CNN Prima News penzijní reforma

penzijní reforma

Výpis příspěvků ke štítku „penzijní reforma“

Fiala se ujme jednání o výpovědích bez důvodu. Postoj ANO k důchodům je nezodpovědný, řekl

Z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV) se chce kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) zaměřit na urychlení investic do dopravy, zrychlení výstavby, modernizaci trhu práce a zkvalitnění školství. V rozhovoru pro ČTK také sdělil, že programové návrhy jednotlivých vládních stran musí mít podporu celé pětikoalice. Sám chce jednat o zavedení výpovědi bez důvodu. Fiala rovněž kritizoval postoj hnutí ANO k debatám o důchodech, koalice je podle něj stále otevřená případným návrhům. Ze zahraniční agendy zmínil mimo jiné další jednání vlád ČR a Ukrajiny a vrátil se i k nedávné návštěvě USA.

Juchelka: Kocábka penzijního systému se potápí a vy navrtáváte díry. Jurečka to tvrdě odmítl

Z hlediska udržitelnosti důchodového systému v něm nemůžete neustále dělat změny. Navrtáváte tak díry do již potápějící se kocábky, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec ANO Aleš Juchelka. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale s touto interpretací nesouhlasil. Podle něj jsou některé zavedené změny, jako například prosazení výchovného příspěvku, velmi pozitivní. Oba zároveň uvedli, že mají zájem se na penzijní reformě společně dohodnout.

Niedermayer chválil vládu za penzijní reformu. Falešná hra Jurečky mě štve, opáčila Schillerová

Hnutí ANO během své vlády nepředložilo žádný návrh důchodové reformy, proto je dobře, že současný kabinet s ním přišel. V Partii Terezie Tománkové to řekl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová oproti tomu vytkla ministru práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), že s opozicí o svých krocích kolem penzijní reformy nekomunikuje.

Návrh důchodové reformy dokončen. Jurečka přiblížil, jak to bude s dřívějšími odchody do penze

Návrh zákona k důchodové reformě byl dokončen, oznámil v pátek na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Upravuje například růst důchodového věku, minimální penzi či dřívější penzi u náročných profesí. Vláda by novou normu mohla projednat za měsíc, do Sněmovny by pak nejspíše zamířila v červenci.

Havlíček: Penze nelze řídit jako děravou pramici. ANO v ní pilo šampaňské, reagoval Skopeček

Penzijní systém je jako velmi velký a těžký zaoceánský parník, začal v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS popisovat současné problémy důchodového účtu místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Jednotlivé změny podle něj nejsou jednoduché, ale vedou k dlouhodobé udržitelnosti systému. Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) se jeho příměru držel a naznačil, že vláda systém řídí jako děravou pramici po Vltavě. To si však Skopeček nenechal líbit a Havlíčkovi připomněl, že hnutí ANO s penzijním systémem nedělalo vůbec nic. Podle něj „seděli v pramici, popíjeli šampaňské a ani nevylévali vodu“.

Penzijní novela očima celebrit: Tristní, Fiala je mimo. Mejdan končí, hodnotí herci či zpěváci

Rozporuplné reakce vyvolala mezi českými celebritami penzijní novela vlády Petra Fialy (ODS), kterou nedávno podepsal prezident Petr Pavel. Opatření má mimo jiné zpřísnit pravidla pro odchod do předčasného důchodu a zpomalit tempo valorizace penzí. Zatímco někteří herci či zpěváci tento krok vnímají jako nezbytně nutný pro budoucnost naší země, u jiných vzbudil vlnu nevole.

Svůj krok s důchody možná nechápe ani sám Pavel. Je amatér a působí to děsivě, míní Kolář

Kroky prezidenta nechápe nikdo, nejspíš ani on sám. Ostrá výtka směrem k Petru Pavlovi v kontextu situace okolo penzijní novely zazněla ve vysílání CNN Prima NEWS z úst komentátora MF Dnes Petra Koláře. Ten rovněž uvedl, že hlava státu „politice jakožto řemeslu nerozumí“, což vede k tomu, že některá jeho rozhodnutí působí až „děsivým“ dojmem. Proto může vypadat jako „politický amatér“.

Pavel: Vláda nejednala fér, nejsem stroj na podpisy. Jurečka vypustil poplašnou zprávu

Prezident by měl mít 15 dní na posouzení nové legislativy. V tomto ohledu se mnou vláda nejednala fér. Těmito slovy se vyjádřil Petr Pavel ohledně odkladu svého podpisu pod penzijní novelu v rozhovoru pro web iDnes. Za problémovou část dokumentu považoval nulovou hranici mezi podepsáním a nabytím účinnosti, kterou označil za „past na lidi“. Současně označil slova ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) o dramaticky zvýšeném zájmu o předčasný důchod za „poplašnou zprávu“.

Haas: Prezident se snažil vykolíkovat si prostor. Lekl se, měl si stát za svým, tvrdí opozice

Odložením podpisu penzijní novely si chtěl prezident vykolíkovat prostor v politice. Větší roli hrálo vymezování si teritoria než odborné výtky. Tak se k rozhodnutí Petra Pavla vyjádřil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Karel Haas (ODS). S takovým tvrzením však nesouhlasí poslankyně Margita Balaštíková (ANO), podle níž se prezident „lekl tlaku vlády“. Vyjádřila rovněž obavy nad tím, zda si dokáže v budoucnu „stát za svým jako chlap“.

Hnutí ANO napadne vládní penzijní novelu před Ústavním soudem. Argumentuje hned dvěma důvody

Sněmovní klub opozičního ANO se v pondělí dohodl, že poslanci hnutí napadnou u Ústavního soudu vládní penzijní novelu o zpřísnění podmínek pro předčasné důchody a o zpomalení řádných lednových valorizací. Po skončení schůze frakce to řekla její předsedkyně Alena Schillerová. Podání k soudu by mohlo být podle ní zpracováno do konce října.