KORONAVIRUS ONLINE: V Česku jsou s výjimkami uzavřeny obchody a restaurace, k podobným opatřením se uchýlilo i Bulharsko či Řecko

Tisková konference

Česko hlásí 189 nakažených novým koronavirem. Vláda se tedy rozhodla ve svých opatřeních přitvrdit a od dnešních 06:00 zakázala na 10 dní přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb. Jižní Korea prozatím hlásí přes 8 000 nakažených, v Íránu je podle čerstvé bilance novým koronavirem nakaženo více než 12 700 lidí.

Čínské úřady podle agentury Reuters v sobotu hlásily 11 nových případů nákazy nemocí COVID-19 způsobené novým koronavirem. Čína také informovala o 13 dalších obětech. Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometer:

- celkový počet nakažených: 154 155

- celkový počet úmrtí: 5 798

- celkový počet uzdravených: 74 261

Minimálně jeden případ nákazy nemocí COVID-19 potvrdilo 145 států a oblastí.

21:47 Británie kvůli nebezpečí nákazy novým koronavirem brzy nařídí lidem nad 70 let kompletní čtyřměsíční izolaci. Uvedla to britská televize ITV.

21:24 Španělský premiér Pedro Sánchez dnes kvůli novému koronaviru vyhlásil v zemi stav nouze. Platit bude 15 dní, Sánchez ale nevyloučil, že by se mohl ještě prodloužit. Ve snaze zabránit šíření viru se uzavřou restaurace, kavárny, bary, kina a další zábavní podniky. Z obchodů budou moci zůstat otevřené jen ty, které prodávají základní potřeby, jako jsou obchody s potravinami či drogerie.

20:06 Francie kvůli koronaviru uzavře kavárny, restaurace a obchody, mimo těch se zbožím běžné potřeby, řekl premiér. Maximum lidí má pracovat z domova.

19:25 Karanténní opatření se nevztahují například na řidiče kamionů kvůli zásobování obchodů.

19:16 Na MPSV dokončují Program na ochranu práce: firmám přispějeme na mzdy, aby lidé nepřišli o práci. V pondělí předloží Jana Maláčová prodloužení ošetřovného, a to i pro OSVČ. Klíčové je podle ní ochránit kolegy a kolegyně z ČSSZ a ÚP, aby oba úřady mohly pomáhat lidem.

19:10 Ve Španělsku na nemoc z koronaviru zemřelo podle listu El País už 189 lidí. V pátek byla bilance 121 mrtvých. Potvrzených případů nákazy je přes 6 200.

19:01 Kam telefonovat a jak se chránit? Lékaři zdůrazňují dodržování základních hygienických pravidel a nutnost karantény pro navrátilce z rizikových oblastí. Ty, kteří volají na informační linky, prosí o trpělivost. Telefonní linky jsou přetížené, lékaři vyřizují jeden dotaz za druhým.

18:41 Norsko uzavře od pondělního rána v obraně před koronavirem všechny přístavy a letiště. Skandinávské aerolinky SAS přechodně propouštějí personál.

18:20 V Itálii na onemocnění způsobené koronavirem zemřelo už 1 441 lidí. V pátek bylo obětí 1 266. Celkový počet případů nákazy koronavirem přesáhl 21 000.

18:10 Donald Trump uvažuje o rozšíření cestovních omezení. Na dnešní tiskové konferenci zopakoval, že si USA zatím stojí v porovnání s ostatními evropskými státy dobře.

18:37 V Olomouci budou od pondělí uzavřeny všechny objekty magistrátu i městské policie pro veřejnost. Nařízení zatím platí na deset dnů, do 24. března.

18:35 Počet pacientů nakažených koronavirem stoupl na 189, řekl vpodvečer ministr Vojtěch. Je to o 39 více než dnes ráno, jde o nejvyšší nárůst.

18:08 Ministerstvo zahraničí vyšle autobusy pro Čechy, kteří uvízli kvůli opatřením proti šíření koronaviru v evropských zemích. První odjel do Frankfurtu.

18:00 Ministr zemědělství jednal se zástupci potravinářských firem o dodávkách potravin do obchodů.

