Petr Fiala

Nejnovější příspěvky k tématu

Politika

Vaše Rusko hrálo s Bělorusy na rybníku. Konečné se hokejový útok na Fialu vrátil jako bumerang

Zatímco drtivá většina českých politiků ve čtvrtek oslavila postup českých hokejistů do semifinále, aniž by útočila na své konkurenty, šéfka KSČM Kateřina Konečná si neodpustila podivný rýpanec do premiéra Petra Fialy (ODS). Satirická koláž, kterou europoslankyně zveřejnila, měla naznačovat, že Fiala během zápasu fandil hokejistům USA. Uživatelé na síti X Konečnou podrobili ostré kritice. „Vaši Rusové na MS vůbec nehrají, mají stopku,“ vzkázal jeden z komentujících.

Názory

KOMENTÁŘ: Jediní demokraté Spolu s Leninovou zbraní bojují za kapitalismus a útočí na bránici

Traduje se, že do Fantova sálu na pražském Hlavním nádraží měl po vyhlášení samostatného Československa dorazit prezident první republiky Masaryk, přičemž ho vítaly davy. Jak moc by on i dotyční vrtěli hlavou, smáli se či vůbec nechápali dění při zahájení hlavní části kampaně ODS, KDU-ČSL a TOP 09 do Evropského parlamentu, nevíme. Víme ale, čeho jsme byli svědky my.

Dostálová: Antikampaň Spolu? Divím se, že Fiala neměl dostatek soudnosti, aby to zarazil

Malovat nám na tváře ruské vlaječky bylo ubohé a trapné. Divím se, že premiér Petr Fiala (ODS) neměl dostatek soudnosti, aby to zarazil. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla evropská lídryně hnutí ANO Klára Dostálová. Podle ní se koalice Spolu antikampaní „Rusko, pro tebe všecko“ střelila do vlastní nohy. Lídr Spolu Alexandr Vondra (ODS) označil antikampaň za šťouchanec, který byl reakcí na chování šéfa ANO Andreje Babiše.

Protivládní demonstrace odborů v Praze nebude. Chceme přispět ke zklidnění situace, oznámily

Aktualizováno

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zrušila demonstraci, kterou svolala na úterý 21. května na pražské Malostranské náměstí proti záměrům vlády v zákoníku práce a důchodech. Odborová centrála ve čtvrtek sdělila, že tím chtějí přispět ke zklidnění situace po středečním pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica a s ohledem na rozjitřenou situaci i v České republice. Současně odboráři vyzvali premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o tématech, která se měla na protestní akci řešit. Fiala krok odborů ocenil a věří, že to bude znamenat i návrat k jednacímu stolu.

Fiala nevidí důvod pro výměnu dalšího ministra. Do čela vědy se zřejmě postaví Ženíšek

Premiér Petr Fiala (ODS) aktuálně nevidí důvod pro výměnu dalšího ministra koaliční vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Řekl to novinářům před pondělním odletem do Itálie. Ministryni pro vědu, výzkum a inovace Helenu Langšádlovou nejspíš nahradí předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (oba TOP 09), který se v úterý sejde s prezidentem Petrem Pavlem.

Zeman: Fiala nedodržel slovo. Slíbil abolici pro Mynáře, zpříjemnil tím další jednání o vládě

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že nemá problém podepsat abolici pro vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře, pak ale nedodržel slovo, uvedl bývalý prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro pondělní vydání deníku Blesk. Odmítl ale, že by se v jednání mezi ním a Fialou tato věc spojovala s otázkou schválení Fialovy vlády. Fiala nevidí důvod komentovat údajné vzpomínky, s nimiž jejich autoři přicházejí z neznámých důvodů až s odstupem několika let, sdělila mluvčí kabinetu Lucie Ješátková.

