nafta

Výpis příspěvků ke štítku „nafta“

Přehled cen v krajích: Tankování aut zlevňuje, benzin už je pod 40 korunami za litr

1. prosince 2022 07:45

Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla pod 40 korun za litr. Aktuálně se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 39,34 Kč, před týdnem byl o 1,17 koruny dražší. O 1,85 koruny na litru zlevnila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 41 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Další problém pro řidiče dieselů. Kromě nafty zdražuje i kapalina nutná k fungování motoru

20. září 2022 19:09

Po nebývale vysokých cenách za motorovou naftu se na majitele dieselových aut řítí další nepříjemnost v podobě hrozícího nedostatku kapaliny AdBlue. Provoz velké většiny moderních naftových agregátů se přitom bez této příměsi neobejde, neboť je nezbytná pro správnou funkci jejich emisních systémů. Jakmile dojde, motor nenastartuje. Za problémy s výrobou močoviny mohou hlavně rostoucí ceny zemního plynu.

Nezvyklá situace na pumpách. Expert vysvětlil, proč je nafta i o 5 korun dražší než benzin

3. září 2022 19:09

Dlouhá desetiletí platilo, že za litr nafty se platí o pár korun méně než za stejné množství benzinu. Po začátku válečného konfliktu na Ukrajině je ale všechno jinak a po přechodné nivelaci cen obou hlavních paliv jsou to opět dieselová auta, jejichž provoz se notně prodražuje. Rozevření nůžek mezi cenami benzinu a nafty se přitom stále zvětšuje. Podle ekonoma Lukáše Kovandy jde o celosvětový fenomén zapříčiněný důsledky ruské agrese na Ukrajině i blížící se zimou.

PŘEHLEDNĚ: Chcete natankovat lacino? Podívejte se, kde najdete nejlevnější benzínky

25. srpna 2022 20:11

Česko v posledních měsících kromě dalších problémů trápí také vysoké ceny pohonných hmot. Ty se v posledních týdnech začínají mírně snižovat, ale i tak jsou stále vyšší, než bývaly před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. Kde v tuzemsku naleznete ty nejlevnější pumpy, kde si můžete za co nejméně peněz natankovat? Podívejte se na přehledný článek CNN Prima NEWS.

Autoškoly za 25 tisíc? Drtí je mzdy instruktorů i drahá paliva. Pro mladé je cena vysoká

14. srpna 2022 19:54

Jen, co se autoškoly vzpamatovaly z obrovského přetlaku zájemců, který vznikl v době covidu, musejí reagovat na zdražování. Citelně se jich totiž dotýkají rostoucí ceny pohonných hmot i energií. Nejmarkantnější položkou, která se na výsledné částce za výcvik propisuje, jsou mzdy instruktorů. I proto může kurz vyjít na 25 tisíc korun. Přesto autoškoly mají zájemců dostatek.

Drahotu můžete nechat za hranicemi. Ekonom radí, jak v Polsku ušetřit stokoruny za nákup

30. července 2022 17:24

Snížení daně z přidané hodnoty a spotřebních daní na potraviny a pohonné hmoty Polsko zavedlo již na začátku letošního února. Opatřením tamní vláda reagovala na dramatický růst cen. Daňové „prázdniny“ měly sice k 1. srpnu skončit, kabinet Mateusze Morawieckého ale v pátek rozhodl, že je prodlouží až do konce letošního roku.