17:47 V Česku je 177 potvrzených nákaz koronavirem, uvedlo ministerstvo. Je to o 27 více než ráno. V Olomouci a v Břeclavi jsou nakažení lékaři.

17:35 Prezident Spojených států Donald Trump podstoupil test na koronavirus. Výsledky prozatím známy nejsou.

17:30 V neděli ráno odletí do Číny dva letouny pro 100 000 rychlotestů na nový koronavirus, uvedli Babiš a Havlíček po jednání štábu ministerstva průmyslu.

17:22 USA rozšíří kvůli koronaviru zákaz letů z Evropy i na Británii a Irsko, uvedly zdroje agentur AP a Reuters. Zákaz platil zatím pro 26 zemí včetně ČR.

17:09 Koronavirus se ve Švýcarsku dále šíří. Momentálně se uvádí 1 375 pozitivních případů nákazy koronavirem včetně čtyř v Lichtenštejnsku. Doposud zemřelo třináct lidí. Právě na to upozorňoval český premiér Andrej Babiš. Podle něj lidé nemají v panice vykupovat obchody s potravinami.

16:26 Ve Středočeském kraji je 21 lidí nakažených novým typem koronaviru, o šest více než v pátek. V karanténě nařízené hygieniky je nadále více než stovka lidí. Nově nakažení jsou ze stejných okresů, kde už byl výskyt koronaviru tento týden zaznamenán.

15:45 V New Yorku zemřel první pacient nakažený koronavirem. Jde o 82letou ženu, která trpěla rozedmou plic. Stát Georgia vyhlásil pohotovost.

15:43 V Praze přibyli lidé nakažení koronavirem. Hygienici evidují k dnešnímu odpoledni 61 potvrzených případů. Dnes ráno bylo v Česku nakaženo 150 lidí.

15:42 Británie dnes ohlásila dalších deset úmrtí na nový koronavirus. Země má podle místních zdravotnických zdrojů už 21 mrtvých, což je ve srovnání s pátkem dvojnásobek.

15:40 Pražský primátor Zdeněk Hřib napsal dopis premiérovi: Pro zdravotníky máme v Praze na nejbližší týden nyní požadavky na 125 tisíc respirátorů FFP3 a 73 tisíc FFP2. Pro sociální služby, které se starají o seniory, potřebujeme 59 tisíc FFP3 a 28 tisíc FFP2.

15:26 Britská vláda připravuje kvůli šíření nového koronaviru zákaz akcí s účastí velkého počtu lidí, což by se pravděpodobně dotklo i tenisového turnaje ve Wimbledonu. Informoval o tom dnes server BBC. Británie také oznámila první případ novorozence nakaženého novým koronavirem. Nemocná je i jeho matka, ale není jasné, zda se dítě nakazilo už v děloze, nebo až při porodu.

15:25 Česká pošta se údajně primárně soustředí na doručování dopisů, balíků a důchodů. „Naši doručovatelé budou roznášet jen to nejnutnější,“ uvedl státní podnik na Twitteru.

15:22 Ode dneška platí zákaz letů z 26 evropských zemí do Spojených států, který nařídil prezident Donald Trump a který má zabránit dalšímu pronikání nového koronaviru do USA. Vstup do země je zakázán Neameričanům, kteří 14 dnů před cestou pobývali v některé ze zemí schengenského prostoru, tedy i v České republice. Velká evropská letiště nehlásí, že by někde byly problémy.

14:57 Slovenští lékaři a zdravotní sestry mohou nadále jezdit pracovat do Česka, uvedl Hamáček. Mají výjimku ze slovenských karanténních opatření.

14:38 Španělská vláda od pondělí zakáže občanům vycházet. Výjimkou bude jen cesta do práce, do nemocnice či za nákupem potravin. Oznámila to místní média.

14:34 A pomáhá i náš moderátor Matěj Misař. Na svém Facebooku uvedl výzvu pro všechy mladé: ‚‚Dnes jsme s přítelkyní vyvěsili u nás v domě ceduli s nabídkou pomoci všem, kteří patří do rizikové skupiny. Starším lidem a lidem s nízkou imunitou rádi zajedeme na nákup párkrát týdně. Do obchodu stejně jezdit budeme. Je to to nejmenší, co můžeme udělat. Pokud můžete a díváte se na to stejně, prosím, udělejte to samé. Stačí vzít papír a tužku a následně pár tašek z nákupu navíc. Pokud to budeme šířit dál, bude nás dost a pomůžeme těm, u kterých by hrozilo větší nebezpečí. Rád bych tak navázal dalšími konkrétními činy na to, o čem jsem včera psal. Jasně, ty zprávy, zejména z posledních dní a dnešního rána, nás všechny překvapily. Pojďme si pomoci, najít maličkosti, udělat si těch pár týdnů lepší. Nejančeme, nevykupujme vše, co se nám dostane pod ruku. Pak to dáme. Společně to zvládneme.“

Výzva všem mladým! Dnes jsme s přítelkyni vyvěsili u nás v domě ceduli s nabídkou pomoci všem, kteří patří do rizikové...

Posted by Matěj Misař on Saturday, March 14, 2020

14:32 Bezúročné půjčky na pomoc podnikatelům kvůli dopadům šíření koronaviru by nakonec mohly být bez spodní hranice půl milionu.

14:22 Hojně navštěvovaný Vodní ráj v Jihlavě je zavřený, provozovatel zvažuje, co bude dál.

13:53 Zavření části obchodů připraví prodejce podle analytiků o miliardy korun. Zatím desetidenní restrikce dopadne asi nejhůře na provozovatele restaurací.

13:40 Kraj Vysočina se už dnes obrátí na vedení Věznice Světlá nad Sázavou a požádá o pomoc s výrobou provizorních roušek.

13:35 Ve zdravotnictví chybí až milion respirátorů, řekl ministr Vojtěch. Závazně jich je objednáno 1,7 milionu, dorazit by měly v příštím týdnu.

13:16 Ministr zemědělství Miroslav Toman bude dnes od 17 hodin jednat se zástupci potravinářských firem, zpracovatelského průmyslu a Svazem obchodu a průmyslu. Důvodem je vzájemná koordinace a zajištění plynulé výroby a dodávek potravin do obchodů.

13:11 Bezúročné půjčky pro podnikatele kvůli koronaviru by nakonec mohly být bez spodní hranice půl milionu, uvedl prezident zaměstnavatelské konfederace.

13:07 Španělsko ohlásilo 1 500 nových případů nákazy koronavirem; země tak má už 5 700 případů. Virus podle deníku El País ve Španělsku zabil 136 lidí.

12:43 V Karlovarském kraji jsou už čtyři případy nákazy koronavirem. Tři pozitivní případy se objevily v pátek. Všechny mají vazbu na rizikové oblasti.

12:52 Zásadním výstupem dnešního jednání Krizového štábu Kraje Vysočina směrem k široké veřejnosti je klíčové doporučení upravující kontakt/návštěvy v rámci rodiny. Aleš Bílek, náměstek pro léčebnou péči ředitele Nemocnice Havlíčkův Brod, uvedl: ‚‚Doporučujeme veřejnosti důsledně omezit návštěvy u prarodičů. Pokud jste byli v zahraničí kdekoli v rizikových oblastech a jste v karanténě, chraňte své blízké tím, že nebudete v žádném osobním kontaktu s vašimi prarodiči po celou dobu karantény. Právě nejvíce ohroženou skupinou s potenciálně nejtěžším až fatálním průběhem nemoci COVID-19 jsou především senioři. Potenciálním a skrytým rizikem jsou pro ně malé děti, u nichž nejsou příznaky nemoci dlouho zřejmé a infekce může probíhat delší čas bezpříznakově. Toto riziko je četnější, neboť jsou zavřené školy a rodiče často nechávají děti hlídat prarodiči.“

12:19 Ruské letecké společnosti Aeroflot a S7 Airlines se kvůli šíření koronaviru rozhodly zastavit lety na linkách do Bulharska, Česka, Rakouska a na Kypr.

12:16 Místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Marcel Kolaja (Piráti) je v karanténě v Brně a čeká na výsledky testů na koronavirus. Ve čtvrtek dopoledne přiletěl do Prahy z Bruselu, večer začal mít zdravotní potíže

12:11 V týmu fotbalistů Fiorentiny se objevily další dva případy nákazy koronavirem. Den poté, co italský klub informoval o pozitivním testu u útočníka Dušana Vlahoviče, byla nákaza zjištěna také u Patricka Cutroneho a Germána Pezzelly.

11:52 Liberecký kraj druhého pacienta, u něhož testy potvrdily onemocnění COVID-19.

11:51 Velká nákupní centra v Brně, která se o víkendech obvykle plní lidmi, jsou dnes prakticky prázdná. Policisté všechna v průběhu dopoledne prošli, nikde nezaznamenali potíže.

11:45 V Polsku zemřel v pátek večer druhý člověk na nemoc COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus. Jde o 73letého pacienta hospitalizovaného ve Vratislavi. Informovala o tom dnes agentura PAP.

11:41 V Íránu je podle čerstvé bilance novým koronavirem nakaženo více než 12 700 lidí, o 1 300 víc než v pátek. Zemřelo 611 lidí, v pátek jich bylo 514.

11:40 Ulice italských měst v těchto dnech kvůli celostátní karanténě zejí prázdnotou, mnohé z nich ale alespoň chvilkově ožívají díky improvizovaným koncertům místních obyvatel. Lidé společně zpívají a hrají z balkonů a oken tradiční písně či vlastní hudbu. Videa nové kratochvíle Italů žijících v izolaci přinášejí místní média i web deníku The Guardian. Podle listu La Repubblica byl na dnešní večer naplánován hromadný zpěv národní hymny.

11:29 Vietnam má dalších pět lidí nakažených novým typem koronaviru, mezi nimiž je také jeden český občan. Oznámilo to dnes vietnamské ministerstvo zdravotnictví. V zemi je tak už 53 nakažených. Mezi nově oznámenými případy je rovněž jeden Brit, ostatní jsou Vietnamci, informovala agentura Reuters.

11:05 Stát zřejmě přesune čtyři miliardy korun z evropských operačních programů na podporu podnikatelů kvůli dopadům šíření koronaviru, uvedl Havlíček.

10:49 V souladu s vyhlášeným nouzovým stavem na území České republiky (čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti ČR), bylo vládou České republiky přijato usnesení o přijetí krizového opatření, v rámci kterého se s účinností od 14. 3. 2020 na všech zastupitelských úřadech České republiky - zastavuje přijímání žádostí o schengenská víza, dlouhodobá víza, povolení k dlouhodobému a trvalému pobytu; - zastavuje řízení v případě žádostí o schengenská víza, o kterých dosud nebylo rozhodnuto

Uvedené opatření se týká rovněž žádostí rodinných příslušníků občanů EU. Více zde.

10:42 Premiér Andrej Babiš svolal další jednání vlády na neděli 16:00, uvedl na twitteru. Vyhodnotí dopady dnešních opatření, chce doladit detaily.

10:27 AKTUÁLNĚ: Rusko kvůli koronaviru uzavírá pro cizince své hranice s Polskem a Norskem.

10:18 Jednu z věcí, kterou jako první zavedli na zastávkách MHD v Jižní Koreji nebo Japonsku a dalších zemích včetně Afriky, byly nádoby s dezinfekcí, aby si každý mohl po jízdě očistit ruce, a povinnost mít roušku. Včetně řidičů. Podrobněji píšeme zde.

10:14 A přicházejí aktuální informace o stavu pacientů:

10:11 KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Úplný zákaz prodeje připraví prodejce o miliardy

09:57 V některých částech Austrálie začínají zdravotníkům docházet testovací soupravy na odhalení nového koronaviru a další zdravotnické potřeby. Oznámil to dnes vedoucí lékař Austrálie Brendan Murphy. Země má 189 potvrzených případů onemocnění, ale například pětimilionový stát Queensland očekává, že se může nakazit až 25 procent jeho občanů. Sousední Nový Jižní Wales, kde žije osm milionů lidí, počítá s tím, že by se mohlo nakazit asi 20 procent občanů.

