CNN Prima News Perský záliv

Perský záliv

Výpis příspěvků ke štítku „Perský záliv“

Myslí si, že jsme stroje. Stadiony v Kataru vznikaly i díky nucené práci, tvrdí studie

10. dubna 2022 06:31

Výčet faktorů, kvůli kterým zůstává letošní mistrovství světa v Kataru kritizovanou událostí, je rozsáhlejší. Ale nejčastěji skloňovaným tématem zůstává zacházení s dělníky, kteří v minulých letech budovali megalomanské stadiony. Hnutí Amnesty International zveřejnilo závěry vyšetřování podmínek pro zahraniční síly a tvrdí, že nablýskané zázemí pro šampionát bylo vykoupeno nucenou prací.

Úřady zabavily miliony pilulek rekreační drogy. „Kokain chudáků“ se skrýval mezi citrony

30. prosince 2021 06:32

Libanonské úřady zabavily devět milionů pilulek rekreační drogy captagon, které obsahovala zásilka citrónů. Narkotika měla být propašována do zemí Perského zálivu, uvedla místní média. Cílovou zemí byl Kuvajt, informovala agentura AFP s odvoláním na nejmenovaného libanonského celníka. Vyšetřování má zjistit odesilatele zásilky.

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

5. prosince 2021 17:02

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

Natáčeli o dělnících, kteří zemřeli kvůli fotbalovému MS. Novináři skončili ve vazbě

24. listopadu 2021 22:15

Podle britského webu The Guardian v Kataru zemřelo od chvíle, kdy dostal pořadatelství mistrovství světa, 6 500 zahraničních dělníků. Podmínky pro levné pracovní síly převážně z asijských zemí jsou zvlášť s blížícím se „výkopem“ šampionátu žhavým tématem. Proto se dvojice norských novinářů vydala do státu v Perském zálivu natočit reportáž o tom, jaké jsou okolnosti příprav fotbalového svátku. Práci nedokončili, protože byli zatčeni.

Definitivní konec afghánské mise. Poslední američtí vojáci odletěli po 20 letech z Kábulu

30. srpna 2021 22:55

Z Afghánistánu v noci na úterý tamního času odletěli poslední američtí vojáci. Agentuře Reuters to potvrdil generál Frank McKenzie, který velí americkým silám na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe. Na palubě posledního amerického letadla, které odstartovalo z kábulského mezinárodního letiště, byl podle něj také americký velvyslanec.

Fotbalisti, držte palce ostatním. Češi kvůli baráži o MS nepotřebují vyhrávat

2. dubna 2021 10:23

Postupový klíč na fotbalové mistrovství světa zněl vždy následovně – první místo v kvalifikační skupině a přímá letenka do dějiště šampionátu byla na světě. Druhá příčka znamenala možnost dostat se na mundial po překonání ještě jedné překážky, a to baráže. Po prvním kvalifikačním minicyklu má česká reprezentace čtyři body. I kdyby však už ani jeden další nezískala, cestu do Kataru by to automaticky nezatrhlo. Tým trenéra Jaroslava Šilhavého může klidně skončit i poslední a dobrodružství v Perském zálivu stále nebude passé.

Historický okamžik: Spojené arabské emiráty navážou diplomatické styky s Izraelem

13. srpna 2020 19:05

Spojené arabské emiráty (SAE) se stanou prvním státem Perského zálivu, který naváže diplomatické styky s Izraelem. Budou tak teprve třetí arabskou zemí, která má aktivní diplomatické vztahy s židovským státem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na Twitteru napsal, že dnešek je „pro Izrael historický den“. Podle Dubaje se Izrael vzdá některých nároků na palestinských územích.

Požár v jaderném provozu v íránském Natanzu způsobil velké škody

5. července 2020 23:02

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní „raketová města“ na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být „noční můrou“ pro nepřátele Íránu.