reklama

Singer ACS: Američani vrací čas do zlaté éry Porsche, postavili dva extrabuřty

Ne, s tímhle bohužel nemá Porsche nic společného. Jde „jen" o zhmotněný sen klienta kalifornské značky Singer, který by se rád se svými Porsche 911 z roku 1990 zúčastnil rallye. Na tom by nebylo nic divného – až na to, že tento osvícený muž měl o jejich podobě dost jasnou představu. A toto je výsledek: Dva úžasné speciály vyvolávající, jak je u Singeru zvykem, reminiscence na ta nejfantastičtější auta, jaká kdy v Zuffenhasuenu postavili.

reklama

Porsche sice nikdy nebylo klasickou soutěžní značkou, jelikož srdce jeho příznivců bila vždy spíš pro čisté okruhové asfalty, dá se ale směle říct, že univerzálně úspěšný model 911 zanechal svoji významnou stopu i v rallye. Vrcholem této éry byla bezesporu 80. léta s modelem 911 SC v klasických soutěžích a typem 959 v pouštních maratonech.

Právě z designových premis těchto modelů vzešly rozsáhlé úpravy dvou originálních exemplářů Porsche 911 (Typ 964) z roku 1990, které poskytl zadavatel. Singer navrhl množství úprav, které realizovala britská tuningová společnost Tuthill, s hlubokými znalostmi stavby speciálů pro nejnáročnější vytrvalostní závody Baja 1000 nebo Rallye Dakar.

Bílý a červený

Výsledek je famózní. A jsou hned dva. Červený Singer ACS (All-Terrain Competition Study) je připraven pro vysokorychlostní soutěže na asfaltu či šotolině a bílý zase pro dlouhé pouštní maratony typu Dakar. Přestože designem nezapřou svůj původ, mnoho společného s originály už nemají. Nebo spíš skoro nic. Pod retro skořápkou se totiž ukrývá špičková soutěžácká technika dnešních dnů.

Karoserie je kompletně vyrobena z uhlíkových vláken, což kompenzuje hmotnost dodatečných výztuží a bezpečnostní klece podle specifikací FIA. Podvozek byl zvýšen i rozšířen. Šestnáctipalcová kovaná kola s pneumatikami BF Goorich All-Terrain jsou uchycena na závěsech s velkou dráhou propružení a nastavitelnými tlumiči.

Původní atmosférický šestiválcový „boxer“ dostal dvě turbodmychadla a dva mezichladiče stlačeného vzduchu, takže nabízí minimálně 450 koní (331 kW), může jich být ale i mnohem více. Síla agregátu je přenášena přes pětistupňovou sekvenční převodovku, nebo manuální převodovku s řazením bez spojky, ke všem kolům.

Trakci stálého pohonu obou náprav zlepšují tři samosvorné diferenciály, o patřičné zpomalení se starají čtyřpístkové kotoučové brzdy a také hydraulická ruční brzda. Auta jsou také vybavena zvětšenou palivovou nádrží a dvojicí rezervních kol, jedním pod přední kapotou a druhým za sedadly.

Zůstane u dvou kusů?

Dobrou zprávou je, že klient Singeru souhlasil s možností stavby dalších exemplářů podle jeho vzoru. Singer tak může ve spolupráci s britskými Tuthill uspokojit dalších případné zájemce. Cena se bude pohybovat podle rozsahu úprav, které budou požadovat. Podmínkou je ale dodání originální devětsetjedenáctky.

Americká společnost však připomíná, že Singer ACS nemůže být v žádném případě označován jako Porsche či Singer 911, tedy jednoduše žádnou z chráněných značek německé automobilky. Jak víme, někteří výrobci supersportů jsou na takové úpravy přímo alergičtí. Singer však patří mezi ty nejvkusnější tunery světa.

Tagy:
Porsche 911 auto rallye automobil Sport Singer ACS úpravce

Hlavní zprávy

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama