CNN Prima News architektura

architektura

Výpis příspěvků ke štítku „architektura“

CIZINKY: Po Asadově pádu byla v mé vlasti euforie jako po sametové revoluci, říká Syřanka

Sýrie jejího dětství byla nádhernou a bezpečnou zemí, jenže pak přišla válka a všechno se rázem změnilo. Vystudovaná architektka Randa Tomehová sledovala utrpení své vlasti na dálku, z Liberce, kam se před 34 lety odstěhovala. Bála se o své blízké, někdy ji zprávy z domova tak deptaly, že je v televizi ani nedokázala sledovat. Co říká na pád Asadova režimu? S čím měla po zabydlení ve stínu Ještědu největší problémy? A jak se po migrační krizi změnil pohled Čechů na Syřany? Popisuje to v dalším dílu seriálu Cizinky, v němž představujeme ženy, které se dokázaly prosadit i daleko od místa, kde se narodily.

Revoluce v oblasti flexibilních kanceláří: Vzniká unikátní projekt Scott.Weber Workspace

Na náměstí Republiky 7, Praha 1, významně ožívá historie a moderní design. Transformace této historické budovy představuje nejen dosud největší projekt firmy Scott.Weber Workspace, ale také revoluci v oblasti flexibilních kanceláří. Tento prostor však nabízí mnohem více než jen místo k práci – je to lifestyle centrum, které podporuje nejen profesní růst, ale i osobní pohodu a nezapomenutelné zážitky. Budoucím klientům otevře dveře v druhém kvartálu roku 2025.

Dopravní stavbou roku je lávka v Nymburce či rekonstrukce stanice v Budějovicích

Dopravními stavbami roku 2024 se staly lávka přes Labe v Nymburce, druhá etapa cyklostezky mezi řekami Bečva a Vlára nebo rekonstrukce výpravní budovy železniční stanice v Českých Budějovicích. Titul si odneslo šest projektů. Kromě těch bylo uděleno dalším 22 projektům mimořádné ocenění. Získaly ho kupříkladu Štvanická lávka či rekonstrukce Negrelliho viaduktu. Ocenění v pondělí organizátoři předali v Národním technickém muzeu v Praze.

Stavbou roku 2024 je Masaryčka, Císařské lázně nebo hradecký fotbalový stadion

Aktualizováno

Celkem 15 titulů a 26 zvláštních cen, bylo uděleno v již 32. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2024. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

OBRAZEM: Čtyři dechberoucí stavby vzpírající se gravitaci. Zaujmou umístěním i vzhledem

Pokud chce někdo navštívit některý z následujících chrámů či klášterů, neobejde se bez dostatečné fyzičky a bude muset překonat strach z výšek. Po celém světě je možné nalézt stavby stojící na horách a kopcích, některé však podle mnohých odporují gravitaci. Dokazují to například architekti „Visutého chrámu“ v Číně či kláštera Sümela v Turecku. Prohlédněte si dechberoucí stavby, které jsou již mnoho set let „přilepené“ na strmých skalních stěnách či vrcholcích hor.

Seznamte se s budoucností. Inženýři navrhli mrakodrap, který má sloužit jako obří baterie

Už od nepaměti stavěli lidé věžovité či vysoké stavby. Hlavním důvodem bylo předvést sílu říše, vládce či náboženství. To se však v dnešní době změnilo – mrakodrapy a další vysoké budovy slouží zejména k úspoře prostoru na zemi. I to by se však brzy mohlo změnit. Inženýrská a architektonická společnost SOM oznámila spolupráci s firmou Energy Vault. Jejich cíl? Vytvořit „bateriové mrakodrapy“, které budou mimo jiné sloužit ke skladování energie.