Noc v Discolandu Sylvie: Divoké historky z Jonákova klubu ožívají v podání DJů a pornohvězd
léčba
Výpis příspěvků ke štítku „léčba“
Virus gayů? To už neplatí, říkají experti o HIV. Ročně v Česku testy odhalí 250 infikovaných
Více než 30 let uplynulo od doby, kdy lidé nákazu HIV vnímali jako nemoc týkající se převážně homosexuálů či drogově závislých, která končí smrtí. Dnes však na HIV existují léky, díky nimž nemocní přestanou být infekční a žijí stejně jako zdraví lidé. Infekce navíc přestala být doménou gayů, naopak rychleji přibývá infikovaných heterosexuálů. Každý rok testy v Česku odhalí okolo 250 nových HIV pozitivních. Situaci by podle odborníků mohlo zlepšit větší povědomí o testování. Aktuálně probíhá Evropský týden testování HIV a žloutenky.
Svůj příběh proměnil v pomoc druhým. Diagnóza HIV byla jako rána kladivem, říká Petr
Ve srovnání s ostatními evropskými státy je na tom Česká republika co do počtu nakažených virem HIV a nemocných AIDS relativně dobře. Hostem pořadu Co na to vaše zdraví s profesorkou Monikou Arenbergerovou byla lékařka Anna Kubátová ze Státního zdravotního ústavu, která je manažerkou Národního programu HIV/AIDS v České republice. Pořad nabídl i příběh Petra, který se nakazil a je HIV pozitivní. Díky kvalitní léčbě, žije dnes plnohodnotný život a snaží se šířit osvětu. Ve snaze podpořit povědomí o infekci HIV a možnostech testování probíhá v listopadu Evropský týden testování na HIV a žloutenky, který je příležitostí k anonymnímu a bezplatnému testování na HIV.
Irský komik z oblíbeného sitcomu prohrál boj s rakovinou. Soustrast vyjádřil i premiér
Ve věku 66 let zemřel irský komik Jon Kenny, který byl známý svým účinkováním v oblíbeném sitcomu Otec Ted. Podle vyjádření své ženy prohrál v pátek svůj boj s rakovinou, poprvé hercovi diagnostikovali toto onemocnění už v roce 2000. K jeho úmrtí se vyjádřil na síti X i irský ministerský předseda Simon Harris. Informoval o tom web Daily Mail.
Závažné onemocnění plic Věra podědila po rodičích. Problémy mohou mít statisíce Čechů
První problémy s dýcháním zaznamenala dnes 69letá Věra z Pardubic před devíti lety. Byla zvyklá na pohyb, dlouhé vycházky i túry v přírodě, ale začala se náhle zadýchávat. Lékaři jí sdělili, že má astma. S přibývajícími lety obtíží přibývalo. Následná vyšetření odhalila, že má chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), kterou způsobil nedostatek enzymu alfa-1 antitrypsinu (AAT). Že se astma proměnilo v tuto nemoc, způsobily geny od obou rodičů. Podle odborníků může být v Česku zhruba 450 tisíc lidí, kteří o svém problému s CHOPN netuší.
Každý desátý Čech má cukrovku, vlastní vinou. A vyhlídky jsou alarmující, uvádí predikce
Zhruba každý desátý člověk na světě i v Česku trpí cukrovkou – a jejich počet do 20 let vzroste až na dvojnásobek. Takové jsou alespoň předpovědi odborníků. Zatímco diabetes typu 1 je geneticky podmíněné onemocnění, diabetes 2. typu si většinou lidé způsobují sami. Vzhledem k tomu, že prvotní příznaky nebývají zprvu zjevné, je prevence důležitější než kdy dříve. Nejen z toho důvodu experti na Světový den diabetu – který připadá na 14. listopadu, den narození kanadského lékaře a objevitele léčebných účinků inzulinu Fredericka Bantinga – zdůraznili důležitost osvěty.
Převratný objev: Čeští vědci popsali mutaci způsobující Alzheimera. Gen byl dosud přehlížený
Čeští vědci, konkrétně výzkumná skupina pod vedením Dáši Bohačiakové z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, oznámili významný objev. Podařilo se jim ve spolupráci s dánskými kolegy popsat mutaci genu, která způsobuje Alzheimerovu nemoc. To by v budoucnosti mohlo vést k nalezení léku či terapeutických metod, které by zabránily propuknutí Alzheimera nebo zbrzdily jeho rozvoj.
