CNN Prima News psychika

psychika

Výpis příspěvků ke štítku „psychika“

Jak poznat závislost na alkoholu? Prozradí ji sedm varovných signálů, kterých si hned všimnete

Závislost na alkoholu má devastující účinky nejen na tělo, ale také na lidskou psychiku. Některé zprvu nenápadné příznaky však mohou napovědět, že se daný jedinec potýká se závažnými problémy. O jaké signály, které se projevují především ve tváři závislého, se jedná? Seznam projevů, při nichž byste měli zbystřit, představil web Nový čas.

Revmatem trpí až půl milionu Čechů. Od bolesti ulevuje cvičení, motivaci přináší nový kurz

Motivovat k pravidelnému cvičení – to je cílem nové webové aplikace pro lidi trpící autoimunitním revmatickým onemocněním. Těch je v Česku podle odhadů zhruba půl milionu. Právě pravidelný pohyb, ale i psychická pohoda jsou pro léčbu těchto nemocí podle odborníků klíčové. Motivačně-edukační on-line kurz Revma v klidu má pacientům pomoci začlenit cvičení do jejich každodenního života. Zároveň reaguje na nedostatek fyzioterapeutické a psychoterapeutické péče pro tyto pacienty. O novém pomocníkovi informovali experti na tiskové konferenci.

Ochrana dětí v Česku tragicky selhává. Chystáme sérii klíčových opatření, říká zmocněnkyně

Systém ochrany dětí v Česku funguje naprosto nelogicky. Všichni na problém koukáme, ale zasáhneme, až když má rozměry požáru Hřenska, řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Připravuje proto ve spolupráci se třemi ministerstvy plán Křižovatky života, který by měl státní systém ochrany dětí zlepšit. Investice do této oblasti se podle ní vyplatí i mimo jiné proto, abychom minimalizovali riziko, že se bude opakovat podobná tragédie jako na pražské filozofické fakultě.

Domácí úkoly mají svůj důvod. Nesmí jít ale o buzeraci a musejí dávat smysl, zdůrazňují experti

Ačkoliv mnohým dětem připadají některé domácí úkoly zbytečné a otravné, mají své místo. Myslí si to psychologové Galina Jarolímková a Václav Mertin. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS zdůraznili, že v určité části života si děti musí nabyté informace ze školy doma procvičovat, aby si vytvořily návyk. Kriticky naopak hodnotí taková zadání, která mají suplovat výklad učitele. „Úkoly musejí mít hlavu a patu a nesmí jít o buzeraci,“ podotkl Mertin. Polskou cestou – kdy žákům základních škol u severních sousedů od dubna vypracovávání domácích úkolů odpadá – by se nevydávali.

Vyšetření ozbrojeného muže z Brna by mělo být rozsáhlé, míní psycholog. Policii pochválil

Policisté dál vyšetřují případ z brněnské univerzity, kde zajistili podezřelého mladého muže s legálně drženou zbraní. Podle školy se choval zvláštně a měl trhavé pohyby, a tak na místo povolali strážce zákona. Ti v domě dotyčného objevili další zbraně a zabavili je. Muže teď čeká zkoumání jeho psychického stavu. Dosavadní počínání strážců zákona pro CNN Prima NEWS zhodnotil psycholog Radek Ptáček.

Koten o střelbě na fakultě: Podobných činů může přibývat, psychika společnosti není dobrá

Psychické zdraví společnosti není dobré, řekl na CNN Prima NEWS člen bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Radek Koten (SPD). Zdůraznil, že podobných činů, jako byla střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, může přibývat. S členem bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Petrem Letochou (STAN) se shodl, že v Česku je nedostatek psychologů.

PŘEHLEDNĚ: Vyplatí se suché měsíce bez alkoholu? Experti líčí benefity a radí, jak vytrvat

Má vůbec smysl zříci se na měsíc dobrovolně alkoholu? Otázku, kterou si pokládají zejména skeptici ohledně výzev jako je Suchej únor nebo Suchý leden, umí experti zodpovědět. Ačkoliv se může zdát, že je 28 (případně 31) dní krátká doba, mohou lidé na svém těle i psychice po uplynutí této doby pozorovat výrazné změny. Rozhodnutím zúčastnit se alkoholického půstu navíc Češi uleví svým peněženkám, na druhé straně však „ublíží“ státu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled toho nejdůležitějšího, co byste o výzvách měli vědět, včetně rad a tipů, jak ve svém předsevzetí vydržet.

Za vysvědčení děti netrestejte ani neodměňujte, radí psycholožka. Jak s nimi jednat?

Na konci ledna školáci domů donesou pololetní vysvědčení. Přestože psycholožka Šárka Miková doporučuje nepřikládat mu příliš velkou váhu, bylo by dobré na něj nějak zareagovat. A je úplně jedno, jestli jsou na vysvědčení známky, nebo slovní hodnocení. Podle odbornice by rodiče v případě špatných známek neměli trestat, ale hledat příčinu. Na druhé straně radí zdržet se odměn, které neprospívají dlouhodobé motivaci.

Návrat studentů na FF: Bojím se záchvatů úzkosti, líčí dívka. Další si chtějí zkoušky odbýt

Atestace a skládání státních závěrečných zkoušek budou pro studenty dobrovolné, rozhodlo v reakci na tragickou střelbu vedení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK). Ve zkouškovém období, které započalo 15. ledna, proto někteří odkládají písemné testy i ústní zkoušky na později, a to zejména z psychických důvodů. Události z 21. prosince jimi natolik otřásly, že se po vstupu do budovy obávají i záchvatů úzkosti. Na druhé straně si jiní chtějí zkoušky odbýt co nejrychleji. I oni se však během přípravy potýkali s přívaly emocí.

Systém znásilněné dívce flusl do obličeje, říká expertka. Popsala, s čím se oběti potýkají

Strašně ráda bych řekla, že mě rozhodnutí soudu v Brně v případu opakovaného znásilňování nevlastní dcery šokovalo. Tohle ale není exces, tyto věci se prostě dějí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Michaela Studená, která stojí za iniciativou Pod Svícnem. Zdůraznila, že oběti doslova přežily domácí a sexualizované násilí, aby se následně potýkaly se systémem. „Ten jim naloží a dost často jenom flusne do obličeje,“ uvedla. Prohlášení znalce, že na nezletilou dívku jednání „naštěstí nemělo zásadní negativní dopad“, považuje za absurdní. Dívka se několik dní po rozsudku měla pokusit o sebevraždu.

Psycholog ke schvalování střelby: Umožňují to sociální sítě, dřív to nebylo kde vytrubovat

Dokud existují sociální sítě, budou na nich všechny oběti trestných činů vystaveny nenávisti, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS psycholog Daniel Štrobl. Na těchto platformách prý někteří lidé trpí nedostatkem empatie nebo lítosti, přestože v reálu takoví nejsou. Uživatelé na nich podle experta mají pocit, že mohou dělat cokoliv, a že jejich činy nemají důsledky.