reklama

Singer ACS: Američani vrací čas do zlaté éry Porsche, postavili dva extrabuřty

Singer ACS (All-Terrain Competition Study)
Zdroj: Samuel Singer

Ne, s tímhle bohužel nemá Porsche nic společného. Jde „jen" o zhmotněný sen klienta kalifornské značky Singer, který by se rád se svými Porsche 911 z roku 1990 zúčastnil rallye. Na tom by nebylo nic divného – až na to, že tento osvícený muž měl o jejich podobě dost jasnou představu. A toto je výsledek: Dva úžasné speciály vyvolávající, jak je u Singeru zvykem, reminiscence na ta nejfantastičtější auta, jaká kdy v Zuffenhasuenu postavili.

reklama

Porsche sice nikdy nebylo klasickou soutěžní značkou, jelikož srdce jeho příznivců bila vždy spíš pro čisté okruhové asfalty, dá se ale směle říct, že univerzálně úspěšný model 911 zanechal svoji významnou stopu i v rallye. Vrcholem této éry byla bezesporu 80. léta s modelem 911 SC v klasických soutěžích a typem 959 v pouštních maratonech.

Právě z designových premis těchto modelů vzešly rozsáhlé úpravy dvou originálních exemplářů Porsche 911 (Typ 964) z roku 1990, které poskytl zadavatel. Singer navrhl množství úprav, které realizovala britská tuningová společnost Tuthill, s hlubokými znalostmi stavby speciálů pro nejnáročnější vytrvalostní závody Baja 1000 nebo Rallye Dakar.

Bílý Singer ACS by měl být klasický soutěžák. S originálním 911 SC/RS ale věru nemá moc společného.
Bílý Singer ACS by měl být klasický soutěžák. S originálním 911 SC/RS ale věru nemá moc společného.

Bílý a červený

Výsledek je famózní. A jsou hned dva. Červený Singer ACS (All-Terrain Competition Study) je připraven pro vysokorychlostní soutěže na asfaltu či šotolině a bílý zase pro dlouhé pouštní maratony typu Dakar. Přestože designem nezapřou svůj původ, mnoho společného s originály už nemají. Nebo spíš skoro nic. Pod retro skořápkou se totiž ukrývá špičková soutěžácká technika dnešních dnů.

Karoserie je kompletně vyrobena z uhlíkových vláken, což kompenzuje hmotnost dodatečných výztuží a bezpečnostní klece podle specifikací FIA. Podvozek byl zvýšen i rozšířen. Šestnáctipalcová kovaná kola s pneumatikami BF Goorich All-Terrain jsou uchycena na závěsech s velkou dráhou propružení a nastavitelnými tlumiči.

Červený ACS má rychlostnější vlohy.
Červený ACS má rychlostnější vlohy.

Původní atmosférický šestiválcový „boxer“ dostal dvě turbodmychadla a dva mezichladiče stlačeného vzduchu, takže nabízí minimálně 450 koní (331 kW), může jich být ale i mnohem více. Síla agregátu je přenášena přes pětistupňovou sekvenční převodovku, nebo manuální převodovku s řazením bez spojky, ke všem kolům.

Trakci stálého pohonu obou náprav zlepšují tři samosvorné diferenciály, o patřičné zpomalení se starají čtyřpístkové kotoučové brzdy a také hydraulická ruční brzda. Auta jsou také vybavena zvětšenou palivovou nádrží a dvojicí rezervních kol, jedním pod přední kapotou a druhým za sedadly.

/ fotografií

Zůstane u dvou kusů?

Dobrou zprávou je, že klient Singeru souhlasil s možností stavby dalších exemplářů podle jeho vzoru. Singer tak může ve spolupráci s britskými Tuthill uspokojit dalších případné zájemce. Cena se bude pohybovat podle rozsahu úprav, které budou požadovat. Podmínkou je ale dodání originální devětsetjedenáctky.

Americká společnost však připomíná, že Singer ACS nemůže být v žádném případě označován jako Porsche či Singer 911, tedy jednoduše žádnou z chráněných značek německé automobilky. Jak víme, někteří výrobci supersportů jsou na takové úpravy přímo alergičtí. Singer však patří mezi ty nejvkusnější tunery světa.

K tématu

Tagy: Porsche 911 auto rallye automobil Sport Singer ACS úpravce
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama