reklama

Nová Dacia Duster přijede na podzim. Konečně dostane automat i chytré 4x4

Populární levné SUV Dacia Duster se už letos na podzim dočká faceliftu. Ten by měl přinést sice jen mírnou změnu designu, zato ale celou řadu vylepšení z hlediska výbavy. Na palubě bude nová elektronika včetně systému 4x4 s ukazateli pro jízdu v terénu.

reklama

Levné SUV Dacia Duster se představilo před 11 lety a od té doby se ho prodalo téměř dva miliony kusů. Zejména v Evropě patří mezi oblíbené modely v této třídě, v Česku je vždy v prodejnosti mezi deseti nejúspěšnějšími. Jeho dnes už druhá generace se nyní dočká faceliftu, který na trh přijede během letošního podzimu.

Změny budou na první pohled téměř neviditelné. Auto dostane upravenou masku chladiče nebo nové diodové světlomety pro denní svícení. Malé úpravy prý ale podle inženýrů pomohly se zlepšením aerodynamiky, což povede k nižší spotřebě i menšímu aerodynamickému hluku během jízdy vyšší rychlostí.

Uvnitř si cestující užijí nové čalounění i bohatší základní výbavu. Ta bude zahrnovat tempomat i ovládání základních funkcí na volantu. Za příplatek pak budou k mání automatická klimatizace se samostatným displejem nebo vyhřívaná přední sedadla. K dostání by měly být navíc hned dva nové multimediální systémy s navigací. Obrazovku využije i chytrý pohon všech kol doplněný o systém Monitor 4x4. Ten ukáže boční náklon, sklon svahu, kompas i výškoměr.

V plánu je také poměrně široká nabídka motorů. Naftu zastoupí jednotka Blue dCi 115 s pohonem předních nebo všech kol a manuální převodovkou. Benzin pak bude mít varianty TCe 90, 130 a 150, přičemž poslední jmenovanou bude možné pořídit také se šestistupňovou automatickou převodovkou EDC. Motor TCe 100 pak umožní i spalování LPG. Čísla u motorů udávají výkon v koních. Kombinovat automat a 4x4 nebude možné.

Cena nového Dusteru na českém trhu zatím stanovena nebyla. Dá se ale předpokládat, že bude podobná té aktuální. Kompaktní SUV nyní startuje na ceně 279 900 korun, a tak patří k nejlevnějším modelům ve své kategorii. S pohonem všech kol vyjde minimálně na 455 900 korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem
Slovensko

Na Slováky by česká očkovací kampaň nezabrala. Chtěli využít Schwarzeneggera s Norrisem

Přinese velmi drsná očkovací kampaň v Česku kýžený průlom? To se teprve uvidí, ale na Slovensku by podle všeho nezabrala. Říká to tamní expert Jakub Kuvik, který se podílel na tvorbě té slovenské. Podle něj jsou vizuály s drastickými záběry pacientů z nemocnic neúčinné. Sám pak říká, že pro slovenskou kampaň bylo v plánu zapojit i filmové hvězdy jako Arnold Schwarzenegger nebo Chuck Norris.

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti
Ekonomika

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

reklama

Domácí zpravodajství

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama