CNN Prima News papež

papež

Výpis příspěvků ke štítku „papež“

Poslední rozloučení s bývalým papežem Benediktem XVI. Rakev s jeho ostatky je v hrobce

5. ledna 2023 09:16
Aktualizováno

Ve Vatikánu se ve čtvrtek konal pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI., který byl v letech 2005 až 2013 hlavou katolické církve a 31. prosince ve věku 95 let zemřel. Smuteční obřad začal na Svatopetrském náměstí v 09:30, mše skončila před 11:00. Vedl ji papež František a účastnila se jí více než stovka kardinálů, několik stovek biskupů, stovky kněžích a okolo 100 tisíc dalších věřících, včetně zahraničních politiků a několika monarchů. Česko zastupuje premiér Petr Fiala (ODS). Následovalo uložení ostatků do krypty.

Odešel nejvýznamnější katolický intelektuál. Jak na papeže Benedikta XVI. lidé vzpomínají?

31. prosince 2022 11:50

S posledním dnem roku 2022 se katolická církev zahalila do smutku. V 95 letech zemřel emeritní papež Benedikt XVI., informoval Vatikán. Na bývalou hlavu církve ve vysílání CNN Prima NEWS vzpomínal kněz Tomáš Halík. Osobně se s Benediktem XVI. znal, popsal ho jako moudrého, neobyčejně laskavého a noblesního člověka. Vzpomínku připojili také teolog a odborník na papeže Daniel Vícha. Kardinál Dominik Duka a arcibiskup Jan Graubner ho považují za jednoho z největších teologů uplynulého století. K smrti bývalého papeže se vyjádřila i řada politiků.

Zemřel bývalý papež Benedikt XVI. Ze své funkce dobrovolně odstoupil, jako první po 600 letech

31. prosince 2022 10:43

Ve věku 95 let zemřel v sobotu emeritní papež Benedikt XVI. Do dějin se mimo jiné zapíše jako první papež po zhruba 600 letech, který ze své funkce odstoupil. Pro katolickou církev byl významný mimo jiné tím, že rehabilitoval svého předchůdce Pia XII., který byl obviňován, že za druhé světové války neudělal nic pro záchranu Židů.

Bývalý papež Benedikt je stále ve vážném stavu. Vatikán schválil průběh smutečních obřadů

29. prosince 2022 11:44

Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. je dál vážný, ale stabilní. Informovala o tom ve čtvrtek agentura ANSA s odkazem na zdroj z kláštera Mater Ecclesiae, kde o 95letého Benedikta pečují lékaři. Ve středu Vatikán informoval, že zdraví bývalé hlavy katolické církve se kvůli vysokému věku náhle zhoršilo. Ve čtvrtek mluvčí Vatikánu Matteo Bruni uvedl, že Benedikt dobře spal, je při vědomí a má jasnou mysl.

Válka na Ukrajině je nesmyslná. Ukončeme ji a pomozme těm, kteří trpí, vyzval papež František

25. prosince 2022 12:53

Papež František v neděli ve svém tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) odsoudil „nesmyslnou válku“ na Ukrajině a vyzval k jejímu ukončení. Připomněl rovněž další ozbrojené konflikty ve světě zejména na Blízkém východě či v Africe a vzpomněl také na miliony lidí, zejména dětí, které ve světě trpí hladem, zatímco se vynakládají prostředky na zbraně.

Papež František: Duch Vánoc se vytrácí. Lidé ve své nenasytnosti po moci požírají i blízké

24. prosince 2022 22:14

Papež František ve svém kázání při štědrovečerní mši v bazilice svatého Petra ve Vatikánu odsoudil „nenasytnost po bohatství a moci“, která podle jeho názoru vede k válkám a ničí lidskou důstojnost. Podle papeže se vytrácí význam Vánoc, jejichž symbolem jsou strohá jeskyně v Betlémě a jesle, ve kterých je zobrazován narozený Ježíš.

Válka je šílenství a Duginová nevinnou obětí. Koho papež František v projevu kritizoval?

24. srpna 2022 11:28

Papež František ve středu označil za „nevinnou oběť války“ dceru ruského nacionalistického ideologa Darju Duginovou, která zemřela při sobotním atentátu v Moskvě. Podle televize Rai to řekl při pravidelné generální audienci, kdy se pomodlil za nevinné oběti války na Ukrajině. František vyzval k ukončení tohoto konfliktu a znovu také kritizoval prodejce zbraní, kteří profitují z válek.

Fiala se ve Vatikánu setkal s papežem. Pozval ho do Česka, řešili uprchlíky a válku

9. června 2022 11:32

Velkou podporu ukrajinskému lidu a jeho nynějšímu zápasu vyjádřil papež František při čtvrtečním přijetí českého premiéra Petra Fialy (ODS). Šéf české vlády to řekl novinářům ve Vatikánu poté, co opustil Apoštolský palác, kde s hlavou katolické církve strávil přibližně hodinu. Audience byla pro předsedu vlády podle jeho vyjádření „obrovská čest“.

Sledujte ZÁZNAM: Fiala se ve Vatikánu setkal s papežem Františkem. O čem spolu mluvili?

9. června 2022 10:34

Premiér Petr Fiala dorazil do Apoštolského paláce ve Vatikánu, kde ho přijal papež František. Setkání s hlavou katolické církve mělo trvat necelou hodinu. Po audienci u papeže čekala českého premiéra ještě jednání s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem. Fialovo vyjádření pro média můžete sledovat živě v tomto článku. Plánováno je na 11:00.