
TEST: Odmaturovali byste z českého jazyka? Podívejte se na zadání letošní státní zkoušky
Špatně se vám dýchá, nemůžete vyjít do schodů a býváte unavení? Na vině může být vysoký tlak v plicích. Takzvanou plicní hypertenzi trpí v Česku tisíce lidí. Jedná se o vážné onemocnění, mnohdy však zaměňované s jinými chorobami, třeba astmatem. V pokročilém stádiu pacientům hrozí vážné komplikace a v krajním případě i smrt. Díky pokroku v terapii však mají pacienti naději na kvalitnější a delší život. Odborníci na to upozorňují u příležitosti světového dne, který připadá na 5. května.
Velkou naději mají rodiče ani ne dvouleté Madlenky, jejíž příběh na konci března zvedl obrovskou vlnu solidarity v celém Česku. Přestože se zatím stoprocentně vhodný dárce kostní dřeně pro dívku nenašel, lékaři s opatrným optimismem říkají, že léčba, kterou Madlenka podstupuje, zabírá.
Pacient ve fakultní nemocnici v Krakově na jihu Polska v úterý ubodal svého lékaře. Pětatřicetiletý podezřelý, kterého při pokusu o útěk zadržela ostraha nemocnice a následně jej předala policii, byl pacientem zavražděného ortopeda a údajně byl nespokojen s léčbou. Rozzuřený a agresivní muž násilím vtrhl do ordinace lékaře, pohádal se s ním a několikrát ho bodl nožem. Lékař zraněním podlehl, uvedla polská média s odvoláním na ředitele kliniky a policii.
Menopauza – období, které přichází přirozeně, ale přesto je pro mnoho žen plné otazníků a obav. V dalším dílu pořadu Ptejte se doktora odpovídal na nejčastější otázky ohledně přechodu docent MUDr. Eduard Kučera, odborník na gynekologii a porodnictví z Gynekologicko-porodnické praxe LEVRET s.r.o. O čem ženy často nevědí, co jim může pomoci a jak poznat, že se tělo chystá na hormonální změnu?
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svém webu upozorňuje, že od počátku týdne dojde k přerušení dodávek některých léčiv. Na vině jsou povětšinou výrobní důvody. Přerušení dodávek ale nutně neznamená, že léčiva nebudou dostupná, existují k nim alternativy.
Horšící se zrak, zadýchávání, nadměrné nebo naopak žádné pocení, bolest rukou a nohou podobná pocitu pálení... nejen to jsou symptomy typické pro pacienty trpící Fabryho chorobou. V Česku jich žije přes dvě stě, na celém světě pak několik tisíc. Jak počty naznačují, jedná se o vzácné genetické onemocnění způsobené absencí enzymu alfa-galaktosidáza A v těle. Ta vede k hromadění škodlivin v buňkách, což negativně ovlivňuje stav orgánů, které mohou dospět až k selhání. Jak se s nemocí, která se může poprvé projevit v dětství i v dospělosti, žije?
Testosteron: Pohlavní hormon, který je důležitý pro správný vývoj muže a jeho zdravý organismus. Ovlivňuje schopnost reprodukce, sexuální funkce, růst svalů či hustotu kostní hmoty. Normální hladina hormonu obvykle nevyvolává žádné problémy, pokud se však v prostatě nacházejí rakovinné buňky, může testosteron způsobovat jejich rychlejší růst.
České zdravotnictví je dostupné, ale chaotické. Systém není systémem, tvrdí Albert Štěrba, neurochirurg a předseda spolku Mladí lékaři. V rozhovoru mluvil otevřeně i o největších problémech mladých lékařů, přetížení, i o tom, proč by digitalizace mohla pomoci pacientům projít péčí rychleji a efektivněji.
Na světě je známo odhadem 40 případů pacientů se syndromem Cebalid, a jedním z nich je i Millinka. Dnes čtyřletá bojovnice je navíc jedinou Češkou s tímto vzácným genetickým onemocněním. Syndrom ovlivňuje sluch, zrak, řeč, svalový tonus i psychomotorický vývoj. Navzdory predikcím lékařů, že Millinka nebude chodit, dnes díky denním rehabilitacím dělá pokroky. Maminka však na péči o dceru s její sestřičkou zůstala sama a bez auta. Ve sbírce na platformě Znesnáze proto nyní žádá druhé o pomoc.
Až třetina Čechů pociťuje symptomy deprese či úzkosti, stále častěji se navíc týkají i dětí. Přesto se o těchto potížích mnohdy hovoří jen šeptem a stále je obestírá řada mýtů, které problémy často bagatelizují. V čem se ty nejčastější liší od reality? To přiblížil psychiatr Kryštof Kantor.
Vzhůru nohama se 42letému Vladimírovi, čtyřnásobnému otci a policistovi, obrátil život loni v lednu. Poté, co ho srazilo auto, bojoval v nemocnici o život – při nehodě utrpěl traumatické poranění mozku. Lékaři ani nejbližší nevěděli, jaké budou prognózy. Vladimír je však bojovník, a tak se velmi pomalu vrací zpět do života. Jeho cesta k plnému zdraví bude velmi dlouhá a náročná, proto jeho manželka Drahomíra prosí ve sbírce na platformě Donio druhé o pomoc.
Téma bradavic a jejich výskytu na těle lidé se svým okolím běžně neřeší. Přesto se jedná o virové a tedy infekční onemocnění, které může postihnout kohokoli. Nejčastěji se tyto kožní výrůstky objevují na ploskách nohou, na rukou a eventuálně i na genitáliích. Dermatoložka Elizabeth Pavlíčková v pořadu CNN Prima NEWS Co na to vaše zdraví přiblížila, jak bradavice vznikají, v jakých momentech by lidé měli zbystřit i to, jakým způsobem je lze odstranit.