reklama
CNN Prima News nádor

nádor

Výpis příspěvků ke štítku „nádor“

Primář: Zapomeňme na covid. Máme více pacientů se zanedbanými nemocemi

Na odděleních jim momentálně leží 0 pacientů s covidem. Ačkoliv se koronavirová situace v českých nemocnicích lepší, nyní přicházejí pacienti s dalšími onemocněními v pokročilém stadiu. Lékaři mnohdy neví, jestli jim ještě budou moci pomoct. „Neznamená to ale, že házíme flintu do žita,“ odpovídal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS primář I. Kliniky tuberkulózy a respiračních potíží Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiří Votruba.

Kvůli strachu z covidu někteří onkologičtí pacienti odkládali důležitá vyšetření

Pandemie ovlivnila životy nás všech. Strach z nákazy a následky onemocnění COVID-19 však ještě silněji pocítili onkologičtí pacienti, pro které je i banální viróza velmi nebezpečná. Paní Marie (35 let) z Prahy měla v první jarní vlně koronaviru jen sedm měsíců po skončení onkologické léčby. Z obrovského strachu z nákazy se dokonce rozhodla odložit důležité vyšetření magnetickou rezonancí. I přes veškerou snahu však onemocnění COVID-19 nakonec stejně prodělala.

Úspěch českých vědců. Vyvinuli protirakovinnou látku, zabíjí nádorové buňky

Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Látka nazvaná mitoDFO využívá toho, že nádorové buňky potřebují více železa. Blokuje tak jeho zpracování, což zabraňuje nádoru v růstu. Článek o výzkumu publikoval časopis Cancer Research, uvedla za Akademii věd ČR (AV) Eliška Zvolánková. Tým si už zažádal o patenty v Evropské unii a ve Spojených státech.

Dlouho nebolí, ale rychle metastazuje. Rakovina slinivky patří mezi ty nejhorší

Říká se jí tichý zabiják. Nemocní o ní dlouho nemají ani ponětí, první příznaky lze snadno zaměnit s jinými neduhy, a když se na ni přijde, často už bývá pozdě. Rakovině slinivky v posledních týdnech podlehli hned dva umělci – hudebník David Stypka a herečka Hana Maciuchová. Proč tato nemoc často postihuje také kumštýře a jaké jsou šance na plné uzdravení?

reklama