KOMENTÁŘ Jiřiny Sýsové: Červencové odchyty mustangů v Coloradu už mají první oběť

Jak jsme avizovali v předešlém článku o odchytech divokých mustangů v Americe, odchyty opravdu 15. července začaly a stále trvají. Akce, které organizace Bureau of Land Management (BLM) omlouvá přemnožením koní, velkým suchem a tedy nedostatkem potravy a vody pro koně. Paradoxně ale před začátkem odchytů bylo několik dní deštivo a napajedla se zase zaplnila.

Na přímém odkazu BLM můžeme sledovat denní zprávy o odchytech, odvozu koní z pastí do odchytových ohrad i aplikace PZP vakcín na sterilizaci, stejně jako jiné formy kastrací, ale také počty úmrtí a jejich příčin.

První dny, první oběť

První den bylo odchyceno 159 koní, z toho 25 hříbat. Na fotkách vidíte hříbě staré asi 2 týdny, které bylo se svou matkou a zbytkem stáda naháněno 45 minut v horku, které nyní v Coloradu panuje. Stádo se třikrát nepodařilo pilotům vmanévrovat do pasti, protože je jejich vůdčí hřebec, známý jako JR Studley, vždy z cesty do pasti odklonil. Napočtvrté už ale úspěšný nebyl a jeho stádo skončilo v pasti. Hřebec utekl a naposledy byl viděn, jak volá své stádo z dálky a pak se rychle vrátil zpět do divočiny. Druhý den se organizaci podařilo odchytit 58 koní, z toho 14 hříbat. Třetí den byl zatím „nejúspěšnějším" 310 koní a z toho 57 hříbat.

Po třech dnech odchytu je zatím obětí jeden mustang. Dle informace BLM šlo o již existující zdravotní či chronický problém, zda je tomu opravdu tak, to se my nedozvíme. Z fotek je patrné, jak se koně snaží z pasti dostat pryč. Spousta fatálních zranění vzniká právě při tom. Při snaze utéct koně často zraní buď sami sebe, nebo jiné koně. A v takovéto zběsilé akci se nachází i hříbata a březí kobyly.

Neohrožení fotografové

Odchyty stále probíhají. Zatím se nikomu nepodařilo tuto akci předčasně ukončit, natož ji zrušit úplně. „Je tohle ta země neomezených možností, jak je Amerika často nazývána?“

Při pohledu na fotky z těchto akcí až mrazí v zádech. Jak blízko nad stádem helikoptéry létají, jak vyděšení koně jsou, nejen dospělí jedinci, ale malá, opravdu hodně mladá hříbata, která nestačí dobíhat stádo.

Vhodné místo pro pozorování pro veřejnost bylo BLM určeno až skoro 10 mil od pastí. Z takové vzdálenosti je těžké pozorovat, ale díky neohroženým fotografům, jako je třeba Scott Wilson, jehož fotky dokreslují tento článek nebo organizaci American Wild Horse Campaign, která má neskutečnou touhu vše pečlivě zdokumentovat a snaží se o ukončení těchto krutých odchytů, víme víc.

Hřebec třikrát zachránil své stádo, počtvrté se mu to už nepodařilo

Při odchytu stáda hřebce JR Studleyho, kdy třikrát své stádo odehnal od pasti, byli pozorovatelé odkázáni ještě dál. Prý se celá akce podařila až napočtvrté právě kvůli nim. „Za těch 45 minut nahánění stáda s téměř čerstvě narozeným hříbětem, mohli pozorovatelé? Řekla bych spíš, že touha po svobodě JR Studleyho, nemyslíte?“

Neumím si představit sama sebe na místě těchto pozorovatelů. Snad každého z nich už muselo napadnout vplížit se za noci k pasti a koně vypustit zpátky do volné přírody. A jestli ne, tak mě tohle napadne vždy, když vidím ty divoké koně, zmatené, splašené, vyděšené, oddělené od rodin. Opravdu musí být člověk pro všechna zvířata takovým predátorem?

Tagy:
Amerika koně divoký kůň Colorado mustangové Bureau of Land Management

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:35

Polský parlament pseudoreferenda odsoudil a vyzval EU, aby Rusům neudělovala víza

18:53

Polsko uvalilo sankce na exportní divizi ruského Gazpromu

18:39

Ruské anexe na Ukrajině ohrožují naděje na mír v regionu, řekl šéf OSN Guterres

18:05

Při ostřelování autobusové zastávky v Mykolajivu byli zabiti dva lidé, 12 jich bylo zraněno

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Hádka kvůli rozpočtu. Jste královna Instagramu, vyslechla si Schillerová od Stanjury

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se při projednávání státního rozpočtu ostře pustila do svého nástupce Zbyňka Stanjury (ODS). Během schůze dolní komory uvedla, že neodvádí poctivou práci a že avizované příjmy do státní kasy jsou jen „virtuální“. Stanjura se proti své předchůdkyni ohradil a označil ji za „královnu Instagramu“. Podotkl, že sama žongluje s čísly.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.