V Moskvě máme mít velvyslance, prohlásil Fiala. Neřekl ale, do kdy bude toto místo neobsazené

Česká republika by měla mít podle premiéra Petra Fialy (ODS) v Rusku velvyslance. Řekl to ve čtvrtek v debatě na serveru Deník.cz. Obsazení postu velvyslance v Moskvě Fiala označil za „cílový stav“, konkrétní ohledně termínu ale nebyl. Koncem května skončí v Rusku velvyslanec Vítězslav Pivoňka, vláda ho odvolala. Premiér podotkl, že nemůže sdělit, jak dlouho bude místo velvyslance v Rusku neobsazené.

Fiala se ujme jednání o výpovědích bez důvodu. Postoj ANO k důchodům je nezodpovědný, řekl

Z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV) se chce kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) zaměřit na urychlení investic do dopravy, zrychlení výstavby, modernizaci trhu práce a zkvalitnění školství. V rozhovoru pro ČTK také sdělil, že programové návrhy jednotlivých vládních stran musí mít podporu celé pětikoalice. Sám chce jednat o zavedení výpovědi bez důvodu. Fiala rovněž kritizoval postoj hnutí ANO k debatám o důchodech, koalice je podle něj stále otevřená případným návrhům. Ze zahraniční agendy zmínil mimo jiné další jednání vlád ČR a Ukrajiny a vrátil se i k nedávné návštěvě USA.

KOMENTÁŘ: Odchod Macka a extempore Novotného. ODS mlčí, když by měla mluvit

Je zajímavé, že když o nic nejde, dokáží být představitelé ODS až neuvěřitelně sdílní. Místopředsedkyně Eva Decroix třeba sdílí na sociálních sítích fotečky z pedikúry. Petr Fiala se zase blýsknul snímky z Jablonného v Podještědí či z grilovačky v Poděbradech. Nic proti grilovačce, Ještědu nebo péči o zrohovatělou kůži na chodidlech. Ale přece jen by člověk od vládní strany tak nějak očekával, že když se stanou dvě velmi podstatné události, jež se občanských demokratů bytostně dotýkají, budou se stranické špičky věnovat převážně jim. Tím spíše, když se v obou případech jedná o události velmi smutné...

Tulejovo ministerské křeslo v ohrožení? Vyjasněte pochybnosti, vzkázal mu premiér Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) pokládá za důležité, aby kandidát TOP 09 na ministra pro vědu, výzkum a inovace Pavel Tuleja v nejbližších hodinách až dnech vyjasnil všechny pochybnosti týkající se jeho vědecké publikační činnosti. Mělo by se tak stát nejpozději do jmenování ministrem, aby bylo jasné, zda šlo o ojedinělé pochybení, nebo zda existují zásadní pochybnosti o kvalitě vědecké práce, řekl Fiala. Prezident Petr Pavel má Tuleju jmenovat v pondělí.

Fiala? Smutná postavička, vzkázal Babiš k antikampani Spolu. Laciný marketing, míní Dostálová

Premiér Petr Fiala (ODS) je směšná a smutná postavička. Dělá si z tragédie kampaň, vzkázal předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Reagoval tak na krok koalice Spolu, která odhodila rukavičky a pustila se do antikampaně namířené proti opozici. Využila Babišův volební slogan, předběhla hnutí ANO při registraci domény a zveřejnila na ní „proruské koláže“. „Mimořádně tragický konflikt na Ukrajině a celou ruskou agresi zneužívají pro vlastní PR a k lacinému marketingu,“ podotkla na konto koaličních stran jednička evropské kandidátky ANO Klára Dostálová, kterou na zmíněné koláži „zdobí“ ruská vlajka.

Petr Fiala je od konce roku 2021 premiérem České republiky a od roku 2014 předsedou ODS. Před tím byl také ministrem školství a místopředsedou poslanecké sněmovny. Původní profesí je politolog a vysokoškolský pedagog, působil i jako rektor a prorektor Masarykovy univerzity v Brně. S manželkou Janou, bioložkou, má tři děti.