Poslanci řešili Den vlajky: Šťastný mluvil o posílení hrdosti, Haas o přepáleném humbuku


Poslanecká sněmovna ve středu odpoledne jednala o tom, jak bude vypadat Den české vlajky, který slíbila zavést vláda Andreje Babiše. Na stole byly dvě varianty – ta vládní, která počítá se vznikem nového významného dne zasvěceného právě státní vlajce, a senátní. Redakce CNN Prima NEWS při té příležitosti oslovila několik poslanců a poslankyň z koalice i opozice.

Novelu zákona o státních svátcích, která by rozšířila seznam významných dnů o Den české vlajky, schválila Sněmovna zrychleně 3. března. Pro návrh, jenž tento den stanovuje na 30. březen, hlasovalo 105 poslanců převážně z řad hnutí ANO, SPD a Motoristů.

ČTĚTE TAKÉ: Schillerová míří „na kobereček“ do Senátu. Vysvětlí, proč vláda zvolila legislativní nouzi

Poněkud nezvykle vládním stranám pomohli i zákonodárci z opozičních lavic – pro návrh kabinetu se vyslovilo devět poslanců z ODS a předseda Pirátské strany Zdeněk Hřib. Dalších 38 poslanců se při hlasování zdrželo, sedm zákonodárců bylo proti.

Dne 25. března se návrhem zabýval Senát, který jej však poslal zpět poslancům ve své vlastní formě – místo samostatného významného dne doporučil Senát rozšíření názvu Dne české státnosti spadajícího na 28. září. Nově by tak název tohoto významného dne byl „Den české státnosti a státních symbolů“.

Máme důležitější priority, říká Haas

Pozměňovacím návrhem senátorů se ve středu zabývala Poslanecká sněmovna. Po asi hodinové diskuzi nejdříve poslanci zamítli senátní návrh a posléze poměrem 107 hlasů pro vůči 37 hlasům proti schválili původní vládní návrh. K zákonodárcům ze stran vládní koalice se přidalo i pět zástupců ODS.

Ještě před středečním hlasováním se k tématu pro CNN Prima NEWS vyjádřil poslanec Karel Haas (ODS), který byl jedním z poslanců občanských demokratů, kteří návrh Babišova kabinetu podpořili během březnového prvního čtení. „Kolem toho návrhu je zbytečný humbuk,“ uvedl.

„Tato země má mnohonásobně důležitější priority v ekonomice, v geopolitice, v bezpečnosti a tak dále. Tento humbuk je úplně přepálený, řešíme marginálii,“ pokračoval Haas. Volání senátorů, aby Sněmovna vnímala jejich stanovisko, dle svých slov respektuje.

Zastáncem vládního návrhu je například ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). „My jsme pro zachování původního návrhu premiéra Andreje Babiše,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Iniciativa na zavedení Dne české vlajky podle ministra má smysl, neboť, jak tvrdí, „posiluje českou hrdost a sounáležitost se státní vlajkou“. Kritické hlasy, podle kterých má země v tuto chvíli větší problémy, jako je například vysoká cena pohonných hmot v důsledku americko-izraelského útoku na Írán, Šťastný odmítá.

Podpora z kolegiality

„Já si myslím, že jde o velice pozitivní signál pro naši veřejnost. Podívejme se na řadu zemí ve světě, typicky třeba Spojené státy, kde má státní vlajka opravdu mimořádnou hodnotu, vidíme ji prakticky na každém obydlí. A já bych si opravdu přál, aby byl tento návrh zákona brán jako určitý podnět a symbol pro posilování národní hrdosti,“ zmínil šéf poslaneckého klubu Motoristů.

Pro CNN Prima NEWS se k celé věci vyjádřila i poslankyně za hnutí ANO, která si však nepřála být jmenována. Podle svých slov před hlasováním měla v plánu podpořit vládní variantu, jak ji předložili její spolustraníci. „Z kolegiality,“ vysvětlila. „Ale přijde mi, že ani ta senátní varianta není špatná,“ doplnila s apelem na to, že cíle návrhu, který má dle jeho podporovatelů vést mimo jiné k posílení národní hrdosti, podporuje.

Den vlajky slaví mnoho zemí ze všech koutů světa, příkladem může být Mexiko, Argentina, Polsko, Rusko, Finsko nebo Ukrajina. Velmi silná tradice úcty ke státní vlajce přetrvává zejména ve Spojených státech. Datum dne vlajky se ve zmíněných zemích odvíjí například od data prvního vyvěšení vlajky nebo ode dne jejího oficiálního přijetí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spor štábu a obrany? Rozhovor s Pavlem jsme předali, už nás s tím nespojujte, reaguje armáda