reklama

V tyto dny můžete navštívit místa, která jsou obvykle veřejnosti nepřístupná

Hledáte zajímavou a nevšední akci, kam byste mohli vyrazit v podzimním počasí? Máme pro vás tip, začátek října se totiž i letos ponese ve znamení architektury. A dokonce nejen po dobu jednoho dne, ale po celý týden a po celém Česku, máte možnost navštívit i to, co běžně není dostupné.

reklama

Den architektury v reálu trvá týden, tedy od 1.10. so 7.10.

V rámci tohoto Dne architektury se na stovce míst v Česku zpřístupní zajímavé lokality, které běžně zpřístupněny nejsou. Během tohoto týdne se konají zajímavé prohlídky, procházky, cyklojízdy, plavby, projekce, diskuze, workshopy, umělecké instalace i happeningy. Přidruženým festivalem je také Film a architektura. Součástí celého architektonického festivalu je i zajímavý program pro děti.

Na nádraží i za Kotěrou

Letošní rok se přitom nese v heslu: “Po stopách architekta Jana Kotěry, po nádražních budovách i zaniklých tratích, do krovů i do podzemí, po historických skvostech i moderní a současné architektuře”. Je to vzhledem k tomu, že si jedna z hlavních programových linií připomíná 150 výročí narození jedné jedinečné osobnosti moderní architektury.

Kam vyrazit

Vzhledem k tomu, že akce probíhá již od 1.10.2021, dost akcí již bohužel proběhlo, nicméně, stále ještě dost akcí máte možnost během těchto dvou dnů navštívit. To, jak se vyvíjelo družstevní bydlení v průběhu historie a jak vypadá dnes, se můžete dozvědět 6. 10. 2021 v rámci speciální venkovní výstavy, která se koná v Praze před Fakultou stavební ČVUT na ulici Thákurova 2077/7 v Praze. Výstava je zde také ještě 7. 10.2021.

V ulici pod lipami v Řevnicích se pro změnu od 3.10 až do 10.11.2021 koná souhrnná výstava 30 realizací nominovaných zahraniční porotou na Českou cenu za architekturu 2021. Jde o výběr toho nejlepšího, co vzniklo na území Česka za posledních 5 let.

Dne 6.10. 2021 máte poslední příležitost, kdy se můžete zúčastnit jedinečné prohlídky kulturní památky dochovaného exteriéru i dekorovaného interiéru Radiotelegrafní rondokubistické vysílací stanice v Poděbradech. Stavba pochází z počátku dvacátých let minulého století a byla postavena podle návrhu Bohumíra Kozáka. Budova navazuje na nedaleké zdymadlo s elektrárnou na Labi od architekta Antonína Engela. 6.10. 2021 je objekt volně přístupný od 18 až do 19 hodin.

Praha - město v pohybu je zajímavý workshop, který vznikl ve spolupráci s LEGO Group. Akce je určena pro školní skupiny prvního a druhého stupně. Kapacita je omezená, a proto je nutná rezervace na emailu: vzdelavani@prague.cz. Akce se koná nejen 6.10. 2021, ale i 7.10.2021. Workshop se koná v 10 hodin a ve 12.30 v Korzu Veletržního paláce NGP, Dukelských Hrdinů 47 v Praze 7.

V Humpolci se pak 6.10.2021 v 16 hodin koná zajímavá procházka po stopách velkých architektů se samotnými architekty. Začátek prohlídky je v Zóně pro umění 8smička na Kamarytově 97.

6.10. 2021 se v 16 hodin můžete zúčastnit zajímavé procházky Prahou za proměnami a přeměnami letohrádku a Smíchova od baroka po současnost s lektorkou Musea skla Portheimka. Na akci je nutné se předem rezervovat na emailu: programy@museumportheimka.cz. Sraz potom je v Letohrádku Portheimka na Štefánikově 68/12 v Praze 5.

Ve Zlíně se 6.10. 2021 v 16 hodin koná představení aktivit zakladatele moderní architektury Jana Kotěry pro firmu Baťa a jeho vliv na tvorbu architekta Františka L. Gahury s historičkou umění Ladislavou Horňákovou. V rámci procházky je možné rovněž navštívit i interiér vily Tomáše Bati. Sraz je před vilou Tomáše Bati na Gahurově 292 ve Zlíně.

