reklama

Na prodej je Porsche, které vlastnil Pablo Escobar. Stojí téměř 50 milionů korun

/ fotografií

Slavní majitelé zvedají cenu historických vozů. To je i případ závodního Porsche 911 RSR, které vlastnil nebezpečný kolumbijský narkobaron Pablo Escobar. Dokonce v něm závodil. První jméno v seznamu jezdců je ale ještě důležitější.

reklama

Závodní speciál Porsche 911 RSR patří mezi velmi vzácné sběratelské exempláře automobilky ze Zuffenhausenu. Model s třílitrovým plochým šestiválcem vzadu, pohonem zadních kol a manuální převodovkou totiž vznikl v roce 1974 jen v 15 kusech. Z nich se 12 zapojilo do série International Race of Champions a další tři sloužily jako záloha.

Auto, které je nyní na prodej, osedlal slovutný závodník Emerson Fittipaldi. V kvalifikaci tehdy zajel „pole position“, ale protože se dostavil pozdě na briefing, dostal penalizaci a nakonec startoval na 11. pozici. Během závodu se samozřejmě snažil dostat zpět na přední příčky, ale havaroval, prorazil nádrž a boj pro něj skončil.

Narkobaron závodníkem

Inženýři ale auto neodepsali, vydrželo v závodech až do roku 1978, kdy se přesunulo do Spojených států, kde soutěžilo na slavné Daytoně. To se už ale dostáváme k nechvalně proslulému drogovému králi z Kolumbie, který si vůz pořídil, aby s ním také vyrazil do soutěže. Šasi si nechal, ale ustrojil ho do karoserie Porsche 935. Ujel s ním čtyři závody v seriálu Copa Renault 4 ve své domovské zemi.

Pablo Escobar ve svém závodním Porsche 911 RSR s karoserií Porsche 935 projel celkem čtyři závody.
Pablo Escobar ve svém závodním Porsche 911 RSR s karoserií Porsche 935 projel celkem čtyři závody.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Poté, co policie Escobara den po jeho 44. narozeninách zneškodnila, dostalo se Porsche spolu s jeho dalšími vozy do skladu. Odtud ho zachránil americký miliardář a závodník Roger Penske, který mu vrátil zpět jeho karoserii včetně týmových barev a jména Fittipaldiho na dveřích. Auto se stalo ceněným výstavním exponátem.

Nyní hledá nového majitele. Cena je ale kvůli malému množství kusů, jménu Fittipaldiho a snad i Escobara poměrně vysoká. Portál DuPont Registry vůz nabízí za 2,2 milionu dolarů. To je v přepočtu zhruba 48 milionů korun.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

Další rebelující základka: V Jiříkově se žáci mohou testovat doma před odchodem do školy
Pohádkové tažení za Ligou mistrů a tučnou prémií. Souček s Coufalem bojují o miliony
reklama
reklama
Máme učit, ne testovat. Ředitel semilské školy si stojí za svým, hrozí mu odvolání

Školství

Domácí zpravodajství

Šéf bramborářů: Prodáváme výrazně pod cenou, řada z nás na kompenzace nedosáhne
Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč
Další články
reklama
reklama