reklama

Pecková: Už žádné podnikatelské baroko a balustrády. Vraťme se ke kamenu a dřevu

Kéž by za námi byla doba podnikatelského baroka, vraťme se k materiálům jako kámen, dřevo nebo sklo. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Dále představila soutěž Stavba roku Středočeského kraje 2021, v níž mohou lidé hlasovat už jen do středy 29. září.

reklama

O titul bojuje 38 staveb napříč celým Středočeským krajem. „Máme tam i rodinný nebo bytový dům, nejvíce se ale hlásí ti, kteří pracují s veřejností. Hojně jsou zastoupena města, obce či neziskové organizace,“ řekla v Novém dni na CNN Prima NEWS hejtmanka Petra Pecková.

Projekty soutěží ve třech kategoriích. O hlavní ceně rozhodne odborná porota, dalšího vítěze určí hejtmanka a o třetím šťastlivci rozhodnou diváci, kteří mohou na webu hlasovat do středy 29. září. „Budu se snažit ohodnotit nejen přínos kraji, ale také inovativnost a příklad dobré praxe do budoucna,“ nastínila Pecková, jaká kritéria jsou pro ni zásadní.

Důraz na životní prostředí

Hejtmanka má radost, že zadavatelé „nekašlou na to, jak stavba vypadá“. Podle ní chtějí, aby veřejný prostor vypadal dobře a byl nízkoenergetický. V soutěži se nehodnotí jen estetika, ale také účelnost, praktičnost, přínos komunitě a použité materiály. Velkou roli hraje samozřejmě přínos životnímu prostředí.

Pecková připomněla, že ne všichni lidé ve vedení obcí totiž mají prostředky na to, aby se vzhledem svých staveb zabývali. „Starostové nejsou uvolnění a mají hodně práce, takže je pro ně složité řešit nějaké architektonické záležitosti. Jsme rádi za každého architekta, který se na projektech podílí,“ uvedla.

Sama má prý slabost pro některé typy staveb. „Kéž by za námi byla doba podnikatelského baroka, hrozných balustrád a fialových barev. Vraťme se k materiálům typickým pro Českou republiku jako kámen, dřevo nebo sklo,“ podotkla.

O jednu ze tří hlavních cen soutěží například benešovská křižovatka U Topolu, mateřská škola v Luštěnicích nebo dostavba ZŠ v Rudné.

Tagy:

Hlavní zprávy

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš
Senát

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš

 • Aktualizováno
 • Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil rozhodnutí Senátu za nehorázné a dodal, že jde o další podvod nové koalice na voličích

  Fialova vláda: Přibýt mohou až tři ministři, největší boj je o průmysl a místní rozvoj

  I když lídři stran nově vznikající vlády zatím nechtějí prozrazovat jména budoucích ministrů, už nyní je jasné, že kabinet Petra Fialy bude mít víc ministrů než má stávající Babišův. Ve hře jsou dokonce tři posty navíc, a to ministra pro digitalizaci, pro evropské záležitosti a předsedy legislativní rady vlády. Boj je podle informací CNN Prima NEWS o resort průmyslu a obchodu nebo o místní rozvoj.

  Ronaldo nepatří mezi čtyři nejlepší útočníky světa, ukazuje žebříček. Kdo ho předstihl?

  Nejgólovější neznamená nejlepší. Ale právě útočníci zajišťují největší množství branek, proto jsou na fotbalovém trávníku nejvíce vidět. Právě hráče působící na postu forvarda seřadil renomovaný magazín FourFourTwo do žebříčku. Překvapivě nenajdete na prvních pozicích hvězdu Manchesteru United a portugalské reprezentace Cristiana Ronalda.

  Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

  Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

  Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

  Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

  Aktualizováno

  V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Očkování v úterý podstoupilo nejvíce lidí za poslední dva měsíce.

  reklama