Britská vláda připravuje kvůli šíření nového koronaviru zákaz akcí s účastí velkého počtu lidí, což by se pravděpodobně dotklo i tenisového turnaje ve Wimbledonu. Informoval o tom dnes server BBC. Británie také oznámila svůj první případ novorozence nakaženého novým koronavirem. Nemocná je i jeho matka, ale není jasné, zda se dítě nakazilo už v děloze, nebo až při porodu.
Těhotná žena byla přijata do nemocnice v severním Londýně několik dní před porodem s podezřením na zápal plic. Personál, který byl u porodu, dostal doporučení, aby zůstal v izolaci. Žena byla převezena do speciální nemocnice na infekční oddělení, novorozenec je stále v porodnici.
Vláda premiéra Borise Johnsona byla kritizována za otálení s přijetím radikálních opatření proti šíření koronaviru. Dnes britská média uvádějí, že kabinet připravuje zákaz akcí s účastí většího počtu lidí. Příští týden by se jím měl zabývat parlament, nařízení by pak vešlo v platnost příští víkend.
Nařízení by se týkalo akcí, jako je tenisový turnaj ve Wimbledonu nebo hudební festival v Glastonbury. Obojí se má konat v červnu. List The Daily Telegraph napsal, že by zrušeny mohly být i červnové dostihy v Ascotu nebo dubnová Velká národní steeplechase. Podle BBC se ale zatím s překážkovým dostihem stále počítá, stejně jako s květnovou výstavou květin v Chelsea.
Proč je plán britských úřadů kritizován?
Vládní plán byl kritizován kvůli nedostatku rozhodnějších a drastičtějších opatření. Zejména bývalý ministr zdravotnictví Jeremy Hunt, který je nyní předsedou parlamentního výboru pro zdravotnictví a sociální pomoc, v rozhovoru s BBC vyjádřil překvapení, že úřady nezruší hromadné sportovní akce a nezakážou návštěvy v pečovatelských domech, jak se tomu děje v ostatních zemích, například ve Francii. Poukázal zejména na úspěch zemí, v nichž byla v raných fázích šíření infekce přijata přísná opatření.
Vláda zatím Britům doporučovala zůstat týden doma, pokud budou mít horečku nebo kašel. Její poradce pro zdravotnictví Patrick Vallance sdělil, že zakázat masové akce nebude mít z hlediska přenosu viru velký vliv. Podle BBC se vláda stále této rady drží, ale zároveň se obává, že by shromáždění velkého množství lidí znamenalo velký nápor na zdravotní službu a policii. Johnson v pátek oznámil roční odklad místních voleb, které se měly konat v květnu.
Zabránit veřejnému povstání
Vládní experti opakovaně varovali, že je důležité provádět opatření k boji proti epidemii, aniž by drasticky změnil způsob života lidí. Například zavedení okamžitého zákazu pohybu může potlačit šíření viru na krátkou dobu, pak se lidé ale z karantény unaví a virus se vrátí.
Účinná opatření
Připravované opatření podle BBC počítá s kompenzací organizacím, které zrušení velkých akcí postihne. Skotská vláda už doporučila od příštího víkendu nepořádat akce s účastí více než 500 lidí.
Mezitím profesor Keith Neal, epidemiolog na nottinghamské univerzitě, uvedl, že plán úřadů pomůže omezit šíření viru. ‚‚Tato doporučení jsou velmi dobrá. Je velmi snadné říci, že je třeba udělat více, ale nemáme dostatek údajů, abychom mohli učinit jakékoli rozhodnutí,“ řekl. Susan Michie, odbornice na psychologii zdraví z University College London, uvedla, že žádná vláda nemá zaručený recept na boj s novým virem.