
Podnikatel Šťáva má nárok na miliardové odškodné. Londýnský soud rozhodl v kauze Diag Human
Od doby, kdy se Petře od základů změnil život, uběhl rok. Za tu dobu zvládla vzdorovat nádoru na mozku, který jí lékaři při náročné operaci odstranili. Všichni doufali, že to nejhorší má bojovnice za sebou: Mýlili se. Nádor se v dubnu vrátil. Petra podstoupila další operaci, zároveň si však musí sama financovat TTF léčbu – bez ní jí lékaři predikují maximálně roky života. Metoda, která by Petře dokázala zachránit život, je však nesmírně nákladná. Přátelé a rodina proto založili na platformě Donio sbírku.
Nech se vykastrovat a můžeš jít dřív z vězení. To je kontroverzní návrh, který chce zavést Itálie pro odsouzené sexuální delikventy. Chemická kastrace přitom není novinkou, podobné programy fungují už několik let například v Polsku nebo v některých státech USA. V Česku by ale nařízená kastrace pravděpodobně neprošla kvůli ústavě, zatímco s dobrovolnou formou naše trestní právo počítá.
Podmíněný dvouletý trest uložil Okresní soud v Ústí nad Labem ve středu dopoledne 75letému Jaroslavu Rizmanovi, který letos v lednu srazil autem na přechodu pro chodce strážnici městské policie Andreu a od nehody ujel. Po týdnu ho vypátral speciální tým kriminalistů. Nabourané auto měl po celou dobu schované v garáži.
Rok 2025 je sice krátce za polovinou, už nyní je ale jisté, že bude atakovat rekordní hodnoty – minimálně v oblasti lidí nakažených klíšťaty. Encefalitida, již tito parazité přenášejí, byla za první půlrok diagnostikována u 167 lidí, což je o jeden případ méně než za stejné období předchozího roku. V samotném červnu se pak nemocí nakazilo 101 lidí, o pět více než loni. Obdobně je situace „kritičtější“ i u pacientů s lymskou boreliózou, těch dosud bylo diagnostikováno 1 313. Které kraje jsou nakažlivými parazity nejvíce postiženy?
Bývalý florbalový reprezentant Adam Choma bojuje s rakovinou a svůj příběh sdílí s veřejností. Trpí závažnou formou, ze které se nikdy nebude moci vyléčit. Od doktorů teď ale přišla pozitivní zpráva – našli způsob, jak mu prodloužit život.
Afričan Abdallah Ibrahim Diallo, který v červnu 2019 znásilnil na poli na Litoměřicku nezletilou dívku, byl 16. června podle tří na sobě nezávislých zdrojů CNN Prima NEWS propuštěn z věznice na pražském Pankráci. Ihned poté byl opět zadržen. Úřady nyní chystají jeho deportaci z Česka, s největší pravděpodobností do Mali.
Třetina lidí v Libereckém, Jihočeském či Královéhradeckém kraji trpí obezitou. Na straně druhé má ideální váhu více než 40 procent obyvatel Prahy nebo Plzeňska. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Ipsos pro Hero & Outlaw k výskytu obezity v České republice. Výsledky odhalily, že se poměr „tlouštíků“ výrazně liší podle regionu. Nejhoršími daty disponují kraje s menšími městy, chudšími oblastmi a vyloučenými lokalitami.
Co bývalo snem, se pomalu stává realitou. Tříletý Kubík, který jako jediné dítě v Česku trpí vzácným a závažným syndromem střední aorty (mid-aortic syndrome, MAS), se dočká léčby v USA, která je jedinou šancí na záchranu. Zákrok v dětské nemocnici v Bostonu a další léčbu uhradí pojišťovna. Pomoc pro rodinu, která s cílem vybrat miliony pro záchranu chlapce založila sbírku na platformě Znesnáze, však nadále pokračuje. Blízcí díky dárcům, kterým poslali vzkaz, uhradí další nemalé náklady – a peníze „navíc“ věnují potřebným.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil seznam závadných léčiv, která se v červnu 2025 vyskytla na českém trhu. Jsou mezi nimi i přípravky určené k léčbě příznaků depresí nebo krém na ošetření ran, odřenin či menších popálenin. Zatímco některé přípravky bylo nutné stáhnout ze zdravotnických zařízení, u jiných byla pozastavena distribuce.
Marika Kučová, autorka úspěšného blogu Kitchen Story, prohrála svůj boj s rakovinou. Zemřela v sobotu ve věku 37 let. Smutnou zprávu společně s dojemným dopisem na rozloučenou zveřejnil její manžel. Kučová bojovala s agresivní formou rakoviny až do samotného konce, na její typ onemocnění ovšem neexistuje v Česku žádná účinná léčba. Naději hledala v zahraničí, díky veřejné sbírce podstoupila speciální proceduru v Mexiku. Nakonec ani to nestačilo. „Děkuji ti za naše dva nádherné kluky, za život plný inspirace a štěstí, které jsi kolem nás rozdávala. Vůbec si nedokážu představit svět bez tebe, ale s kluky to zvládneme. Musíme,“ napsal její manžel na Facebooku.
Kubík je teprve tříletý chlapeček, který bojuje o život. Při běžné preventivní prohlídce lékař odhalil, že má extrémně vysoký krevní tlak. Následná vyšetření přinesla nečekanou diagnózu: syndrom střední aorty (mid-aortic syndrome, MAS). Jedná se o vzácné a závažné cévní onemocnění, s nímž se v Česku jiné dítě neléčí. Všechny dosavadní snahy o pomoc Kubíkovi selhaly a čas hraje neúprosně proti němu. Existuje však „desetimilionová naděje“ v USA. Rodina proto založila sbírku a prosí druhé o pomoc.
Zdravotní prevence je klíčová pro zdraví jednotlivce i udržitelnost veřejného zdravotního systému. Přesto ji Češi často ignorují a stát ji podle odborníků podceňuje. Prostředky na prevenci by měly být prioritou, místo toho se decentralizují do méně efektivních oblastí, řekl v Interview PLUS generální ředitel laboratoří Unilabs pro střední a východní Evropu Kamil Doležel. V zajímavém rozhovoru popsal i roli soukromých laboratoří nebo rostoucí zájem o placené testy.