
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
psychika
Výpis příspěvků ke štítku „psychika“

Psycholog o opatřeních: Jako když spadne atomovka. Nezajímá nás, co bude za pár let
Zavírání škol byla chyba, shodli se v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové pedagog a matematik Karel Janeček a klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček. Následky budou fatální, a to nejen v otázce vzdělání, ale i na psychice. Zatím se spíše zaměřujeme na bezprostředně zasažené, jako když spadne atomová bomba, což ale nestačí, prohlásil Ptáček.

Zvykáme si, je to nebezpečné, varuje Höschl. Lockdown přirovnal k normalizaci
Na nepříjemné a negativní si začínáme zvykat. Je to nebezpečné. V pořadu Interview to řekl psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. „14 dní, měsíc, dva měsíce se dá vydržet, ale léta, to už jsme pomalu v situaci jako vydržet léta normalizace,“ uvedl.

Pandemie drtí psychiku. Počet lidí s depresemi se ztrojnásobil, myslí i na sebevraždy
Nárůst duševních onemocnění, frustrace a vyčerpání. Tak by se dala stručně popsat současná psychická kondice české společnosti v souvislosti s onemocněním COVID-19 a vládními opatřeními. Lidé přicházejí o práci nebo se jí nemohou věnovat kvůli péči o děti, které nechodí do škol a školek. Všudypřítomné jsou i obavy z nákazy či smrti a nejistota, co bude dál. Jak to zvládnout se zdravým rozumem? Zeptali jsme se odborníka na veřejné duševní zdraví.

Lékař: Lidé s postcovidem mají deprese, někteří nepřežijí. Po nemoci je nutné chodit
Někteří pacienti s postcovidovým syndromem nepřežijí, jiní budou mít trvalé následky, upozornil v pořadu Interview televize CNN Prima NEWS přednosta Pneumologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vladimír Koblížek. Podle něj se u nich objevují deprese, panické ataky nebo úzkosti. Nejlepší rehabilitací po prodělání nemoci COVID-19 je chůze, zdůraznil.

Psycholog: Sebevrazi jsou oběťmi covidu i vlády. Ohrožení jsou mladí, senioři a ženy
Nejohroženějšími sebevraždou jsou nyní adolescenti, senioři a ženy, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN prima NEWS psycholog a psychoterapeut Daniel Štrobl. Podle něj si lidé sahají na život ze třech důvodů. První je strach z koronaviru, druhý sociální izolace a třetí ekonomické důvody. Kněz a přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Orko Vácha apeloval, ať se lidé s depresí nebojí vyhledat lékaře.

Stařenka se kvůli samotě předávkovala léky. Seniorů s pokusy o sebevraždu přibývá
Na lůžkách intenzivní péče neleží jen senioři nakažení koronavirem. Například Nemocnice Šumperk eviduje od podzimu už několik seniorů, kteří si kvůli dlouhodobé sociální izolaci sáhli na život. Poslední byla 67letá seniorka, která se kvůli stesku po rodině předávkovala léky, které dlouhodobě užívala.

Řada rodičů s pravidelným testováním dětí nesouhlasí. Varují i odborníci
Návrat žáků do škol je podmíněný pravidelným testováním. S tím ale někteří rodiče nesouhlasí. Obávají se, že testování i roušky ve školách negativně ovlivní psychiku i zdraví dětí. Podle dětské psycholožky Simony Dejdarové mohou být tato opatření pro děti velmi stresující. Budou mít děti, jejichž rodiče odmítnou testování, nárok na řádnou výuku?

Deprese, úzkost, alkohol. Pandemie ovlivnila duševní zdraví i psychiatrickou péči
Pandemie koronaviru a související opatření ovlivnily duševní zdraví i psychiatrickou péči, mimo jiné přinesly komplikace v ambulantní i lůžkové péči. Jde například o odkládání návštěvy ambulance i ztížený osobní kontakt a komunikaci.

Experti: Uzavření škol je hřích. Děti sedí doma a kynou, vzniká zapomenutá generace
Uzavření škol je jedním z největších hříchů, který byl na naší společnosti napáchán, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček. Podle něj se z adolescentů stává zapomenutá generace. Psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl upozornil, že vývoj dětí bude narušen a že u nich narůstá obezita.

Psycholog: Společnost se chová tak, jak je vedena. Divím se, že se lidé nechovají hůř
Společnost je vedena chaoticky a nedůvěryhodně, proto je div, že se lidé nechovají ještě hůř. Jsou zahnaní do kouta a nevědí, co dělat, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček. Psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl ale podotkl, že vidí světlo na konci tunelu.

Češi kvůli pandemii tloustnou, v průměru o šest kilo. Vyrazte ven, radí expert
Za vším hledejme psychiku – i za přibíráním na váze. Češi kvůli pandemii koronaviru nebývale tloustnou, v průměru přibrali šest až sedm kilo. Důvody jsou zřejmé: nedostatek pohybu, práce z domova, nezdravý jídelníček a nápor stresu. Fyzioterapeut, psycholog a výživový poradce Martin Cvrkal doporučuje vyrazit ven, kdykoliv je to možné.

Kvůli ostruze trpěla při každém kroku, jako když šlápne na hřebík. Co pomohlo?
Jako šlápnutí na hřebík. K tomu lze přirovnat bolest, kterou zažívají lidé s patní ostruhou. Zpočátku nenápadné projevy mohou vyústit v každodenní utrpení, které je cítit při každém kroku. Paní Jarmila (67 let) bojuje s tímto na první pohled banálním onemocněním už léta. Poslední rok se bolest natolik zhoršila, že přistoupila na poslední řešení před operací – ozařování. Přinášíme příběh paní Jarmily i rady fyzioterapeuta.