
Sebevražda matky oběti z fakulty? Psali o ní nesmysly, komise jí dala jen mlžení, tvrdí Šlachta
Generální ředitel České televize Jan Souček je podle člena Rady ČT Vlastimila Ježka zralý na odvolání. Pokud by se tak mělo stát, tak nejpozději do poloviny června, aby rada stihla zvolit a jmenovat nového ředitele do podzimních parlamentních voleb. Ježek to uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Vyjádření Součka ČTK zjišťuje.
Bude až na příští vládě, jak naloží s financováním veřejnoprávních médií, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS šéfredaktor webu Deník.to Marek Stoniš s tím, že současné navyšování z pera vládních poslanců považuje za skandální. Komentátor Thomas Kulidakis se divil tomu, proč představitelé kabinetu „tlačí“ toto téma v době, kdy by měli řešit jiné zákony. Zvyšování poplatků, které je součástí velké mediální novely, ve středu schválil Senát.
Poplatky pro Českou televizi se zřejmě od letošního května zvýší o 15 korun na 150 korun měsíčně. Pro Český rozhlas se zvednou o deset korun na 55 korun za měsíc. Senát to ve středu schválil v rámci novely, jež okruh poplatníků rozšiřuje o domácnosti s přístupem k internetu, které rozhlasový nebo televizní přijímač nemají. Od poplatků budou naopak osvobozeny firmy do 25 zaměstnanců. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Schválení novely ocenili zástupci obou veřejnoprávních médií.
Zvyšování poplatků za veřejnoprávní média by měla předcházet diskuse o jejich fungování, zhodnotil mediální expert Aleš Borovan ve vysílání CNN Prima NEWS. Vládní koalice podle něj v této věci postupuje opačně. O tom, zda si Češi do budoucna za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) připlatí, má ve středu rozhodnout Senát.
Senát by měl ve středu rozhodnout o navýšení poplatků pro veřejnoprávní média, které je součástí velké mediální novely. Někteří senátoři jsou proti této úpravě – například senátor Zdeněk Hraba (za ODS) kritizuje nejen rozšíření plátců, ale i netransparentnost financování České televize. Francouzský právník Benoît Le Bret mimo jiné upozornil, že nové poplatky mohou být v rozporu s evropským právem. Senátorka Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu) však apeluje na potřebu veřejnoprávních médií.
Koncesionářské poplatky nestrannost České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) negarantují, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS senátor za klub ODS a TOP 09 Zdeněk Hraba. Jeho kolegyni z horní komory Janě Mračkové Vildumetzové (ANO) vadí nedostatečné kontroly hospodaření veřejnoprávních médií. Spornou novelu projedná ve středu Senát.
Česká televize opustila své původní záměry a nefunguje tak, jak by měla, řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS senátor a bývalý předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Zároveň prozradil, že bude hlasovat proti zvýšení koncesionářských poplatků. Pro se naopak vyjádří jeho kolegyně z horní komory Parlamentu Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu).
Oprávněnost zvýšení poplatků pro veřejnoprávní média by se mohla řešit na evropské úrovni. Podle hnutí ANO Česká republika měla požádat Evropskou komisi o potvrzení, že navýšení poplatků je v pořádku. Pokud se příjmy veřejnoprávních médií zvýší o více než 20 procent, půjde podle europoslankyně Kláry Dostálové o nedovolenou státní podporu. V krajním případě podle ní hrozí, že by se vybrané prostředky musely vracet.
Navyšování koncesionářských poplatků může štěpit koalici. Ve vysílání CNN Prima NEWS na to poukázal opoziční poslanec Partik Nacher (ANO). Podle svých slov zaznamenal kritiku z řad vládních senátorů. Členy horní komory Parlamentu podle něj mohou přesvědčit možné problémy spojené s hospodářskými pravidly Evropské unie. Zákonodárce Jan Kuchař (STAN) připomněl, že Senát a Sněmovna se často názorově liší. Věří však, že novela projde i menší parlamentní komorou.
Debata o zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas se ze Sněmovny, která novelu schválila, přesunula do Senátu. Zatímco opoziční senátoři vesměs zásah do peněženek daňových poplatníků nepodporují, zástupci vládních stran, až na výjimky, hodlají navýšení poplatků podpořit. A to i navzdory skutečnosti, že jeden z nejhlasitějších podporovatelů mediální novely, místopředseda vládního hnutí STAN Jan Lacina, obchoduje jak s Českou televizí, tak s rozhlasem.
Zvýšení koncesionářských poplatků obhajuje a podporuje politik, který přímo obchoduje nejen s Českou televizí, ale i s Českým rozhlasem. Hlasitý obhájce zvyšování poplatků za veřejnoprávní média – místopředseda hnutí STAN Jan Lacina – zajišťoval catering na firemní akce obou veřejnoprávních institucí. Podle expertů a opozice se jedná o střet zájmů. Vládní koalice se nadále zdržuje jakéhokoli komentáře.
V České televizi praskla hráz veřejnoprávního rybníčku, čerpadlo funguje z poloviny. Čím více vody do rybníku nateče, tím více z něj vyteče. Veřejnoprávní moloch nepotřebuje přeplacené manažery, potřebuje rybníkáře, který díry ucpe. Když se rybník opravuje, je ideální ho nejdříve vypustit. Říká se tomu audit.