CNN Prima News psychika

psychika

Výpis příspěvků ke štítku „psychika“

Kritizované střídání času se blíží: Ovlivní dopravu i psychiku, konec změny Čechy rozděluje

Už v neděli 27. října dojde ke změně takzvaného „letního“ času na standardní, lidmi často přezdívaný zimní. Hodinové ručičky se ve 3:00 posunou o hodinu zpět, noc proto bude delší. Nepříliš populární střídání času ovlivňuje jak lidskou psychiku a běžné fungování, tak dopravu. O tom, kdy se změna ustálí na jednom z časů, se roky diskutuje, a to jak na úrovni Evropské unie (EU), tak jednotlivých členských států. Výsledek je však stále v nedohlednu, europoslanci se k tématu vrátí až po roce 2024. A jasno nemají dle průzkumů ani Češi.

Chronický stres ničí nejen duši, ale i tělo. Jak poznat, že jím trpíte, a co je spouštěčem?

Podstatným narušitelem duševního zdraví bývá stres. Ten akutní může být sice mnohdy užitečný – kvůli zvyšování naší odolnosti –, ale chronický je vždy toxický. Proč? Má přímý dopad na stárnutí buněk a je prokazatelně příčinou mnoha nemocí, vysvětluje psycholožka Šárka Miková. Lidé si však mnohdy nejsou vědomi toho, že je právě tento druh stresu ničí. Jak ho rozpoznat a bojovat s ním?

Proč lidé tvrdošíjně odmítají evakuaci? I kvůli paralýze, popsala odbornice a poradila postup

Lidé mohou mít tendenci vše zlehčovat či podceňovat, někdy jsou paralyzovaní. Tak psycholožka Jana Woleská pro CNN Prima NEWS vysvětlila, proč někteří občané i přes výzvy záchranářů odmítají při riziku povodní opustit své domovy. Poradila také, jak se na podobné stresové situace připravit a jak jednat s dětmi, aby byly na případnou evakuaci připraveny, ale nikoliv vystrašeny.

I psycholog může mít problém najít pro sebe pomoc, říká Kulhánek po nečekaném úmrtí kolegy

Osobně ho neznal, ale jeho práci uznával. Náhlé úmrtí Radka Ptáčka zaskočilo i jeho kolegu Jana Kulhánka. Ten v rozhovoru pro CNN Prima NEWS promluvil o náročnosti profese, která se zabývá lidskou psychikou. „Nikomu z nás se nevyhýbají životní katastrofy. Mám na mysli události, se kterými si nevíme rady,“ řekl klinický psycholog a psychoterapeut Kulhánek.

Ptáčkova sebekritika před smrtí: Selhávám, umožňuje mi to ale lépe pochopit chyby druhých

Působil vždy vyrovnaně, v dobré fyzické i psychické kondici. O to více všechny zaskočila zpráva o náhlém úmrtí respektovaného psychologa Radka Ptáčka. Ten o sobě ale mluvil vždy i se značnou sebekritikou. „A možná i ta má selhávání, kterých je v mém životě spousta, mi umožňují lépe pochopit selhávání těch druhých,“ přiznal v nedávném rozhovoru v podcastu Čestmíra Strakatého.

Jak začít školní rok bez stresu? Psycholožka radí, za co děti chválit i jak je motivovat

Jedna z nejméně oblíbených částí roku – alespoň tedy pro řadu dětí – se neodvratně blíží. Se začátkem nového školního roku se pojí i mnoho starostí rodičů, které souvisejí se stresem či motivací jejich dětí. Psycholožka Šárka Miková proto vysvětluje, kdy je vhodné ratolest pochválit, na co si dát pozor u prvňáčků i na to, jak přistupovat k dítěti, které vzdoruje.

Benešová o pokoření Everestu: Hrdinové se umí včas otočit. Můj zlom nastal před vrcholem

Ve svých 33 letech, shodou okolností na svůj svátek, zdolala novinářka Monika Benešová vrchol nejvyšší hory světa. Sen pokořit Mount Everest ji provázel od jejích pěti let, kdy jako malá holčička zahlédla o velehoře dokument. „Když jsem vylezla nahoru, tak jsem tam nebyla já. Skákala tam ta pětiletá holčička, která na mě, věřím, byla pyšná, jak jsem si vedla,“ sdělila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Jak ale přiznala, zvažovala, že výstup vzdá. Právě ti, kteří se dokážou racionálně otočit, byť jsou metry od vrcholu, jsou pro ni hrdinové: „Cíl není vrchol, ale vrátit se. Vždy to musí být návrat.“