CNN Prima News architektura

architektura

Výpis příspěvků ke štítku „architektura“

Stavbou roku 2024 je Masaryčka, Císařské lázně nebo hradecký fotbalový stadion

Aktualizováno

Celkem 15 titulů a 26 zvláštních cen, bylo uděleno v již 32. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2024. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

OBRAZEM: Čtyři dechberoucí stavby vzpírající se gravitaci. Zaujmou umístěním i vzhledem

Pokud chce někdo navštívit některý z následujících chrámů či klášterů, neobejde se bez dostatečné fyzičky a bude muset překonat strach z výšek. Po celém světě je možné nalézt stavby stojící na horách a kopcích, některé však podle mnohých odporují gravitaci. Dokazují to například architekti „Visutého chrámu“ v Číně či kláštera Sümela v Turecku. Prohlédněte si dechberoucí stavby, které jsou již mnoho set let „přilepené“ na strmých skalních stěnách či vrcholcích hor.

Seznamte se s budoucností. Inženýři navrhli mrakodrap, který má sloužit jako obří baterie

Už od nepaměti stavěli lidé věžovité či vysoké stavby. Hlavním důvodem bylo předvést sílu říše, vládce či náboženství. To se však v dnešní době změnilo – mrakodrapy a další vysoké budovy slouží zejména k úspoře prostoru na zemi. I to by se však brzy mohlo změnit. Inženýrská a architektonická společnost SOM oznámila spolupráci s firmou Energy Vault. Jejich cíl? Vytvořit „bateriové mrakodrapy“, které budou mimo jiné sloužit ke skladování energie.

Fanoušci architektury a sportu se proběhli po pražských vyhlídkách. Závod Archirun budoval

V rámci letošního závodu Archirun měli účastníci jedinečnou příležitost se na Prahu podívat z nadhledu a prozkoumat tak zákoutí ikonických staveb. V rámci trasy, která měřila zhruba šest kilometrů, se přemisťovali doslova ze střechy na střechu a mohli sledovat, jak se město mění před očima. Archirun blíže představil budovy, které se zapsaly do naší historie, ale také rekonstrukci těch, které neodmyslitelně do ulic Prahy patří. V neposlední řadě měli závodníci možnost se dozvědět o nových stavbách a budoucích projektech, které mění tvář metropole. Závod byl vyprodaný již měsíc před startem, kdo se včas neregistroval, mohl do Centra architektury a městského plánování (CAMP) zavítat na doprovodný program v podobě tematických komentovaných prohlídek, workshopů a dílen pro děti i dospělé.

Nechal ho postavit Hitler, nyní obří bunkr ožil: Vešel se do něj hotel, bary i střešní zahrada

S výškou 58 metrů je bývalá nacistická protiletecká věž v německém Hamburku dominantou města. Kolos tvořený 76 000 tunami betonu nechvalně připomíná nejtemnější období dějin země – za války jej postavili nuceně nasazení pracovníci z různých zemí Evropy. Překvapivě však dostal příležitost získat novou, příjemnější tvář. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nyní ve svém interiéru skrývá pětipatrový hotel, restaurace, bary a na střeše veřejně přístupnou zahradu.

Největší požár v moderních dějinách Prahy. Spolykal před půl stoletím Veletržní palác

Nejrozsáhlejší požár 20. století zažila Praha v noci ze 14. na 15. srpna 1974. „Pamatuji si houkání požárních vozů a předčasné ukončení návštěvy u mé spolužačky z gymnázia, která bydlela v Heřmanově ulici, do které ústí jedna z bočních fasád Veletržního paláce,“ vzpomíná pro CNN Prima NEWS 66letý Miroslav Kunštát. Historik, politolog, holešovický rodák a stále i zastupitel na Praze 7. „Strážná objektu zjistila zápach kouře kolem deváté večer při pravidelné pochůzce, a to ve 4. patře,“ popisoval počátek požáru Václav Hladík (1943-2011), který od roku 1973 pracoval jako vyšetřovatel v Hasičském záchranném sboru hl. m. Prahy.

Neuvěřitelná proměna historického bytu: Architekt Jančálek odhaluje tajemství úspěchu

Když architekt Petr Jančálek začal s rekonstrukcí svého bytu v srdci Prahy, měl jasnou vizi: spojit původní historické prvky s moderním designem. S pomocí italské nábytkářské firmy Natuzzi Italia přetvořil bývalou noclehárnu na luxusní domov plný světla a elegance. Přidejte se k nám na prohlídku tohoto výjimečného prostoru a inspirujte se pro vlastní bytové proměny.

Praha by mohla zmizet ze seznamu UNESCO. Problémem je železniční most, pomoci má nová studie

Železniční most na pražské Výtoni patří k těm nejvytíženějším v Česku. Jeho konstrukce je ale v posledních letech v havarijním stavu.
Správa železnic (SŽ) už představila jeho náhradu. Teď ale ještě potřebuje získat schválení od UNESCO, které drží ochrannou známku nad historickým centrem Prahy. Mezitím SŽ představila vizualizaci nového mostu.

Architektka Zuzana Ambrožová: Krása není zbytečná marnivost, dokáže nás povznést

Z rodné hájovny se vydala sbírat zkušenosti do Japonska i do USA, kde také absolvovala svou Fulbright stáž na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Jak sama architektka Zuzana Ambrožová říká, bez času stráveného v zahraničí by nebyla taková, jaká je dnes. Stála u vzniku designového studia a především je spoluautorkou unikátního střešního systému NEBESYS i moderního designového hasicího přístroje Amplla, za který spolu s dalšími partnery jako jediní Češi získali prestižní ocenění iF Design Award. Oba projekty pak loni uspěly v programu Vodafone Nápad roku. O své zkušenosti se letos kromě studentů Zuzana Ambrožová podělí také s účastnicemi projektu Women in Tech, který pořádá technologický gigant Huawei a Výzkumný ústav pro inovace a podnikání.