reklama

Nová Dacia Duster přijede na podzim. Konečně dostane automat i chytré 4x4

Populární levné SUV Dacia Duster se už letos na podzim dočká faceliftu. Ten by měl přinést sice jen mírnou změnu designu, zato ale celou řadu vylepšení z hlediska výbavy. Na palubě bude nová elektronika včetně systému 4x4 s ukazateli pro jízdu v terénu.

reklama

Levné SUV Dacia Duster se představilo před 11 lety a od té doby se ho prodalo téměř dva miliony kusů. Zejména v Evropě patří mezi oblíbené modely v této třídě, v Česku je vždy v prodejnosti mezi deseti nejúspěšnějšími. Jeho dnes už druhá generace se nyní dočká faceliftu, který na trh přijede během letošního podzimu.

Změny budou na první pohled téměř neviditelné. Auto dostane upravenou masku chladiče nebo nové diodové světlomety pro denní svícení. Malé úpravy prý ale podle inženýrů pomohly se zlepšením aerodynamiky, což povede k nižší spotřebě i menšímu aerodynamickému hluku během jízdy vyšší rychlostí.

Uvnitř si cestující užijí nové čalounění i bohatší základní výbavu. Ta bude zahrnovat tempomat i ovládání základních funkcí na volantu. Za příplatek pak budou k mání automatická klimatizace se samostatným displejem nebo vyhřívaná přední sedadla. K dostání by měly být navíc hned dva nové multimediální systémy s navigací. Obrazovku využije i chytrý pohon všech kol doplněný o systém Monitor 4x4. Ten ukáže boční náklon, sklon svahu, kompas i výškoměr.

V plánu je také poměrně široká nabídka motorů. Naftu zastoupí jednotka Blue dCi 115 s pohonem předních nebo všech kol a manuální převodovkou. Benzin pak bude mít varianty TCe 90, 130 a 150, přičemž poslední jmenovanou bude možné pořídit také se šestistupňovou automatickou převodovkou EDC. Motor TCe 100 pak umožní i spalování LPG. Čísla u motorů udávají výkon v koních. Kombinovat automat a 4x4 nebude možné.

Cena nového Dusteru na českém trhu zatím stanovena nebyla. Dá se ale předpokládat, že bude podobná té aktuální. Kompaktní SUV nyní startuje na ceně 279 900 korun, a tak patří k nejlevnějším modelům ve své kategorii. S pohonem všech kol vyjde minimálně na 455 900 korun.

Tagy:
Cestování v době covidové: Vyplníte lejstra, jdete na test, ale nikoho to moc nezajímá
Očima reportéra

Cestování v době covidové: Vyplníte lejstra, jdete na test, ale nikoho to moc nezajímá

Poletíme? Nebo nepoletíme? A co všechno musíme splnit? Letošní dovolená byla pro všechny jiná než obvykle. Někdo raději kvůli covidu zůstal doma. Kdo se rozhodl vyrazit do ciziny, musel si ohlídat, aby splnil všechna nařízení. Pohlídat si, jak moc riziková je vybraná země, vyplnit lejstra, podstoupit test, stáhnout si aplikaci, stáhnout si QR kód. Jenže zajímá to vůbec někoho?

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli
OH 2021

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli

Z pozice nejvyšší s radostí i trochou nervů sledoval, jak na olympiádě v Tokiu válí české hráčky, které do domoviny vezou jednu zlatou a stříbrnou medaili. A z pozice tchána prezident českého tenisového svazu Ivo Kaderka pořádně trpěl a pak se ohromně radoval z toho, co předvedl na tatami v chrámu Budókan Lukáš Krpálek. „Přepsal dějiny světového juda,“ říká pro CNN Prima NEWS Kaderka.

Živě
ON-LINE jedenáctý den olympiády: Dostál nejlepší z kanoistů, Fuksové jsou v semifinále

Osm medailí má Česká republika z olympijských her v kapse. O to, aby se sbírka ještě rozšířila, se může postarat kajakář Josef Dostál. Hvězda rychlostní kanoistiky si zatím dokázal s přehledem zajistit postup do semifinále, když ze všech závodníků dojel s nejlepším časem. O účast v další fázi her nakonec úspěšně zabojovali bratři Martin a Petr Fuksovi na deblkánoi. Rozběhy se povedly mílařkám Kristiině Mäki a Dianě Mezuliánkové, které rovněž postupují.

Policie řeší záhadná zranění na západočeských nádražích. Napadení trpí ztrátou paměti

Policisté vyšetřují hned dvě záhadná zranění na západočeských nádražích. V Rokycanech objevili zaměstnanci soukromé bezpečností agentury zraněného Ukrajince. Měl silně poraněný konečník a bez pomoci by pravděpodobně vykrvácel. Jak ke zranění přišel, si ale nevybavuje. V Plzni zase kolemjdoucí našli bezvládnou důchodkyni s rozbitou hlavou. Na to, co se jí stalo, si ale také přesně nevzpomíná.

reklama

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

V armádě umíralo za socialismu i 200 vojáků ročně. V tanku, ale také vlastní rukou

Téměř každý, kdo sloužil v komunistické Československé lidové armádě, se nějakým způsobem dotkl smrti. Před listopadem 1989 umíralo 150 až 200 vojáků základní vojenské služby ročně, v šedesátých letech ještě více. Historikové tuhle temnou kapitolu armády teprve odkrývají. „Kamarád na letišti v Čáslavi si vzal život, protože ho nepustili za snoubenkou,“ vypráví Štefan Rejda, v armádě sloužil v letech 1976 a 1978. Další pamětníci vzpomínají na vojáky utopené v tancích nebo omylem zastřelené.

reklama