Epidemie chřipky v Česku na vzestupu: Nejde o banální nemoc, varují lékaři. Jak se bránit?
architektura
Výpis příspěvků ke štítku „architektura“
Zemřel znalec brněnské architektury Crhonek. Zachránil dokumentaci k vile Tugendhat
V úterý zemřel historik umění a teoretik architektury Iloš Crhonek, bylo mu 92 let. Patřil k předním odborníkům na funkcionalismus a brněnskou moderní architekturu. Stál u zrodu oddělení dějin architektury Muzea města Brna. O smrti informovalo ve čtvrtek muzeum na svém webu.
Nejvyšší, luxusní, omračující. Před 15 lety dostavěli Burdž Chalífu, Dubaj se dotkla nebe
Budovalo ji 10 tisíc dělníků, stála 1,5 miliardy dolarů. Má neuvěřitelných 189 pater, výtahy tu sviští rychlostí devět metrů za vteřinu. Čarokrásná, zlatem a tajemnými ornamenty pokrytá, snad až nemravně přepychová Burdž Chalífa je nejvyšším mrakodrapem na světě. V Dubaji ji dostavili přesně před 15 lety.
Dopravní stavbou roku je lávka v Nymburce či rekonstrukce stanice v Budějovicích
Dopravními stavbami roku 2024 se staly lávka přes Labe v Nymburce, druhá etapa cyklostezky mezi řekami Bečva a Vlára nebo rekonstrukce výpravní budovy železniční stanice v Českých Budějovicích. Titul si odneslo šest projektů. Kromě těch bylo uděleno dalším 22 projektům mimořádné ocenění. Získaly ho kupříkladu Štvanická lávka či rekonstrukce Negrelliho viaduktu. Ocenění v pondělí organizátoři předali v Národním technickém muzeu v Praze.
Stavbou roku 2024 je Masaryčka, Císařské lázně nebo hradecký fotbalový stadion
Celkem 15 titulů a 26 zvláštních cen, bylo uděleno v již 32. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2024. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.
OBRAZEM: Čtyři dechberoucí stavby vzpírající se gravitaci. Zaujmou umístěním i vzhledem
Pokud chce někdo navštívit některý z následujících chrámů či klášterů, neobejde se bez dostatečné fyzičky a bude muset překonat strach z výšek. Po celém světě je možné nalézt stavby stojící na horách a kopcích, některé však podle mnohých odporují gravitaci. Dokazují to například architekti „Visutého chrámu“ v Číně či kláštera Sümela v Turecku. Prohlédněte si dechberoucí stavby, které jsou již mnoho set let „přilepené“ na strmých skalních stěnách či vrcholcích hor.
Seznamte se s budoucností. Inženýři navrhli mrakodrap, který má sloužit jako obří baterie
Už od nepaměti stavěli lidé věžovité či vysoké stavby. Hlavním důvodem bylo předvést sílu říše, vládce či náboženství. To se však v dnešní době změnilo – mrakodrapy a další vysoké budovy slouží zejména k úspoře prostoru na zemi. I to by se však brzy mohlo změnit. Inženýrská a architektonická společnost SOM oznámila spolupráci s firmou Energy Vault. Jejich cíl? Vytvořit „bateriové mrakodrapy“, které budou mimo jiné sloužit ke skladování energie.
Nejvyšší most světa přepsal mapy. Inženýrský zázrak slaví 20 let, je vidět i z vesmíru
Nejvyšší most světa, viadukt Millau, letos oslaví 20. výročí od otevření. Náročnost stavby, která změnila nejen mapu Francie, ale i celé Evropy, pro CNN popsali architekt Norman Foster a inženýr Michel Virlogeux.
Fanoušci architektury a sportu se proběhli po pražských vyhlídkách. Závod Archirun budoval
V rámci letošního závodu Archirun měli účastníci jedinečnou příležitost se na Prahu podívat z nadhledu a prozkoumat tak zákoutí ikonických staveb. V rámci trasy, která měřila zhruba šest kilometrů, se přemisťovali doslova ze střechy na střechu a mohli sledovat, jak se město mění před očima. Archirun blíže představil budovy, které se zapsaly do naší historie, ale také rekonstrukci těch, které neodmyslitelně do ulic Prahy patří. V neposlední řadě měli závodníci možnost se dozvědět o nových stavbách a budoucích projektech, které mění tvář metropole. Závod byl vyprodaný již měsíc před startem, kdo se včas neregistroval, mohl do Centra architektury a městského plánování (CAMP) zavítat na doprovodný program v podobě tematických komentovaných prohlídek, workshopů a dílen pro děti i dospělé.
Nechal ho postavit Hitler, nyní obří bunkr ožil: Vešel se do něj hotel, bary i střešní zahrada
S výškou 58 metrů je bývalá nacistická protiletecká věž v německém Hamburku dominantou města. Kolos tvořený 76 000 tunami betonu nechvalně připomíná nejtemnější období dějin země – za války jej postavili nuceně nasazení pracovníci z různých zemí Evropy. Překvapivě však dostal příležitost získat novou, příjemnější tvář. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nyní ve svém interiéru skrývá pětipatrový hotel, restaurace, bary a na střeše veřejně přístupnou zahradu.
Největší požár v moderních dějinách Prahy. Spolykal před půl stoletím Veletržní palác
Nejrozsáhlejší požár 20. století zažila Praha v noci ze 14. na 15. srpna 1974. „Pamatuji si houkání požárních vozů a předčasné ukončení návštěvy u mé spolužačky z gymnázia, která bydlela v Heřmanově ulici, do které ústí jedna z bočních fasád Veletržního paláce,“ vzpomíná pro CNN Prima NEWS 66letý Miroslav Kunštát. Historik, politolog, holešovický rodák a stále i zastupitel na Praze 7. „Strážná objektu zjistila zápach kouře kolem deváté večer při pravidelné pochůzce, a to ve 4. patře,“ popisoval počátek požáru Václav Hladík (1943-2011), který od roku 1973 pracoval jako vyšetřovatel v Hasičském záchranném sboru hl. m. Prahy.
Kia likviduje sklady. Model EV6 GT s výkonem 585 koní jde koupit pod milion korun
Korejská automobilka zveřejnila výhodnou letní nabídku na elektromobil Kia EV6. Zákazníci mohou díky výprodeji skladových zásob a státní dotaci ušetřit až půl milionu korun. Akce platí pouze do konce srpna.
Gebrian: Jaká bude Praha v roce 2050? Bojím se, že hnusnější. Ale něco mě děsí ještě víc
Když propagátor architektury Adam Gebrian přemýšlí o tom, jak bude vypadat Praha v polovině 21. století, většinou jej napadají dost děsivé vize. V rozhovoru pro časopis, který vyšel ke čtyřem rokům fungování CNN Prima NEWS, mluví třeba o tom, zda jednou neskončíme v jeskyních s internetem.