V Brně máte 6.10. 2021 možnost v rámci akce Hurá dovnitř navštívit běžně nepřístupné interiéry. Jde o zdejší Dům umění, který slaví 110 let. Prohlídka se koná s lektorkou Romanou Horákovou. Začátek prohlídky začíná v 18 hodin. Sraz je v Domě umění města Brna na Malinovského náměstí 2.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pospíšil: Vláda se za dva roky nenaučila napsat covidová opatření, je to katastrofa
360°

Pospíšil: Vláda se za dva roky nenaučila napsat covidová opatření, je to katastrofa

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se ani po téměř dvou letech trvání pandemie koronaviru nenaučila vytvářet proticovidová opatření tak, aby uspěla před soudem. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle právníka Tomáše Nielsena, který patří mezi kritiky opatření, jsou vládní nařízení dávno za hranou.

Milostivé léto je v ohrožení. Na oddlužení dosáhne mnohem méně lidí, než se předpokládalo

Tříměsíční akce s názvem Milostivé léto je v ohrožení. Na oddlužení totiž dosáhne mnohem méně lidí, než se původně předpokládalo. Poslanci chtěli, aby se už za tři dny mohli lidé, kteří dluží státu a skončili kvůli tomu v exekuci, začít zbavovat většiny svých dluhů, pokud splatí alespoň jistinu. Všeobecná zdravotní pojišťovna však přišla s tím, že do jistiny musí započítat i penále.

Nakažených bez očkování přibývá. Je jich už šestkrát více než lidí po vakcíně

Mezi lidmi, kteří byli očkovaní proti COVID-19, byla za celý říjen zhruba čtvrtina nákaz oproti neočkovaným. Na 100 tisíc očkovaných za týden připadá celkově 55 případů, mezi neočkovanými 214 případů. S růstem počtu nových případů v posledních dnech se rozdíl ještě zvyšuje, v úterý bylo z nových případů 66 za poslední týden mezi 100 tisíci očkovanými a 422 mezi neočkovanými, rozdíl je tedy více než než šestinásobný. Vyplývá to z úterních dat o šíření nákazy, která zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Odborníci upozorňují, že data o podílu očkovaných mezi nakaženými a hospitalizovanými se často vykládají chybně.

Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

Bachaři byli hodní. Slíbili, že se budu mít jako v peřince, říká Balage o pobytu ve vazbě

Hudebník Ota Balage dostal do vínku ohromné věno, talent k muzice totiž zdědil po otcově linii. „Praděda, děda i táta byli hudebníci. Studovat muziku jsem musel,“ uvedl v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS. Na státní konzervatoř ho však nepřijali, a tak zamířil na hudební vojenskou konzervatoř. Jelikož nechtěl být vojákem z povolání, nechal se účelově zavřít.

reklama

Domácí zpravodajství

Data ÚZIS nejsou relevantní. I očkovaní by se měli testovat, kritizuje Maříková z SPD

Poslankyně Karla Maříková (SPD) se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustila do ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten v úterý prohlásil, že se z epidemie covidu stala epidemií neočkovaných. Podle Maříkové však data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), ze kterých Vojtěch vychází, nejsou relevantní. Vojtěchovi dal naopak částečně za pravdu poslanec KDU-ČSL Tom Philipp.

Policie se zabývá okolím Zemana ve dvou kauzách. Řeší padělání a neposkytnutí pomoci

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali prověřovat okolí prezidenta Miloše Zemana ve dvou samostatných kauzách, napsaly ve středu weby Aktuálně.cz a Respekt.cz. Pod dozorem rakovnického státního zastupitelství detektivové podle nich prověřují, zda v Lánech prezidentovi lidé nespáchali trestný čin neposkytnutí pomoci. Státní zastupitelství v Praze 6 dozoruje prověřování možného padělání a přisvojení si pravomoci úřední osoby. V obou případech hrozí případným pachatelům dva roky vězení.

reklama