
Francouzský hot-hatch Alpine A290 budí emoce. A to i při pohledu do ceníku
Lázně Libverda na Liberecku jsou obklopené horami a kopci. Nádherná příroda ale není jediný poklad, který tu mají. Ten nejdůležitější a nejcennější se skrývá desítky metrů pod zemí. Tři prameny minerální vody, které mají skoro zázračné schopnosti. Lidé to vědí už po staletí, proto se do Lázní Libverda jezdí léčit už skoro šest set let.
Více než polovinu svého života 49letá Kateřina z Pardubic žije s epilepsií. Poprvé se u ní nemoc projevila v 15 letech v obchodě, lékaři však diagnózu stanovili až o měsíce později. I přes nasazenou terapii a dodržování správného životního stylu mívala velké záchvaty, dodnes jí občas krátkodobě vypadává vědomí. Vše ale změnil zákrok, od jehož provedení velký záchvat nezažila. Posledních pět let Kateřina intenzivně sportuje, dokonce běhá ultramaratony.
Dvojnásobný otec a milovník hor Vašek si až do loňského července užíval života plnými doušky. Vše ale změnila drastická diagnóza: nádor na mozku, konkrétně glioblastom IV. stupně. Za necelý rok Vašek podstoupil radioterapie, chemoterapie a čtyři operace. Právě v době, kdy se v nemocnici zotavoval ze druhého zákroku, mu po těžké mozkové příhodě zemřel otec. Navzdory veškerým ranám se Vašek ani jeho rodina nevzdávají. Existuje totiž terapie, díky níž by se šance na přežití zvýšila i o několik let – je však nesmírně nákladná. Z toho důvodu vznikla na platformě Donio sbírka.
Pravidelný pohyb zlepšuje zdravotní stav pacientů s epilepsií. Podle odborníků by měl být ve správném „dávkování“ nedílnou součástí léčby dospělých i dětí. Namísto omezení pohybu ze strachu z případných záchvatů proto lékaři doporučují hledat způsoby, jak se věnovat fyzické aktivitě bezpečně. Upozornit na prospěšnost sportu chce také letošní charitativní běh na podporu lidí s epilepsií EpicRun 2025, který ve středu 28. května pořádá spolek EpiStop v Praze i v Brně.
Od narození byla Karinka veselá holčička, která se až do roku a půl vyvíjela jako každé jiné dítě. Pak se však něco změnilo. Dívenka přestala mluvit, tolik se již nesmála. Diagnóza přišla záhy: porucha autistického spektra a maminka Veronika se musela rychle naučit nová pravidla hry. Jedním z největších problémů bylo to, že dcerka téměř nespala – v noci se pravidelně budila a kolem třetí ráno už chtěla vstávat. Nejen ona, ale celá rodina tak byla vyčerpaná. Tento problém navíc není ojedinělý, nespavostí trpí až 86 procent dětí s autismem.
Rakovina zaviní ve 21. století téměř každé šesté úmrtí. Informoval o tom výzkum Global Cancer Statistics. Formy této nemoci se však liší a některé z nich se schovávají za běžné příznaky civilizačních onemocnění. Které druhy rakoviny jsou nejčastější a jak je můžeme odhalit?
Až do konce roku bude asi na českém trhu nedostupné antidepresivum Anafranil. Vyplývá to z údajů na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Zmíněný lék nemá podle ústavu náhradu. Dodávky Anafranilu v balení 25MG TBL OBD 30 byly 15. května přerušeny z výrobních důvodů.
Bývalý americký prezident Joe Biden trpí rakovinou prostaty ve čtvrtém stadiu. Podle odborníků jde sice o vážnou diagnózu, zároveň však podotýkají, že v léčbě a diagnostice došlo v posledních letech k velkému pokroku, život se tak i v této fázi nemoci měří na roky, ne na měsíce, napsal deník The New York Times.
Crohnova choroba a ulcerózní kolitida trápí stále více lidí, přesto dnes mají pacienti naději na kvalitní život. Co přináší nová léčba a jaká je realita lidí s touto diagnózou? Světový den idiopatických střevních zánětů (IBD) připadá každoročně na 19. května. Tato autoimunitní onemocnění – Crohnova choroba a ulcerózní kolitida – jsou chronická, bolestivá a mohou zásadně ovlivnit kvalitu života. Dnes ale existují nové možnosti léčby, díky nimž se mnoho pacientů může vrátit k plnohodnotnému životu.
Celý život se dvojnásobná maminka Lenka o někoho starala, posledních 24 let však věnovala své milované dceři, která je těžce nemocná a plně invalidní. V březnu 2025 si navíc po kolapsu od lékařů Lenka vyslechla zdrcující diagnózu: glioblastom WHO 4. Jedná se o nejzhoubnější a velmi agresivní nádor mozku. Klasická léčba dostatečně nezabírá a jedinou nadějí je metoda TTF, kterou pojišťovny nehradí. Měsíc léčby přitom vyjde na statisíce – a péče by ideálně měla trvat osmnáct měsíců. Na pomoc Lence proto vznikla na platformě Donio sbírka.
Bolesti břicha, časté průjmy, únava, nechutenství. Příznaky, které mohou připomínat běžné zažívací potíže, ale někdy značí mnohem vážnější problém. Crohnova choroba a ulcerózní kolitida – takzvané idiopatické střevní záněty postihují v Česku až 90 tisíc lidí. Nejčastěji se poprvé projeví mezi dvacátým a třicátým rokem života.
Nemocnice v Ivančicích na Brněnsku otevřela onkochirurgickou ambulanci. Rozšířením ambulantních služeb v této oblasti reaguje na rostoucí potřebu komplexní a koordinované péče o onkologické pacienty v regionu. Cílem je nabídnout jim možnost odborného poradenství a léčby co nejblíže domovu a zároveň ve vysokém standardu. Krajské zařízení to uvedlo v tiskové zprávě.