Babiš: Jsem rád, že jsem neuspěl, dám si politický detox. ANO rozhodne, zda zůstanu poslancem
architektura
Výpis příspěvků ke štítku „architektura“
Tajemství starých Římanů rozluštěno. Už se ví, proč jejich stavby vydrží víc než naše
Kdo někdy viděl Koloseum, určitě ho napadlo, jak to ti starověcí Římané dělali, že jejich úchvatné stavby vydržely dva tisíce let v tak skvělém stavu. Jak je možné, že jejich beton byl kvalitnější než náš? Právě na to se zaměřila skupina vědců z Itálie, USA či Švýcarska. A na dlouho nerozluštitelnou záhadu prastarých stavitelů nakonec přišla.
Zemřel známý japonský architekt. Proslavily ho stavby po celém světě
Ve věku 91 let zemřel známý japonský architekt Arata Isozaki. Původní informaci agentury EFE potvrdila i japonská agentura Kjódó. Isozaki dostal v roce 2019 Pritzkerovu cenu, která je v architektuře považována za obdobu Nobelovy ceny. Architekta proslavily stavby v Japonsku, Číně, USA, Španělsku či Itálii.
Jana Mastíková: Stále věříte tomu, že by ženy nemohly stavět domy?
Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA. Tak právě tato inspirující žena byla hostem letošního posledního dílu pořadu Úspěšní. Jana má za sebou stovky zrealizovaných projektů po celé České republice. Stojí například i za návrhem radnice Prahy 12 nebo rezidenčního areálu Chateau Troja. Hledáte-li tedy inspiraci v příběhu někoho, kdo se nebál vstoupit do téměř čistě mužského světa a uspěl, tak tento díl je pro vás šitý na míru.
PRIMA ČESKO KVÍZ: Šikmá věž, autonomní vlaky i varhany ze Španělska
Procestovali jste svět a už nevíte, kde hledat krásy přírody i dobrodružství? Nemusíte jezdit daleko. Česká kotlina skrývá tolik krásných míst a šikovných lidí, kteří je udržují, že by byl hřích nepoznat je blíže. Vydat se můžete do vyhlášených lokalit, jako je katedrála sv. Víta v Praze, která by se už brzy měla dočkat nových varhan ze španělského El Papiolu. Pokud máte rádi méně lidí ale podobnou architekturu, vyrazte do Kutné Hory. Tamní Chrám sv. Barbory navrhoval stejný autor. Nebo si v nejnovějším díle pořadu Prima Česko prohlédněte šikmou věž Kostela Nanebevzetí panny Marie v Ústí nad Labem. A pro technicky zaměřené diváky tu je Švestková dráha, na níž se testují autonomní vlaky.
Vánoční dárek pro bohaté: V New Yorku si nadělili nejhubenější mrakodrap na světě
V americkém New Yorku krátce před vánočními svátky dokončili výzdobu luxusního mrakodrapu, který vyniká štíhlostí. Jedná se dokonce o nejužší výškovou budovu na světě. Ukrývá hned 91 pater a desítky přepychových rezidencí. Architekti při návrhu dbali na každý detail.
OBRAZEM: Nová podoba pražského železničního mostu budí emoce. To je vtip? ptají se lidé
Železniční most pod Vyšehradem se těší značné oblibě Pražanů, jeho zveřejněná budoucí podoba proto vyvolala velké emoce jak mezi odbornou, tak laickou veřejností. Institut pro plánování a rozvoje Prahy (IPR) přitom ještě před několika lety prezentoval návrh, který zachovával historickou podobu současného mostu. Vítězný projekt se proto nesetkal s přílišným pochopením.
Poctivé řemeslo, průmysl a architektura: To je čistírna odpadních vod v Bubenči
Stará čistírna odpadních vod v Bubenči je už dnes Národní kulturní památkou, ale v minulém století by se bez ní hlavní město neobešlo. Budovu navrhl velký milovník Prahy Angličan William Lindley, který se specializoval na projektování stokových sítí.
Jak odprásknout Stalina. Češi jsou v bourání soch experti, čeká to jednou i Máchu a Žižku?
Před 60 lety začala demolice Stalinova pomníku v Praze. Historik architektury Zdeněk Lukeš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vypráví jak o smutném příběhu největšího skupinového sousoší v Evropě, tak o konci dalších zdánlivě nesmrtelných monumentů. Na bourání soch jsme totiž my Češi kadeti. Kdo ví, zda jednou ve jménu politické korektnosti nepošleme k zemi i svatého Václava nebo Jana Žižku.
Zemřel jeden z autorů Tančícího domu v Praze. Uznávanému architektovi Milunićovi bylo 81 let
Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český architekt chorvatského původu Vlado Milunić, který se do povědomí veřejnosti dostal jako spoluautor Tančícího domu v Praze. Uvedl to Český rozhlas s odvoláním na architektovu rodinu.
Dvoumilionová Praha? Nereálné, muselo by dojít k migraci či populační bombě, míní expert
Že by se Praha v příštích letech rozrostla na dva či dokonce tři miliony obyvatel? Aktuálně nereálné. Prohlásil to ředitel sekce rozvoje města Institutu plánování a rozvoje hl. m. Praha (IPR) Jaromír Hainc na Summitu architektury a urbanismu pořádaným Sdružením pro architekturu a rozvoj (SAR). K takovému množství obyvatel by podle něj mohla Praha dojít jedině masivní migrací zvenčí, popřípadě populační explozí. Podle hlavního ředitele IPR Ondřeje Boháče je město reálně připravené pojmout přibližně 1,7 milionu obyvatel.
Sledujte živě: Summit stavebního rozvoje s debatou kandidátů na primátora
Jak by nové vedení Prahy řešilo bytovou krizi a jak se staví k dalšímu stavebnímu rozvoji metropole? Sledujte online přenos ze Summitu stavebního rozvoje s debatou kandidátů na primátora Prahy. Pořadatelem summitu, který se tradičně koná v Obecním domě v Praze, je Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) ve spolupráci s Českou komorou architektů, Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) a Svazem podnikatelů ve stavebnictví (SPS).
PRIMA ČESKO KVÍZ: Nejstarší bonsaj, samonosné schodiště i želva nádherná
Jak pozorní jste byli při sledování dalšího dílu pořadu Prima Česko? Napříč republikou jsme se společně opět vydali na zajímavá místa, která jsou jako stvořená k výletu během letních prázdnin. Rodiny s dětmi zajásají nad Pohádkovým lesem v Bílině, ti sečtělejší ocení Zámeckou lékárnu v Třeboni, která ovšem klame názvem. Botaniky potěší Muzeum bonsají ve Starém Městě a cyklisty tip na dobíjecí stanici PIT STOP. Zkrátka nepřišli ani milovníci architektury a historie při procházce klášterem v Plasích a osvěžení jsme našli u Boleveckých rybníků.