reklama
Poslední slova George Floyda
„Prosím, nemohu dýchat,“ byla jedna z posledních slov George Floyda
Foto: CNN

Poslední slova George Floyda se vznesla nad americká města

.

„Prosím, nemohu dýchat,“ a „Zabíjejí mě,“ žadonil Floyd s hlavou na zemi, když na něm policista klečel. Jammie Holmes zavěsil jeho prosby za letadla a poslal je po obloze pěti amerických měst.

Umělec z Dallasu Jammie Holmes se rozhodl zdůraznit sílu posledních slov Afroameričana George Floyda, který zemřel poté, co mu policista Derek Chauvin při zatýkání klečel na krku. Demonstrace proti policejní brutalitě se rozšířily po celé zemi. Nad Detroit, New York City, Los Angeles, Miami a Dallas se teď vznesla do vzduchu poslední slova umírajícího zatčeného. Kromě proseb o nádech a strachu ze smrti si zatýkaný stěžoval i na bolesti. „Bolí mě krk.“ „Bolí mě břicho.“ „Všechno mě bolí.“ Každý z těchto Floydových výkřiků o pomoc dostal vlastní banner za letadlem.

Bolí mě břicho, upozorňoval policistu na zemi ležící Georg Floyd
Bolí mě břicho, upozorňoval policistu na zemi ležící Georg Floyd
Zdroj: CNN

Rodina George Floyda, která si kvůli nespokojenosti s výsledky soudní pitvy objednala soukromé ohledání, má nyní v ruce jeho výsledky. Ty konstatují, že muž netrpěl žádnými zásadními zdravotními neduhy a zemřel pravděpodobně ještě předtím, než byl naložen do přivolané sanitky.

„Nálezy ukazují na traumatickou asfyxii jako příčinu smrti a zabití jako druh smrti,“ řekla Allecia Wolsonová z Michiganské univerzity, která byla jedním ze dvou patologů, kteří privátní pitvu prováděli.

Banner s posledními slovy George Floyda nad Dallasem
Banner s posledními slovy George Floyda nad Dallasem
Zdroj: CNN

Závěry soukromé pitvy se výrazně liší od oficiálního ohledání, podle kterého ke smrti vedla kombinace policejního zákroku, zdravotních problémů a možných omamných látek v těle.

Ačkoli zatčený Floyd prosil, aby ho policie nezabíjela, a opakovaně si stěžoval, že nemůže dýchat, policista Chauvin podle trestního oznámení klečel na Floydově krku osm minut a 46 vteřin, z čehož dvě minuty a 53 vteřin bylo v době, kdy muž již nereagoval.

Zabíjejí mě, volal k přihlížejícím zatýkaný Georg Floyd
Zabíjejí mě, volal k přihlížejícím zatýkaný Georg Floyd
Zdroj: CNN

Umělec proti „kultuře strachu“

V tiskové zprávě dalasský umělec Jammie Holmes uvedl, že jeho projekt byl inspirován „potřebou sjednocení a pochopení, že to, co se stalo George Floydovi, se děje v celé Americe“.„Naše matky nás pohřbívají příliš brzy,“ dodal výtvarník. „Moje snoubenka by se o mě neměla bát pokaždé, když jdu sám ven. Ano, nosím pistoli, pane důstojníku. Nosím ji, abych se před vámi chránil. Jednou přijdete na to, že nás nemůžete zabít všechny,“ pokračoval ve svém emotivním vyjádření.