09:32 Policejní prezident Jan Švejda slíbil na Twitteru citlivý přístup policie:

09:25 Armáda v pátek rozvezla do nemocnic a záchranným službám zhruba 51 000 respirátorů, byly rozděleny podle stavu zásob, řekl na tiskové konferenci premiér.

09:15 V republice je 150 lidí s diagnostikovanou nemocí COVID-19, kterou nový koronavirus vyvolává. Testováno bylo 3094 lidí.

09:10 Nový Zéland bude od neděle požadovat od všech, kdo přicestují ze zahraničí, aby se na 14 dní izolovali. Oznámila to dnes premiérka Jacinda Ardernová.

09:02 Pardubický kraj dostal od státu prvních 2050 respirátorů. Do skladu v Chrudimi dorazily brzy ráno. Obdrží je infekční oddělení nemocnic a záchranáři.

09:00 Kosovo oznámilo první dva případy potvrzené nákazy novým koronavirem. Poslední zemí z bývalé Jugoslávie bez infikovaných osob je tak zatím už jen Černá Hora. V ostatních zemích se počty nemocných postupně zvyšují.

08:56 Zákaz provozu neplatí pouze pro provozovny stravovacích služeb, ale i pro služby, jako jsou mj. kadeřnické a kosmetické salony, řekl premiér Babiš.

08:50 Na stránkách vlada.cz najdete podrobnosti o tom, co se uzavírá a co zůstane otevřeno. Zákaz provozu platí i pro služby, jako jsou kadeřnictví.

08:47 Lidé a firmy budou moci odevzdat daňové přiznání o tři měsíce později bez sankce, tedy do 1. července. Finanční správa nebude udělovat pokuty za pozdní odevzdání kontrolního hlášení a finanční a celní správa nebude po květnovém startu 3. a 4. vlny EET tři měsíce dávat pokuty za opožděnou registraci k EET a bude plnit jen poradní funkci. Vyplývá to hlavních opatření tzv. liberačního balíčku ministerstva financí, jehož cílem je zmírnit podnikatelům a lidem dopady aktuální situace vyvolané šířením koronaviru a minimalizovat nutnost navštěvovat finanční úřady. Přesné parametry balíčku představí ministerstvo v pondělí, vyplývá z informací na internetových stránkách.

08:40 Rychlá občerstvení mohou i po nových opatřeních proti koronaviru pokračovat v provozu, pokud jídlo podávají výdejovým okénkem. Na dnešní tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). V hotelech může fungovat například servis jídla na pokoje, případně si lidé mohou jídlo v hotelové restauraci vyzvednout.

08:30 Vláda na tiskové konrefenci zdůvodnila další zpřísnění bezpečnostních opatření, o kterých rozhodla ve tři hodiny ráno na zasedání. Chce, aby lidé šli do práce a domů. Jde o to, aby se zabránilo shlukování lidí. Zásobování potravin bude dostatečné! Vláda nebude zavírat kvůli koronaviru určité oblasti Česka. V případě potřeby vyhlášení karantény by platila pro celou zemi.

07:45 Sněmovna reprezentantů dnes schválila mimořádný legislativní balíček na pomoc rodinám a pracovníkům zasaženým epidemií nového typu koronaviru. Ohledně podoby opatření navrženého opozičními demokraty se vedly v posledních dvou dnech stranické spory, nakonec se však podařilo vyjednat kompromis, který podpořil i prezident Donald Trump. Legislativa by tak mohla vstoupit v platnost již na začátku příštího týdne.

07:19 Vláda rozhodla s účinností od dnešních 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Opatření má trvat do úterý 24. března 06:00. Se stejnou účinností kabinet zakázal přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování. Od dnešních 06:00 také platí zákaz provozu heren a kasin. Vyplývá to z usnesení, které vláda zveřejnila na webu.

Výjimka u uzavření obchodů platí dále například pro prodejny výpočetní techniky a spotřební elektroniky, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů či tabákových výrobků. Výjimku u zákazu přítomnosti lidí v restauracích tvoří také provozovny, které neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a vězeňských zařízení.

07:00 V Česku je 150 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, řekl Radiožurnálu premiér Babiš. Je to o devět víc než v pátek večer.