CNN Prima News Petr Hlaváček

Petr Hlaváček

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Hlaváček“

OBRAZEM: Pražský železniční most se záchrany zřejmě nedočká. Kupka vyzývá k rychlému řešení

Historický železniční most na pražském Vyšehradě zřejmě bude muset být odstraněn a nahrazen novým. Správa železnic (SŽ) jej totiž považuje za kapacitně nevyhovující a odmítá alternativní studii, podle níž je zachování stávajícího mostu možné. SŽ přišla se svou vlastní architektonickou studií nové stavby, která více respektuje podobu současného historického mostu, než jak tomu bylo u původního návrhu. Na nutnost rychlého řešení apeluje také ministr Martin Kupka (ODS).

OBRAZEM: Nákladové nádraží Žižkov se změní k nepoznání. Vznikne nová čtvrť pro 15 tisíc lidí

V širším centru Prahy vzniká nová čtvrť, v níž by mělo brzy najít svůj domov více než 15 tisíc lidí. Očekávaná proměna Nákladového nádraží Žižkov zaznamenala další významný posun, když v pondělí podepsala Praha, Městská část Praha 3 a developerská společnost FINEP historicky první trojstrannou smlouvu o spolupráci. Další developeři již v okolí kulturní památky své projekty budují. Podívejte se, jak bude moderní čtvrť vypadat.

OBRAZEM: Prahu čeká velká proměna. Podívejte se, jak bude vypadat Kulaťák či Rohanský ostrov

Metropole se v blízké budoucnosti promění k nepoznání. Zástavba a úprava Vítězného náměstí se po sto letech dokončí a příjemným místem k relaxaci se stane i oblast Rohanského ostrova. Podobu obou významných lokalit v minulých dnech představil Institut plánování a rozvoje (IPR). Za pozornost stojí také přestavba Masarykova nádraží, která míří do finále. Do kanceláří se již začaly stěhovat firmy, a lidé navíc mohou využívat například první kavárny v přízemí.

Praha nabobtná, dočká se statisíců obyvatel. Školy utrpí nedostatkem míst, hřbitovy nikoliv

Počet obyvatel Prahy výrazně poroste. Do roku 2050 se v české metropoli zabydlí více než 1,6 milionu lidí, uvádí prognóza Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Celkem přibude 400 tisíc obyvatel, ať už kvůli novorozencům či migraci, některé scénáře také kalkulují s vyšší délkou dožití u starší populace. Spolu s tím ale přichází problémy, především, co se týče školství, zdravotnictví a pečovatelských služeb. Dobře na tom naopak jsou parky, dětská hřiště a do jisté míry i kapacity hřbitovů.

Hlaváček: Růst Středočeského kraje zatěžuje Prahu. Studie má pomoci odvrátit hrozivý scénář

Praha se bude v blízké době potýkat s alarmujícím nedostatkem školních kapacit, vyplývá to z prognózy vývoje obyvatelstva, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Z části za to může například také rozrůstání Středočeského kraje, jehož obyvatelé využívají pražských škol a další vybavenosti, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS na to upozornil náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). Podle něj je nutné investovat kromě bytů také právě do školních kapacit.

OBRAZEM: Velký třesk v Praze. Dvě významné čtvrti dostanou nový kabát, tramvaj pojede jinudy

V širším centru Prahy se chystají velké projekty. Nový kabát dostane nejen například Žižkov, ale třeba také přilehlé Vinohrady. Výrazně se promění například náměstí Jiřího z Poděbrad či okolí ulice Seifertova. Obyvatelé Prahy se mohou též těšit na tramvajové propojení Vinohrad s Václavským náměstím a hlavním nádražím. Řidiče zase potěší pokrok v přípravě Suchdolského mostu, který bude součástí Pražského okruhu.

Auta se budou o pražskou magistrálu dělit s cyklisty a pěšími. Podívejte se na její budoucnost

Pražskou severojižní magistrálu čeká výrazná proměna. Auta postupně doplní cyklisté díky novým cyklopruhům a chodci po dobudování chodníků, které budou na úkor silničních pruhů. Několikaproudovou komunikaci zklidní nejprve nový přechod pro chodce u hlavního nádraží. Předpokládá to studie, kterou představil náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) a náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN).

Bolavá jizva Prahy. Hřib chystá rapidní zklidnění magistrály, plán může narazit u Spolu

Pražský náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) by si přál zklidnění severojižní magistrály, která je aktuálně klíčovou dopravní tepnou centra hlavního města. Podle něj není s omezováním automobilové dopravy nutné čekat na dostavbu okruhů, jak by si přála velká část pražské politické scény. Argumentuje, že magistrálu využívají řidiči pro zajíždění do centra, nikoliv pro tranzit.

Další rány pro řidiče v Praze: Hřib chce dostat auta z Malé Strany. Zavede se i třicítka?

Pražské řidiče v budoucnu možná čekají další výrazná omezení. Náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) uvažuje o zklidnění Malé Strany a možném konci tranzitní dopravy v této části města. Podle jeho předchůdce Adama Scheinherra (Praha sobě) to již bylo schváleno před dvěma lety. Naopak u koaličních partnerů ze Spolu bude Hřib hledat podporu těžko. Omezovat automobilovou dopravu chtějí až po dostavění okruhů. V Praze se kromě toho diskutuje také o zavedení zón s pouze třicetikilometrovou rychlostí.

Nejdelší vyjednávání o vedení Prahy je u konce. Spolu, Piráti a STAN podepsali koaliční smlouvu

Zástupci Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN ve středu podepsali koaliční smlouvu na pražském magistrátu. Koalice má v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Strany koaliční smlouvu podepsaly po téměř pěti měsících od komunálních voleb, což je nejdéle v historii České republiky, a Praha zůstala poslední obcí, která po volbách dosud nemá nové vedení. Volba radních a primátora je plánována na čtvrteční jednání zastupitelů. Kandidátem na primátora je lídr Spolu Bohuslav Svoboda (ODS).

Kdo doplní primátora Svobodu? Další strany zveřejnily jména svých zástupců ve vedení Prahy

Po Pirátech zveřejnili v pondělí i další strany jména lidí nominovaných do Rady hlavního města Prahy. Za ODS v ní usedne jako primátor Bohuslav Svoboda, jeho náměstkyní bude Alexandra Udženija a radním pro finance zastupitel Zdeněk Kovářík. V radě Prahy bude za TOP 09 náměstkem primátora se zodpovědností za kulturu europoslanec Jiří Pospíšil a radním pro infrastrukturu Michal Hroza. STAN bude mít ve vznikající radě hlavního města dosavadního náměstka primátora Petra Hlaváčka a radního pro školství a sport Antonína Klecandu.