CNN Prima News léčba

léčba

Výpis příspěvků ke štítku „léčba“

Zachránil život, teď bojuje o ten svůj. Matouš čelí vážné nemoci, policie prosí o pomoc

Od roku 2018, kdy strážník Matouš Beránek nastoupil k pražské městské policii, se stal nedílnou součástí celého sboru. Ochotný kolega a přítel pomohl vždy tam, kde to bylo třeba. Dokonce byl za svou práci oceněn, mimo jiné i medailí Za záchranu života. Od loňského prosince však svádí nejtěžší souboj – ten o svůj život. V té době 26letý strážník si od lékařů vyslechl, že má rakovinu uzlin s metastázemi do plic. Pomocnou ruku nabídla i městská policie, která s žádostí o podporu oslovila veřejnost. Pro Matouše vznikl transparentní účet, který mu má jeho cestu ke zdraví usnadnit.

Pomáháme hlídat zdraví pacientů, prevence je základ, říká CEO sítě lékáren BENU

Vysoká vytíženost lékařů a dlouhé čekací lhůty na vyšetření, nedostupnost léků — to jsou nejpalčivější problémy, které v současnosti řeší mnozí čeští pacienti. Cestu k jejich vyřešení hledá síť lékáren BENU, která se dlouhodobě hlásí o roli v primární péči. Podle generálního ředitele, Petra Doležala, by to pro pacienty znamenalo nejen větší pohodlí, ale především přínos pro jejich zdraví.

Úzkost a deprese sužují i mladé: Expertka varuje před „samoléčbou“. Jak stavy rozlišit?

Snížení energie a motivace, pocit prázdnoty a beznaděje, pokleslá nálada, myšlenky na sebevraždu. Deprese je závažným duševním onemocněním, které výrazně ovlivňuje každodenní činnosti člověka. Podle Světové zdravotnické organizace jí na celém světě trpí více než 280 milionů lidí. A stále častěji se začíná objevovat i u dětí a dospívajících. Roste také podíl těch, které trápí úzkostné poruchy. Jak od sebe jednotlivá onemocnění rozlišit, jak vypadá prevence a na co si v léčbě dát pozor? To přibližují odborníci.

Byla jako bez života, líčí Kateřina boj své fenky s parazitickým červem. Nebezpečný je i lidem

Migrace a nové druhy komárů, změna klimatu, ale také cestování se psy do zahraničí. To jsou důvody, které mohou podle odborníků za rozšíření srdeční dirofilariózy do zemí střední Evropy. Výrazný nárůst případů, kdy se psovi uhnízdí v plicích a v srdci červi, sledují epidemiologové v Rumunsku, Maďarsku, ale také na Slovensku. Nákaza se objevila rovněž v Česku. Dirofilariózou se může od komára nakazit i člověk. Boj se zákeřným parazitem svedla například Fíbí, která je dnes díky odhodlání své majitelky Kateřiny zdravou fenkou. Prevence může podle Kateřiny ušetřit majitelům starosti a desítky tisíc korun.

Bolest břicha, únava či hubnutí? Může jít o vážnější chorobu, Michaelu postihla už v dětství

Většina lidí příznaky, jakými jsou bolest břicha, časté průjmy či zácpy, hubnutí, únava a ztráta chuti k jídlu, nevnímá jako varovný signál. Takzvané idiopatické střevní záněty (IBD), nejčastěji v podobě Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy, ovšem sužují desítky tisíc Čechů. Lékaři IBD ročně diagnostikují zhruba 2500 lidem. Chronické střevní problémy postihují dospělé i děti. To byl případ Michaely, které kolitida zkomplikovala dospívání i mateřství. O zmíněné problematice na dubnovém kongresu v Praze diskutovaly stovky expertů.

Lidé v postkomunistických zemích častěji čelí selhání orgánů. Praktici chtějí změnu pravomocí

Praktičtí lékaři musí mít větší pravomoci v léčbě chronického selhání srdce, ledvin nebo cukrovky. Shodli se na tom čeští, slovenští a polští praktici, kteří se sjeli do Prahy, aby řešili, jak vlně pacientů s těmito chorobami čelit. Postkomunistické země totiž trápí výrazně vyšší počty lidí s nemocným srdcem či ledvinami než země západního bloku. Praktici vidí řešení ve větších investicích do prevence a ve včasném záchytu nemocí. Posílení jejich pravomocí by podle nich mělo jít ruku v ruce s možností předepisovat na tato onemocnění moderní léky.

Revmatem trpí až půl milionu Čechů. Od bolesti ulevuje cvičení, motivaci přináší nový kurz

Motivovat k pravidelnému cvičení – to je cílem nové webové aplikace pro lidi trpící autoimunitním revmatickým onemocněním. Těch je v Česku podle odhadů zhruba půl milionu. Právě pravidelný pohyb, ale i psychická pohoda jsou pro léčbu těchto nemocí podle odborníků klíčové. Motivačně-edukační on-line kurz Revma v klidu má pacientům pomoci začlenit cvičení do jejich každodenního života. Zároveň reaguje na nedostatek fyzioterapeutické a psychoterapeutické péče pro tyto pacienty. O novém pomocníkovi informovali experti na tiskové konferenci.

Radek vážil při narození 900 gramů. I přes nalomené zdraví dělá pokroky, vůz však dosluhuje

Když se Radek před 28 lety narodil, vážil pouhých 900 gramů. V důsledku předčasného porodu ho trápí zdravotní postižení, jeho maminka však boj za lepší život pro syna nevzdala. Náročné rehabilitace a operace přinášejí výsledky, pomáhá jí i elektrokolo s invalidním vozíkem a automobil. Ten však po deseti letech dosluhuje. S žádostí o pomoc se proto obrací na veřejnost. Na platformě Znesnáze vznikla sbírka.

Nina si příchod na svět vybojovala, čelí však řadě obtíží. Maminka se nevzdává a shání pomoc

Nina si své místo na světě vybojovala v březnu 2023. Po akutním císařském řezu skončila i na jednotce intenzivní péče (JIP), obtíží však s postupem času začalo přibývat. Malé dívence byla diagnostikována těžká atrofie mozku s mikrocefalií, těžce farmakorezistentní epilepsie s četnými klonickými záchvaty či centrální postižení zraku. Ačkoliv si rodiče vyslechli, že jejich dcera nikdy nebude jako ostatní děti, nepřestávají bojovat. Hledají možnosti, jak Nině pomoci. Proto na platformě Donio vznikla sbírka, která může dívence zajistit rehabilitace a potřebné vybavení.