
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
architektura
Výpis příspěvků ke štítku „architektura“

Notre-Dame se pro veřejnost otevře za tři roky. Podívejte se přímo do katedrály
Pařížská katedrála Notre-Dame se veřejnosti znovu otevře v roce 2024. Klenot gotické architektury vyhořel v dubnu 2019. Proč k požáru došlo, stále není jasné. Na místech, na která před dvěma lety upíral zrak celý svět, natáčela reportérka CNN Melissa Bellová.

Byty přestanou být díky covidu skladištěm věcí, říká architektka Jiřičná
Architektura se vlivem pandemie koronaviru dost změní, řekla v pořadu Interview na CNN Prima NEWS neúspěšnější česká designérka a architektka Eva Jiřičná. Prostory se naučíme využívat ekonomičtěji a nebudou pouhým skladištěm. Slevíme i z dalších všemožných požadavků a pomůžeme tak planetě, myslí si.

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Všechny nové federální budovy musí být krásné, nařídil Trump. Preferuje klasicismus
Dosluhující prezident USA Donald Trump nařídil exekutivním příkazem, že všechny v budoucnu plánované budovy federální vlády musí být „krásné“. Pokud možno by též měly být postaveny ve stylu inspirovaném řeckou a římskou architekturou, podobně jako například Bílý dům či sídlo Kongresu Kapitol. Podle BBC nařízení kritizují někteří odborníci, kteří centrální určování architektonického stylu budov označují za nedemokratické.

Stop ošklivým krabicím! Trump chce, aby se USA vrátily k neoklasické architektuře
Už dost bylo brutalismu a jednoduché „krabicové architektury“. Dosluhující americký prezident Donald Trump podepsal nařízení, podle kterého se má federální vláda vrátit ke „krásné“ klasické architektuře. Nové federální budovy mají napříště hledat inspiraci u neoklasicismu nebo u novořecké architektury. Stavitelé by se měli naopak obloukem vyhnout brutalismu a dekonstruktivismu.

V Itálii v lednu postaví 1500 očkovacích středisek. Ozdobí je květinová grafika
Stovky očkovacích pavilonů „zaplaví“ italská města začátkem příštího roku. Vizuální návrh těchto stanic představil architekt Stefano Boeri s týmem konzultantů. Pavilony budou ze dřeva a pokryje je textilní materiál, který ozdobí květinová grafika. Ta má podle Boeriho symbolizovat regeneraci a vyrovnanost.

Festival Den architektury zpřístupní místa, kam se veřejnost běžně nedostane
Často chodíme kolem staveb, o jejichž významu nemáme nejmenší tušení. Některé chátrají, jiné se rekonstruují, některé se teprve budují. Festival Den architektury každý rok odhaluje příběhy domů i celých čtvrtí v Česku i na Slovensku. Letos se do projektu zapojilo 102 obcí, ve kterých se koná na tři sta akcí.

Jak bude Praha vypadat za 20 let? Přibude bydlení, nová linka metra i filharmonie
V následujících dvaceti letech čekají českou metropoli výrazné změny. Přibude bydlení, velká náměstí získají novou podobu a centrum s jihem města propojí nová linka metra D. Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR) ve svém centru CAMP a na Mariánském náměstí od této středy představuje, jak Praha bude v budoucnu vypadat.

Festival Open House Praha otevírá přes 70 budov včetně Kongresového centra
Až do počátku pandemie tu probíhaly akce pro tisíce lidí, teď se otevře pro návštěvníky celosvětového festivalu Open House. Kongresové centrum v Nuslích je výjimečnou ukázkou architektury sedmdesátých a osmdesátých let, která se stala nadčasovou. Palác nepotřeboval výraznější přestavbu a v budoucnu by se měl rozšiřovat. Prohlédnout si jej můžete o víkendu 5. a 6. září.

Příběh Veletržního paláce: Co se v něm dělo za války a proč později vyhořel?
Majestátní budova v pražských Holešovicích dnes ukrývá sbírky moderního umění, dříve se tu ale čile obchodovalo. Bývaly tu kanceláře, luxusní restaurace i nespočet kaváren a bufetů. Dochovaná fotka z období protektorátu dokazuje, že tu nacisté shromažďovali Židy před transporty do Terezína. Veletržní palác vypráví příběh nejen o architektuře, ale také o dějinách našeho státu ve 20. století.

Proměna vltavských břehů: Má vzniknout celé městečko, koncertní síň i památník
Byty, kanceláře, koncertní síň, památník věnovaný českým židům, parky i školy. Současné vedení Prahy na březích Vltavy do roku 2040 plánuje vybudovat zázemí pro desítky tisíc občanů za desítky miliard korun. A to vše s přispěním soukromých investorů, při změně územního plánu i výstavbě zcela nové dopravní infrastruktury.

Hrabalova Libeň se změní: Radnice Prahy 8 chystá zcela novou podobu čtvrti
Milovník koček, holubů a piva. Jeden z nejpřekládanějších českých spisovatelů Bohumil Hrabal zanechal kromě významného literárního odkazu také neopominutelnou stopu v pražské Libni. Ta má společně se současnou křižovatkou na Palmovce projít zásadní proměnou.