Lidé ocení práci, která pomáhá druhým, říká profesorka Kubala Havrdová k soutěži Žena Česka
Další ročník vyhlašování ankety Žena Česka přinesl opět pozoruhodné příběhy inspirativních žen, které svým přínosem mění společnost. Profesorka Eva Kubala Havrdová, vedoucí centra pro léčbu roztroušené sklerózy na Neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK, se loni sama stala laureátkou tohoto ocenění a nyní, jako členka poroty, zhodnotila letošní nominace i vítězku.
Nepodceňujte péči o krk! Specialista radí, jak předejít běžným potížím i zmírnit bolesti
Péče o zdraví krku je zásadní pro udržení celkové vitality a imunity. Krk spojuje dýchací a trávicí systém, a proto je vystaven vnějším vlivům, které ho mohou snadno podráždit nebo způsobit infekci. Pravidelná péče, jako je hydratace sliznic, vyhýbání se dráždivým látkám (např. kouř, prach) a udržování hlasivek v klidu, může pomoci předcházet nepříjemným onemocněním. Preventivně je také důležité posilovat imunitu zdravou stravou bohatou na vitamíny a minerály, pravidelným pohybem a kvalitním spánkem. MUDr. Marek Plánička je zkušený lékař působící na ORL klinice Všeobecné fakultní nemocnice a MY CLINIC v Praze. Má za sebou více než 25 let praxe a v pořadu Ptejte se doktora se podělil o své zkušenosti a rady ohledně péče o krk. Zaměřil se nejen na rozpoznávání běžných onemocnění, ale přiblížil i rozdíly mezi virovými a bakteriálními infekcemi a prozradil, proč kloktání zůstává jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších metod prevence.
Plicní embolie přichází nečekaně, může skončit smrtí. Jak vzniká a kdo je nejvíce ohrožen?
Nepříliš častá, avšak potenciálně velmi závažná až život ohrožující porucha plicního oběhu. Po srdečním infarktu a mozkové mrtvici je plicní embolie až třetí nejčastější srdečně-cévní příčinou úmrtí. Může vzniknout nečekaně, někteří lidé k ní však mají větší předpoklady. Na co si dát pozor, jak embolie vzniká, při kterých zdravotních potížích zpozornět a existuje prevence? Na to pro CNN Prima NEWS odpovídal plicní lékař Milan Sova z Fakultní nemocnice Brno a člen výboru pneumologické společnosti.
Test, který odhalil Válkovu rakovinu. Jak vyšetření probíhá a kdo by ho měl podstoupit?
Před několika měsíci jsem podstoupil test PSA – prostatického specifického antigenu – a měl jsem pozitivní výsledek. Následné vyšetření nález potvrdilo. Tak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci v pátek oznámil, že má rakovinu prostaty v „poměrně časném stádiu“. U té příležitosti vyzval další muže, kteří patří do věkové skupiny, které se doporučuje screeningové vyšetření, aby test podstoupili. Jak zmiňované vyšetření probíhá, co vše může odhalit a je vhodné jen pro pacienty s příznaky? Na to již dříve odpovídal genetik Libor Staněk ze společnosti Synlab pro CNN Prima NEWS.
Ministr zdravotnictví Válek má rakovinu. Nádor je v časném stadiu, čeká ho operace
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) má rakovinu. Oznámil, že vyšetření u něj odhalilo nádor v časném stadiu. Operace ho čeká v nejbližších dnech, indisponován bude dva týdny. Válek během páteční tiskové konference zároveň apeloval na muže, aby si nechali otestovat krev na riziko rakoviny prostaty – je druhým nejčastějším karcinomem u mužů po rakovině plic.
Skupina FutureLife rozšiřuje svou působnost ve Velké Británii strategickou akvizicí Bristol Centre for Reproductive Medicine
FutureLife, přední celoevropský poskytovatel služeb v oblasti reprodukční medicíny a genetiky, který ročně provede více než 55 000 cyklů IVF a za kterým stojí společnosti CVC Capital Partners („CVC“) a Hartenberg Holding („Hartenberg“), oznamuje akvizici Bristol Centre for Reproductive Medicine (BCRM). Toto mezinárodně uznávané centrum pro léčbu neplodnosti, nacházející se v Bristolu, největším městě jihozápadní Anglie a významném hospodářském a zdravotnickém centru regionu, představuje další krok v růstové strategii společnosti FutureLife. Skupina tak rozšiřuje svoji vizi, poskytovat co nejlepší péči o reprodukční zdraví se zaměřením na pacienta, ještě většímu počtu jednotlivců a rodin.