
Nemoc, která krade dech i normální život. Lidé ji zaměňují za astma, trpí jí tisíce Čechů
Řada lidí bude stát před rozhodnutím, jestli platit za něco, co nevyužívají – v tomto případě za vysílání České televize a Českého rozhlasu. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor Thomas Kulidakis. Podle jeho kolegy Martina Schmarcze je velký problém v nastavení systému České televize.
Generální ředitel České televize (ČT) Jan Souček tvrdí, že byl pod tlakem členů televizní rady Pavla Matochy a Luboše Xavera Veselého. Řekl to týdeníku Respekt. Matocha označil na sociálních sítích Součkovo vyjádření za „naprosté zoufalství a dno“ a stejně jako Veselý obvinil Součka ze lži. Souček už před týdnem napsal, že řadu týdnů vzdoruje neúspěšným pokusům o vydírání, v němž jde o propuštění moderátora Václava Moravce a vymáhání škody po členech rady za nezákonné odvolání dozorčí komise.
Sněmovní mediální výbor v úterý doporučil Poslanecké sněmovně, aby neschválila zprávu Rady České televize o činnosti ČT za loňský rok. Pro negativní doporučení hlasovalo šest poslanců z 11 přítomných.
Předseda Rady České televize (ČT) Karel Novák svolá na návrh třetiny radních na 6. května mimořádnou schůzi. Ta se bude zabývat odvoláním generálního ředitele ČT Jana Součka. Informoval o tom Novák.
Televizní a rozhlasové poplatky se od května zvýší. Pro Českou televizi se zvednou o 15 korun na 150 korun měsíčně za domácnost, pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Změnu přinese novela, kterou prezident Petr Pavel podepsal. Na webu o tom v pátek informoval odbor komunikace prezidentské kanceláře. Okruh poplatníků norma rozšiřuje o domácnosti s přístupem k internetu, které rozhlasový nebo televizní přijímač nemají. Od poplatků budou naopak osvobozeny firmy do 25 zaměstnanců.
Koncesionářské poplatky jsou daň, mělo by se od nich ustoupit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla poslankyně Karla Maříková (SPD). Poslanec Petr Letocha (STAN) to označil jako nepochopení funkce veřejnoprávních médií. Připomněl také možnost, jak se poplatkům vyhnout. Mediální novela nyní čeká na rozhodnutí prezidenta Petra Pavla, zda normu podepíše.
Pod palbou kritiky se ocitla Česká televize (ČT) kvůli tomu, že v pondělí neinformovala v hlavní zpravodajské relaci o sebevraždě matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Upozornil na to například komentátor MF Dnes Miroslav Korecký nebo člen Rady ČT Pavel Matocha. Veřejnoprávní médium se však brání, že k tématu sebevraždy přistupuje zdrženlivě a že se osobě zesnulé matky oběti bude věnovat v úterním pořadu.
Během jednání o koncesionářských poplatcích pro Českou televizi a Český rozhlas byl velkým zastáncem jejich zvýšení senátor Břetislav Rychlík (za TOP 09). A mohl k tomu mít důvod. MF Dnes zjistila, že s ČT spolupracoval. Za výrobu a koprodukci dokumentu o skladateli Jiřím Bulisovi jeho firma Plum Production s.r.o. od televize získala celkem 955 tisíc korun bez DPH. Že by šlo o střet zájmů, ale senátor odmítá.
Generální ředitel České televize Jan Souček je podle člena Rady ČT Vlastimila Ježka zralý na odvolání. Pokud by se tak mělo stát, tak nejpozději do poloviny června, aby rada stihla zvolit a jmenovat nového ředitele do podzimních parlamentních voleb. Ježek to uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Vyjádření Součka ČTK zjišťuje.
Bude až na příští vládě, jak naloží s financováním veřejnoprávních médií, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS šéfredaktor webu Deník.to Marek Stoniš s tím, že současné navyšování z pera vládních poslanců považuje za skandální. Komentátor Thomas Kulidakis se divil tomu, proč představitelé kabinetu „tlačí“ toto téma v době, kdy by měli řešit jiné zákony. Zvyšování poplatků, které je součástí velké mediální novely, ve středu schválil Senát.
Poplatky pro Českou televizi se zřejmě od letošního května zvýší o 15 korun na 150 korun měsíčně. Pro Český rozhlas se zvednou o deset korun na 55 korun za měsíc. Senát to ve středu schválil v rámci novely, jež okruh poplatníků rozšiřuje o domácnosti s přístupem k internetu, které rozhlasový nebo televizní přijímač nemají. Od poplatků budou naopak osvobozeny firmy do 25 zaměstnanců. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Schválení novely ocenili zástupci obou veřejnoprávních médií.
Zvyšování poplatků za veřejnoprávní média by měla předcházet diskuse o jejich fungování, zhodnotil mediální expert Aleš Borovan ve vysílání CNN Prima NEWS. Vládní koalice podle něj v této věci postupuje opačně. O tom, zda si Češi do budoucna za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) připlatí, má ve středu rozhodnout Senát.