jsou dva kandidáti – Hynek Chudárek a Milan Fridrich. Druhý jmenovaný čelí v zákulisí kritice za to, že měl ve svém vystoupení před radními znevažovat práci redakce. Zaměstnanci na kritiku reagovali dopisem, který podepsalo více než 160 lidí. Mezi ně patří i známé tváře ČT. Kdo naopak stanovisko nepodepsal?
Rada České televize ve středu nezvolila nového generálního ředitele, volbu na týden přerušila. Ani jeden z finalistů nezískal ve třech volebních kolech nejméně deset hlasů potřebných ke zvolení. Ve druhém a třetím kole volby se radní rozhodovali mezi programovým ředitelem Milanem Fridrichem a obchodním ředitelem Hynkem Chudárkem, kteří střídavě dostali osm a devět hlasů. Vpodvečer rada ČT volbu generálního ředitele přerušila do příští středy 25. června. Příští týden budou radní opět hlasovat pouze o těchto dvou kandidátech.
Komentátoři naši stranu už mnohokrát pohřbili, ale já věřím, že volby vyhrajeme. Pro CNN Prima NEWS to řekl předseda TOP týmu, mládežnické organizace TOP 09, Miloš Ulrich. V rozhovoru zároveň nastínil, kdo by podle něj mohl převzít otěže po dlouholeté předsedkyni Markétě Pekarové Adamové, která mandát nebude obhajovat.
Šéf ANO Andrej Babiš se nijak netají tím, že by chtěl v případě výhry ve volbách převést financování České televize (ČT) pod stát. Situace ve veřejnoprávním médiu tak může být již brzy zcela jiná. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil Aleš Borovan, vydavatel webu Borovan.cz. Rovněž si stojí za tím, že médium bylo, je a bude politickou institucí kvůli volbě radních ČT Poslaneckou sněmovnou.
Do užšího výběru na místo generálního ředitele České televize postoupili ředitel programu ČT Milan Fridrich, obchodní ředitel ČT Hynek Chudárek, bývalý šéf ostravského studia ČT Miroslav Karas, výkonný ředitel ČT Sport Jiří Ponikelský a předsedkyně dozorčí rady CNC Libuše Šmuclerová. Ve středu o tom rozhodli radní ČT hlasováním. Do výběrového řízení na šéfa veřejnoprávní televize se přihlásilo 21 uchazečů, jeden z nich ale nesplnil zadávací podmínky.
Jako zaměstnankyně Československé televize utnula první závan svobody. V případě zvolení generální ředitelkou České televize (ČT) by Libuši Šmuclerové mohl tento hřích z minulosti poškodit v očích zaměstnanců. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl komentátor MF Dnes Miroslav Korecký. Narážel tím na to, že Šmuclerová jako moderátorka přerušila živé vysílání z demonstrace v listopadu 1989 ve chvíli, kdy respondent kritizoval chování komunistické vlády.