CNN Prima News architektura

architektura

Výpis příspěvků ke štítku „architektura“

Dopravní stavbou roku je lávka v Nymburce či rekonstrukce stanice v Budějovicích

Dopravními stavbami roku 2024 se staly lávka přes Labe v Nymburce, druhá etapa cyklostezky mezi řekami Bečva a Vlára nebo rekonstrukce výpravní budovy železniční stanice v Českých Budějovicích. Titul si odneslo šest projektů. Kromě těch bylo uděleno dalším 22 projektům mimořádné ocenění. Získaly ho kupříkladu Štvanická lávka či rekonstrukce Negrelliho viaduktu. Ocenění v pondělí organizátoři předali v Národním technickém muzeu v Praze.

Stavbou roku 2024 je Masaryčka, Císařské lázně nebo hradecký fotbalový stadion

Aktualizováno

Celkem 15 titulů a 26 zvláštních cen, bylo uděleno v již 32. ročníku jedinečné a prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky Stavba roku 2024. Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

OBRAZEM: Čtyři dechberoucí stavby vzpírající se gravitaci. Zaujmou umístěním i vzhledem

Pokud chce někdo navštívit některý z následujících chrámů či klášterů, neobejde se bez dostatečné fyzičky a bude muset překonat strach z výšek. Po celém světě je možné nalézt stavby stojící na horách a kopcích, některé však podle mnohých odporují gravitaci. Dokazují to například architekti „Visutého chrámu“ v Číně či kláštera Sümela v Turecku. Prohlédněte si dechberoucí stavby, které jsou již mnoho set let „přilepené“ na strmých skalních stěnách či vrcholcích hor.

Seznamte se s budoucností. Inženýři navrhli mrakodrap, který má sloužit jako obří baterie

Už od nepaměti stavěli lidé věžovité či vysoké stavby. Hlavním důvodem bylo předvést sílu říše, vládce či náboženství. To se však v dnešní době změnilo – mrakodrapy a další vysoké budovy slouží zejména k úspoře prostoru na zemi. I to by se však brzy mohlo změnit. Inženýrská a architektonická společnost SOM oznámila spolupráci s firmou Energy Vault. Jejich cíl? Vytvořit „bateriové mrakodrapy“, které budou mimo jiné sloužit ke skladování energie.

Fanoušci architektury a sportu se proběhli po pražských vyhlídkách. Závod Archirun budoval

V rámci letošního závodu Archirun měli účastníci jedinečnou příležitost se na Prahu podívat z nadhledu a prozkoumat tak zákoutí ikonických staveb. V rámci trasy, která měřila zhruba šest kilometrů, se přemisťovali doslova ze střechy na střechu a mohli sledovat, jak se město mění před očima. Archirun blíže představil budovy, které se zapsaly do naší historie, ale také rekonstrukci těch, které neodmyslitelně do ulic Prahy patří. V neposlední řadě měli závodníci možnost se dozvědět o nových stavbách a budoucích projektech, které mění tvář metropole. Závod byl vyprodaný již měsíc před startem, kdo se včas neregistroval, mohl do Centra architektury a městského plánování (CAMP) zavítat na doprovodný program v podobě tematických komentovaných prohlídek, workshopů a dílen pro děti i dospělé.

Nechal ho postavit Hitler, nyní obří bunkr ožil: Vešel se do něj hotel, bary i střešní zahrada

S výškou 58 metrů je bývalá nacistická protiletecká věž v německém Hamburku dominantou města. Kolos tvořený 76 000 tunami betonu nechvalně připomíná nejtemnější období dějin země – za války jej postavili nuceně nasazení pracovníci z různých zemí Evropy. Překvapivě však dostal příležitost získat novou, příjemnější tvář. Prošel rozsáhlou rekonstrukcí a nyní ve svém interiéru skrývá pětipatrový hotel, restaurace, bary a na střeše veřejně přístupnou zahradu.

Největší požár v moderních dějinách Prahy. Spolykal před půl stoletím Veletržní palác

Nejrozsáhlejší požár 20. století zažila Praha v noci ze 14. na 15. srpna 1974. „Pamatuji si houkání požárních vozů a předčasné ukončení návštěvy u mé spolužačky z gymnázia, která bydlela v Heřmanově ulici, do které ústí jedna z bočních fasád Veletržního paláce,“ vzpomíná pro CNN Prima NEWS 66letý Miroslav Kunštát. Historik, politolog, holešovický rodák a stále i zastupitel na Praze 7. „Strážná objektu zjistila zápach kouře kolem deváté večer při pravidelné pochůzce, a to ve 4. patře,“ popisoval počátek požáru Václav Hladík (1943-2011), který od roku 1973 pracoval jako vyšetřovatel v Hasičském záchranném sboru hl. m. Prahy.