reklama

Ve střevech si choval tasemnici. Paraziti stimulují imunitní reakci, tvrdí vědec

Úmyslně ve vlastních střevech choval několik tasemnic a nechal se štípnout mouchou tse-tse. Paraziti podle profesora Julia Lukeše stimulují imunitní reakci. Pokud je absolutně eliminujeme z našich životů, může to způsobit autoimunitní onemocnění nebo alergie. Naše střevo je silně propojeno s naším mozkem a má značný vliv na lidskou psychiku.

reklama

„Udělal jsem to, protože parazitologové takové pokusy dělají. Jsou u nich celkem běžnou záležitostí,“ řekl ředitel parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd Julius Lukeš v pořadu Interview moderátorky Martiny Kuzdasové. Zdůraznil, že když výzkumník provádí podobné testy na sobě, tak ho nikdo nemůže nařknout, že poškozuje zdraví někoho jiného.

Asi tak deset metrů tasemnic

„Nejprve jsem měl jednu maličkou tasemnici. Pak jsem měl jednoho prvoka, než jsem nasadil velkou tasemnici,“ popsal Lukeš. Podle očekávání prý zjistil, že mu nijak neubližují. Jak dlouhá ona „velká“ tasemnice v jeho těle byla? „Já jsem měl asi tři a každá měla tak zhruba kolem tří metrů, takže to bylo celkem asi tak deset metrů tasemnic.“

Profesor se nechal také kousnout mouchou tse-tse, která přenáší smrtelnou spavou nemoc. „To už bylo řekněme trošku vyhecovanější. Chtěli jsme mít velice kvalitní fotografii té mouchy. A abychom tyhle fotky mohli nafotit, tak jsem se nechal kousnout a doufal jsem, že není infikovaná,“ uvedl s tím, že naštěstí infikován nebyl.

Paraziti s pozitivním účinkem

Ačkoliv podle Lukeše lidé všeobecně vnímají parazity jako něco „opravdu bídáckého“, tak v přírodě nic není černobílé. Výzkumy dokazují, že řada parazitů není jen škodlivá. Někteří mohou mít na lidské tělo vyloženě blahodárný účinek.

Zajímavý efekt vyvolávají podle profesora paraziti zejména u dětí. „Když se dostanou do dětského těla, tak stimulují imunitní odpověď. A když tenhle stimul nepřijde – i když on po desetitisíce let přicházel vždycky – tak imunitní systém má tendenci se nasměrovat někam jinam a často sám proti sobě, proti vlastnímu tělu,“ říká Lukeš.

Není novinkou, že zejména děti trpí čím dál víc alergiemi. Jednou z příčin podle Lukeše může být to, že jsme ze svého života eliminovali parazity.

Jaké nemoci by mohli paraziti léčit?

„Je to celá řada autoimunitních chorob,“ uvedl k možným chorobám, při jejichž léčbě by parazité mohli pomoci. Zejména prý jde o Crohnovu nemoc. U té existuje předpoklad, že nárůst pacientů je způsoben eliminací některých bakterií ve střevech.

Proces léčby by probíhal tak, že bychom si vzali kapsli s vajíčky, z nichž by se v našem těle parazité vylíhli. Tam by určitou dobu žili, a až by bylo potřeba, vzali bychom si jiný lék, který by je zahubil.

Jak osídlení střev ovlivňuje naši psychiku?

Lukeš také potvrdil, že osídlení našich střev má vliv na psychiku, a mezi našimi střevy a mozkem existuje úzké spojení. „Ten diskomfort ve střevě se přenáší do psychiky patrně velice silně. Ukazuje se, že by to mohlo mít silnou vazbu s autismem a celou řadou psychických poruch,“ uvedl Lukeš. Jako příklad zmínil deprese. Bakterie ve střevě mají podle něj na naše zdraví mnohem větší vliv, než se lidé dříve domnívali.

Jaký vliv mají parazité na alergii a jiná autoimunitní onemocnění u lidí? Kteří parazité jsou nejužitečnější a kteří naopak nejhorší? Se kterými z nich se můžeme setkat u nás? Jak úspěšné jsou pokusy s parazity na myších i dobrovolnících? Škodí nám přehnaná hygiena? A jakým způsobem se jeho tým podílí na výzkumu koronaviru? Odpovědi na tyto i další otázky dostanete v přiloženém záznamu pořadu Interview.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama