Odchyt divokých koní a oslů v Coloradu oficiálně skončil. O život přišlo zbytečně šest mustangů

Organizace Bureau of Land Management (BLM) potvrdila konec odchytu divokých koní a oslů v Coloradu, o kterém jsme vás informovali v půlce července. Koně poputují do ohrad v Utahu. Skupinu klisen je v plánu vypustit zpět do volné přírody, jakmile budou sterilizovány, což potrvá asi 30 dní.

Fakta

  • Cílem bylo odchytit 1050 koní
  • Nakonec bylo odchyceno „jen“  864

Z toho

  • 317 hřebců
  • 381 klisen
  • 166 hříbat
  • 6 koní přišlo o život
  • 41 hřebců bylo vypuštěno zpět do volné přírody

Navzdory intenzivní veřejné kontrole, kampani organizace American Wild Horse Campaign, nepřetržitému mediálnímu pokrytí, televizní a digitální reklamní kampani, zapojení a dohledu ze strany guvernéra Colorada a zahrnutí státního veterináře – BLM pokračovala v odchytech a 6 mustangů při nich nepřišlo jen o svobodu, ale o život.

As the federal government chases pregnant mares and newborn foals with helicopters, we're launching ads in Colorado to raise awareness around this cruel and unnecessary practice. Check out the full TV spot: https://youtu.be/KmU_c5QKbtw

Posted by American Wild Horse Campaign on Friday, July 22, 2022

Zástupci z řad dobrovolníků v terénu sledovali, jak březí klisny a 166 zranitelných hříbat bylo nahnáno do pastí. Přihlíželi, jak se vyděšení koně pokoušejí uniknout z ohrad, které je oddělovaly od jejich svobody. Zdokumentovali statečnou klisnu, která přeskočila oplocení, když ji a její mláďata pronásledoval vrtulník. Sledovali, jak jsou vystresovaní hřebci z různých stád spolu nahnáni do stísněných kotců, což logicky vyústilo v bitvy mezi nimi. Byli svědky krvavých, vyčerpaných a vyděšených mustangů.

If you can believe it, another roundup began yesterday. The wild horses and burros targeted are from the Blue Wing Complex outside of Lovelock, Nevada.  Many burros were rounded up and removed through a helicopter stampede conducted by Warner Livestock in cooperation with the Bureau of Land Management. We'll keep you posted. #stoptheroundups  Report: https://bit.ly/BLUEWING Video: Monica Ross

Posted by American Wild Horse Campaign on Tuesday, August 2, 2022

A přitom žádná nouze, kterou BLM odchyty omlouvala, nebyla. Rybníky byly plné, koně ve skvělé kondici. Nebylo nutné koně tímto způsobem odchytit. Systém odchytových ohrad už je přeplněn, pobývá tam více než 60 000 divokých koní a oslů. „Nabízí se spíš varianta vakcíny na sterilizaci klisen. Vakcíny jsou ověřené, účinné a funkční, posvěcené odborníky z oblasti veterinární péče. Tento odchyt, stejně jako ostatní, které nyní probíhají na více místech, byl naprosto zbytečný a běhá mi z něho mráz po zádech,“ řekla Jiřina Sýsová, která problematiku mustangů dlouho sleduje a monitoruje jednotlivé odchyty.

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?
Finance

PŘEHLEDNĚ: Úsporný tarif v nedohlednu. Kolik můžete získat na boj s drahými energiemi?

Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?
Vladimir Putin

Putin ze mě vysál veškerou energii. Co odhaluje údajný blog prezidentovy exmanželky?

Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:34

Institut pro studium války: Rusko odvolává velitele, boje se jim komplikují

09:07

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hají Rusko

08:43

Čínský vývoz do Ruska v červenci poprvé za pět měsíců vzrostl

08:20

Londýn: Rusko pravděpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase

Nepřetržitě se starají o své blízké se zdravotním postižením. Podporu od státu necítí

V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.

Biden je válečný zločinec a přilévá na Ukrajině olej do ohně. Hvězda Pink Floyd hájí Rusko

Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.

Peníze na účtu vám požere inflace. Expert poradil, jak předejít znehodnocení úspor

Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.

Domácí zpravodajství

O prázdninách roste zájem rodin o odlehčovací služby pro nemocné seniory. Jak fungují?

Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.

V Českém Švýcarsku doutnají ohniska v nepřístupném terénu. Hasicí letadla se vrací domů

Aktualizováno

V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.