CNN Prima News Perský záliv

Perský záliv

Výpis příspěvků ke štítku „Perský záliv“

Katar žasnul nad japonskými fanoušky. Uklidili tribunu, ačkoliv jejich tým ani nehrál

Japonci na fotbalovém mistrovství světa schytávají poklony, a to jejich výběr vstoupí do turnaje v Kataru až ve středu zápasem s Německem. Někteří fanoušci ze země vycházejícího slunce si nenechali ujít už úvodní duel celého šampionátu mezi domácí reprezentací a Ekvádorem. Ostatní diváci žasli, když po konečném hvizdu asijští návštěvníci připravili úklidovou četu o práci.

Myslí si, že jsme stroje. Stadiony v Kataru vznikaly i díky nucené práci, tvrdí studie

Výčet faktorů, kvůli kterým zůstává letošní mistrovství světa v Kataru kritizovanou událostí, je rozsáhlejší. Ale nejčastěji skloňovaným tématem zůstává zacházení s dělníky, kteří v minulých letech budovali megalomanské stadiony. Hnutí Amnesty International zveřejnilo závěry vyšetřování podmínek pro zahraniční síly a tvrdí, že nablýskané zázemí pro šampionát bylo vykoupeno nucenou prací.

Termíny a systém prvního předvánočního MS ve fotbale 2022. Proč začíná v listopadu?

Česká reprezentace zabojuje o fotbalové mistrovství světa v Kataru v březnové baráži. Pokud by ve dvoukolovém play-off uspěla, bude se upínat k termínu 21. listopad 2022. Právě v tento den „mundial“ v exotické destinaci začíná. Termín je to pro světový šampionát dosti netradiční, ale vzhledem k vedrům v Perském zálivu je zimní varianta pro hráče komfortnější než tradiční letní.

Natáčeli o dělnících, kteří zemřeli kvůli fotbalovému MS. Novináři skončili ve vazbě

Podle britského webu The Guardian v Kataru zemřelo od chvíle, kdy dostal pořadatelství mistrovství světa, 6 500 zahraničních dělníků. Podmínky pro levné pracovní síly převážně z asijských zemí jsou zvlášť s blížícím se „výkopem“ šampionátu žhavým tématem. Proto se dvojice norských novinářů vydala do státu v Perském zálivu natočit reportáž o tom, jaké jsou okolnosti příprav fotbalového svátku. Práci nedokončili, protože byli zatčeni.

Definitivní konec afghánské mise. Poslední američtí vojáci odletěli po 20 letech z Kábulu

Z Afghánistánu v noci na úterý tamního času odletěli poslední američtí vojáci. Agentuře Reuters to potvrdil generál Frank McKenzie, který velí americkým silám na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe. Na palubě posledního amerického letadla, které odstartovalo z kábulského mezinárodního letiště, byl podle něj také americký velvyslanec.

Fotbalisti, držte palce ostatním. Češi kvůli baráži o MS nepotřebují vyhrávat

Postupový klíč na fotbalové mistrovství světa zněl vždy následovně – první místo v kvalifikační skupině a přímá letenka do dějiště šampionátu byla na světě. Druhá příčka znamenala možnost dostat se na mundial po překonání ještě jedné překážky, a to baráže. Po prvním kvalifikačním minicyklu má česká reprezentace čtyři body. I kdyby však už ani jeden další nezískala, cestu do Kataru by to automaticky nezatrhlo. Tým trenéra Jaroslava Šilhavého může klidně skončit i poslední a dobrodružství v Perském zálivu stále nebude passé.