CNN Prima News léčba

léčba

Výpis příspěvků ke štítku „léčba“

Život s vzácným onemocněním: Určit diagnózu trvá i roky. Velkou pomocí je test ze suché kapky krve

Blíží se Den vzácných onemocnění, který si celosvětově připomínáme poslední únorový den. Důvod? Napříč celou planetou žijí desítky milionů lidí trpící právě některým z vzácných chorob, kterých odborníci v současnosti čítají na více než šest tisíc druhů. Jen v Česku mají lékaři v péči stovky tisíc pacientů, kteří mají za sebou nelehkou cestu k objevení raritní diagnózy. A jak upozorňuje docent Pavel Ješina, od chvíle, kdy si začneme všímat zpočátku velmi nespecifických příznaků, až do momentu pojmenování nemoci může uplynout až pět let.

Tvrdík otevřeně o rakovině: Život už není jako dřív. Lékaři mu nedávali velkou šanci na přežití

Když lékaři diagnostikovali předsedovi představenstva fotbalového klubu Slavie Jaroslavu Tvrdíkovi nádor krku a hlavy, v té době již metastázoval. Pravděpodobnost, že nepřežiji, byla 70 procent, zavzpomínal otevřeně Tvrdík ve vysílání CNN Prima NEWS na těžké časy. Následovala však úspěšná léčba, nyní se šéf klubu pere s následky a chodí na pravidelné prohlídky. Podle jeho slov už život není jako dřív. „Jsem ale tu a žiji,“ dodal Tvrdík a vyjádřil vděčnost lékařům. Stal jednou z hlavních tváří kampaně organizace Fuck Cancer.

Záchrana Lampiona: Milovaný kůň čelí hnisavým boulím a možnému nádoru. Vznikla sbírka

Koupí Lampiona, dnes sedmiletého slezského norika, si Veronika splnila dětský sen. Po čtyřech letech společné cesty se však potýká s nečekanou situací. Milovanému koni se na těle vytvořily boule, které se naplnily hnisem, a je podezření, že v nose má buď to samé, nebo se jedná o nádor. Dosavadní výsledky testů jsou neprůkazné, sdělila pro CNN Prima NEWS. Už samotná vyšetření jsou však velmi nákladná a budoucí léčba bude vyžadovat další finance. Mladá majitelka se proto obrací o pomoc na veřejnost, na platformě Donio vznikla sbírka.

Trýznivá smrt Japonce: V bolestech umíral přes osmdesát dní. Přestaňte s léčbou, prosil lékaře

Jedno z nejbolestivějších úmrtí v historii. Tak je často popisována smrt pětatřicetiletého Japonce, který poté, co byl vystaven rekordnímu množství radiace, umíral v trýznivých bolestech dlouhých osmdesát tři dní. Muž kvůli nesnesitelným mukám dokonce prosil doktory, aby přestali s pokusy o záchranu jeho života, píše deník The Mirror.

Po covidu přišla epilepsie. Maturant Tomáš zažíval silné záchvaty, dnes jsou takřka minulostí

Když se řekne epilepsie, řada lidí si představí život omezený pravidelně se vyskytujícími záchvaty. Díky pokrokům současné medicíny už tomu však tak dnes být nemusí. To je i případ 18letého Tomáše z Prahy, u něhož epilepsie propukla před čtyřmi lety poté, co prodělal covid. Náhlé záchvaty, obavy rodičů o Tomášovu bezpečnost – to vše je dnes takřka minulostí. Mladíkovi významně pomohla speciální léčba i asistenční pes, díky kterému nikdy není sám. Na pokroky v pomoci pacientům odborníci upozorňují u příležitosti Mezinárodního dne epilepsie, který připadá na 10. února.

V bolestech žije i deset dní měsíčně. S migrénou Roman bojuje 30 let, vysvobození nepřichází

Více než třicet let trápí Romana z Brna bolesti hlavy, respektive migréna. Projevy nemoci výrazně zhoršují stres, ostré světlo, alkohol či nedostatek spánku. Vyzkoušel několik typů léčby, od nejhorších bolestí mu však žádná neulevila. Naději 41letý muž shledává v nejnovější biologické léčbě, na níž má nárok a která by jeho život výrazně zkvalitnila. Problémem je však vyčerpaný rozpočet specializovaného centra. Přesto nadále věří, že se na něj štěstí brzy usměje.

Průlom v boji proti rakovině? Vědci objevili „stroj času“, který může zvrátit onemocnění

Průlomové zjištění, které by mohlo nabídnout nový přístup k léčbě rakoviny. Takový je výsledek studie jihokorejských vědců, kteří identifikovali kritický moment v raných fázích vývoje karcinomu. Konkrétně se jedná o „přepínač“, který by dokázal zvrátit vývoj rakovinných buněk. Autoři studie se domnívají, že jde o zásadní zlom v hledání léku na jednu z nejsmrtelnějších nemocí na světě.

Dvakrát osudové ano a manželkou jen půl roku: Umírající nevěsta všechny svatebčany rozplakala

Náročná léčba, operace a nakonec amputace postižené nohy. Takové schéma léčby za tři roky podstoupila dnes 28letá Ellie Dickinsonová z britského Yorku. Lékaři jí osteosarkom – rakovinu kostí – diagnostikovali v roce 2021 ve čtvrtém stadiu. Zákeřná nemoc však postupuje, rozšířila se do páteře a Ellie postupně ochrnuje. Ani boj s rakovinou však mladé ženě nezabránil v tom, aby si naplánovala nejšťastnější den svého života. Datum svatby nakonec museli snoubenci uspíšit, toho původního se nemusela Ellie dožít. Nevyléčitelně nemocná nevěsta řekla milovanému Maxovi osudové ano hned dvakrát, svatebčany pokaždé rozplakala. Manželkou bude nanejvýš půl roku.

Po orgasmu trpěl muž příznaky chřipky. Vzácná nemoc mu ničila intimní život

Představte si, že každý orgasmus by vám přinesl několik dní fyzického utrpení. Přesně to zažíval 22letý muž z Izraele, u kterého lékaři diagnostikovali postorgasmický syndrom (POIS). Tato extrémně vzácná porucha, která postihuje zejména muže, mu dlouhá léta komplikovala život. Po mnoha letech trápení nakonec objevil léčbu, která mu umožnila žít normální život. Informovala o tom zahraniční média.

Soud viní australskou sektu z úmrtí malé dívky. Odepřeli jí inzulin a doufali v boží zásah

Čtrnáct členů malé náboženské sekty v Austrálii bylo shledáno vinnými z neúmyslného zabití osmileté Elizabeth Struhsové, která zemřela poté, co jí kvůli nezlomné víře v boží uzdravení odepřeli inzulin potřebný k léčbě cukrovky. Místo toho, aby vyhledali lékařskou pomoc, když dívka umírala, obraceli se k modlitbám a zpěvu. Po její smrti se dál modlili, přičemž doufali, že Bůh zasáhne a vzkřísí ji z mrtvých, píše CNN.

Revoluční lék na Alzheimera? Bude levný, nabídne trojí pomoc, říká Tolar. Apeluje na prevenci

Více než deset let pracuje český neurolog Martin Tolar se svým týmem v americkém Bostonu na novém léku, který by mohl přinést naději lidem s Alzheimerovou nemocí. Chorobou, která celosvětově postihuje až půl miliardy lidí. Zakladatel společnosti Alzheon v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiblížil, koho nemoc postihuje, jaká jsou její největší úskalí i to, jak konkrétně by lék po schválení od úřadu mohl pomáhat.